Liga Campionilor: FC Vaslui, remiza de senzatie la Istanbul. CFR Cluj - Slovan Liberec 1-0

FC Vaslui a obtinut un rezultat surprinzator in infernul de la Istanbul, remizand pe terenul lui Fenerbahce, scor 1-1, in prima mansa a turului trei preliminar al Ligii Campionilor. Formatia antrenata de Marius Sumudica a fost la doar sase minute de o victorie senzationala. Moldovenii au deschis scorul prin Antal, in minutul 75, insa gazdele au izbutit egalarea prin Bekir Irtegun, in minutul 90. De asemenea, CFR Cluj a invins pe teren propriu, scor 1-0, formatia ceha Slovan Liberec, in aceeasi faza a competitiei.

"Galben-verzii" au inceput decisi meciul din Turcia. Cu un pressing agresiv si fara emotii, elevii lui Sumudica au dominat categoric vicecampioana Turciei. Dupa o prima repriza excelenta, gazdele au preluat initiativa, dar au gresit impardonabil in minutul 76. Antal a recuperat un balon balbait de Irtegun si l-a executat pe Volkan cu un sut pe jos.

Pressingul turcilor, impinsi de la spate de un public infernal, a dat roade in minutul 89, cand Irtegun si-a spalat pacatele, reusind sa egaleze.

Vasluiul se poate califica saptamana viitoare si la 0-0, avand avantajul golului marcat in deplasare.

Fenerbahce Istanbul: Volkan Demirel - Gokhan Gonul, Bekir Irtegun, Egemen Korkmaz, Ali Kaldirim - Mehmet Topal (Sow '79), Cristian - Kuyt, Alex, Stoch (Caner Erkin '62) - Semih Senturk (Mehmet Topuz '46). Antrenor: Aykut Kocaman.

FC Vaslui: Coman - Milanov, Varela, Charalambous, Salageanu - N'Doye, Caue - Antal (Buhaescu '88), Stanciu (Sburlea '60), Sanmartean - M. Niculae (R. Costin '81). Antrenor: Marius Sumudica.

CFR CLUJ - SLOVAN LIBEREC 1-0

Echipa CFR Cluj a trecut pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (0-0), de Slovan Liberec, in prima mansa a turului trei preliminar al Ligii Campionilor. Singurul gol al meciului a fost inscris de Cadu, in minutul 53, din lovitura de la 11 metri.

In minutul 52, Kapetanos ii ia fata fundasului Martin Toth, iar fundasul formatiei slovace il faulteaza pe atacantul grec. Lovitura de pedeapsa a fost transformata de Cadu.

In minutul 29, Slovan Liberec a lovit bara prin Sural, care a sutat de la noua metri lateral dreapta in stanga lui Felgueiras.

CFR Cluj: Felgueiras - Ivo Pinto, Cadu, Rada, Camora - Deac, G. Muresan (Sare '46), Vass (Edimar '78), Bastos (Valente '80) - Kapetanos, Sougou. Antrenor: Ioan Andone.

Slovan Liberec: Bicik - Kusnir (Liulka '46), Toth, Kelici, Fleisman - Vacha, Bosancici - Sural, Stajner (Morozenko '89), Breznanik - Hadasciok (Blazek '67). Antrenor: Jaroslav Silhavy.

Istorie la Jocurile Olimpice! Venezuela ia primul aur si Norvegia prima medalie la scrima... Ea e cea mai buuuna baschetbalista olimpica din toate timpurile!...