Mihaela Trandafir, o româncă în vârstă de 12 ani, este campioană în Italia: ,,Copiii noștri talentați fac performanță sub alte steaguri''

Mihaela Trandafir, o adolescentă de doar 12 ani, a câștigat sâmbătă, pe 23 martie, Campionatul de Juniori under 13 al Italiei la haltere, obținând 3 medalii de aur la probele: smuls, aruncat și kilograme acumulate, categoria 71 de Kg.

O româncă de 15 ani, campioană Italiei la haltere! Visul Mihaelei Trandafir a devenit realitate după ce a câștigat 3 medalii de aur! Mama fetiței: ,,Păcat de România că pierde și valorile odată cu toată forța de muncă. Copiii noștri talentați fac performanță sub alte steaguri...''

Românca a reușit să ridice la proba smuls 39 de kilograme, iar la aruncat, adolescenta a ridicat 51 de kilograme.

Fata, originară din Brăila, locuiește de 4 ani în Italia, împreună cu părinții și sora sa.

Spre supărarea mamei ei, care și-ar fi dorit ca fata ei să câștige în țara sa natală, Mihaela a reprezentat în cadrul concursului, societatea Miossport din Friuli Venezia, locul în care locuiește.

Femeia a declarat cu durere în suflet: ,,Păcat de România că pierde și valorile odată cu toată forța de muncă. Copiii noștri talentați fac performanță sub alte steaguri. A fost foarte greu pentru noi ca români, să ascultăm imnul Italiei la începutul concursului,dar ne-a bucurat victoria fiicei noastre'', a declarat mama campioanei pentru Cristina Șoloc.

Sursă:rotilianul.com

Vestea momentului pentru fanii lui Michael Schumacher! Anunțul a fost făcut chiar de fiul său! „Este un pas...”... Bombă în lumea sportului! Conor McGregor şi-a anunţat retragerea. Cum a făcut marele anunț...