Nationala "Celeste" s-a impus cu scorul de 3-0 in fata Paraguayului in ultimul act al competitiei. Golurile invingatorilor au fost inscrise de Luis Suarez('12) si Diego Forlan, cu o "dubla"('42 si '90)

Formatia antrenata de Oscar Tabarez a dominat cu autoritate finala si se putea impune la un scor mult mai mare.

Atacantul lui Liverpool, Luis Suarez, desemnat si cel mai bun jucator al finalei, a deschis scorul in minutul 12, dupa ce l-a intors cu usurinta pe Veron si l-a invins pe portarul paraguayan cu un sut usor deviat.

"Celestii" si-a dublat avantajul cu trei minute inaintea finalului primei reprize. Forlan a sutat de la aproximativ 11 metri, in diagonala, si l-a invins Villar. A fost primul gol al decarului uruguayan la acest turneu.

Scorul final a fost stabilit de acelasi Forlan, in ultimele secunde ale partidei, in urma unui contraatac scoala. Mingea a mers pe ruta Cavani-Suarez-Forlan, iar ultimul finalizeaza superb.

Pentru Uruguay, aceasta este al 15-lea trofeu Copa America din palmares, dupa cele castigate in 1916, 1917, 1920, 1923, 1924, 1926, 1935, 1942, 1956, 1959, 1967, 1983, 1987 si 1995.

Echipe:

URUGUAY:
Fernando MUSLERA - Maxi PEREIRA, Diego LUGANO, Sebastián COATES, Martín CÁCERES, Diego PÉREZ (Eguren 70), ARÉVALO RÍOS, Álvaro GONZÁLEZ, Álvaro PEREIRA (Cavani 64) - Diego FORLÁN, Luis SUÁREZ
Selectioner: Oscar TABÁREZ

PARAGUAY: Justo VILLAR - Iván PIRIS, Paulo DA SILVA, Darío VERÓN, Elvis MARECOS - Néstor ORTIGOZA, Cristian RIVEROS, Víctor CÁCERES (Perez 64), Enrique VERA (Estigarribia 64) - HAEDO VALDEZ, Pablo ZEBALLOS
Selectioner: Gerardo Martino

Bianca Razor, medaliata cu aur la 400 de metri, la "Europenele" de juniori... CFR Cluj, victorie la debut/ Ceahlaul - Pandurii Tg. Jiu 1-1...