Steaua - Dinamo 3-1/ "Dubla" lui Rusescu decide derby-ul

Steaua ajunge la patru victorii consecutive in fata lui Dinamo, dupa ce s-a impus in derby-ul disputat pe "Arena Nationala" cu scorul de 3-1. Ros-albastrii au revenit de la 0-1 la pauza, prin "dubla" lui Raul Rusescu si reusita lui Szukala. Alexe deschisese scorul pentru "caini" in minutul 38.

Ros-albastrii dominat inceputul de meci, fiind impinsi de la spate si de zecile de mii de fani aflati in tribunele „Arenei Nationale”

Dario Bonetti a fost nevoit sa faca doua schimbari dupa primul sfert de ora, Curtean (probleme musculare) si Rus (accidentat de Raul Rusescu) au fost inlocuiti de Alvarez, respectiv Pulhac.

Prima ocazie de gol a venit abia in minutul 21, cand Rusescu a trimis cu capul peste poarta lui Balgradean, de la aproximativ sapte-opt metri.

Cea mai mare sansa de gol pentru ros-albastrii in prima repriza i-a apartinut tot lui Rusescu. Atacantul a trimis din careul dinamovist la coltul lung, dar Balgradean a reusit sa devieze pe langa poarta.

Deschiderea de scor a venit contrar cursului jocului. In minutul 38, „cainii” au scapat pe contraatac, mingea a ajuns la Alexe, iar atacantul dinamovist l-a driblat pe Tatarusanu si a inscris din unghi. A fost si scorul pauzei.

Dupa pauza, Nikolic a fost inlocuit de Mihai Costea si formatia antrenata de Laurentiu Reghecampf a inceput sa preseze tot mai mult poarta lui Balgradean.

In minutul 57, gazdele au avut o ocazie importanta de a restabili egalitatea, insa Mihai Costea a intarziat inexplicabil un sut si a fost blocat de apararea dinamovista.

Golul egalizator a venit din penalty, acordat dupa un contact intre Catalin Munteanu si Chipciu. Rusescu a tras pe centru si a aruncat in aer tribunele de pe „Arena Nationala”.

Cel mai bun om al Stelei, Raul Rusescu, isi putea aduce echipa in avantaj, insa lovitura sa de cap, din cativa metri, a fost retinuta de Balgradean in doi timpi.

Cu zece minute inainte de final, Rus si Tucudean au scapat din nou pe un contraatac, dar oamenii lui Bonetti s-au incurcat reciproc in careu, cazand in speranta unui penalty. La reluare s-a vazut ca Alex Chipciu i-a faultat pe ambii dinamovisti.

Pe un fond usor de dominare dinamovista, Rusescu, de departe cel mai bun om de pe teren, a dus echipa antrenata de Laurentiu Reghecampf in avantaj. In minutul 84, Cristi Tanase a inventat o pasa de geniu, iar atacantul l-a invins pe Balgradean cu un sut la coltul lung.

Dupa doar trei minute, Bourceanu a centrat perfect din corner, iar Szukala a inscris cu capul, de la cativa metri. Dinamo n-a mai avut forta sa revina, iar meciul s-a incheiat cu scorul de 3-1.

In urma acestui rezultat, Steaua a ajuns la 35 de puncte dupa 14 etape, fiind urmata in clasament de Pandurii (26) si FC Vaslui (25). Dinamo este doar pe locul 7, cu 22 de puncte.

Au evoluat echipele:

Steaua Bucuresti: Tatarusanu - Georgievski (Ad. Popa '55), Szukala, Chiriches, Latovlevici - Bourceanu, Pintilii (Prepelita '82) - Chipciu, Rusescu, Tanase - Nikolici (M. Costea '46). Antrenor: Laurentiu Reghecampf.

Dinamo Bucuresti: Balgradean - Nica, Luchin, Koulibaly, Pulhac (L. Rus '17) - D. Grigore - Alvarez (Curtean '14), Boubacar, C. Munteanu, C. Matei - Alexe (Tucudean '72). Antrenor: Dario Bonetti

Oltchim-Randers 27-23/ Valcencele s-au calificat matematic in grupele principale ale Ligii Campionilor... Prima gala UFC organizata in China, transmisa de GSP TV pe 10 noiembrie!...