AEK Larnaca - Steaua 1-1 / Remiza fatala pentru Levy

Steaua ramane fara victorie in grupa J din Europa League, dupa ce a incheiat la egalitate, scor 1-1, la Nicosia, cu AEK Larnaka. Mrdakovic a deschis scorul pentru ciprioti, iar Mihai Costea a egalat pentru ros-albastrii, care au evoluat in inferioritate numerica in ultimele zece minute, Brandan fiind eliminat pentru doua cartonase galbene.

Obligat sa castige dupa ce a obtinut o singura victorie in ultimele cinci meciuri, Levy a trimis pe teren o formula de echipa fara mari surprize si a cerut elevilor sai sa stea sus, pentru a incerca sa recupereze cat mai repede mingea. Tactica israelianului a functionat destul de bine in debutul partidei, Costea si Tatu irosind ocazii importante, in timp ce Tanase a incercat vigilenta lui Fortin cu un sut de la distanta.

Odata cu trecerea timpului, gazdele au reusit sa echilibreze ostilitatile si au indraznit mai mult, bazandu-se in special pe viteza lateralilor Priso si Kingsley, dar Stanca nu a avut de lucru, pentru ca fundasii stelisti au rezolvat fara probleme orice tentativa de atac a cipriotilor. Ba mai mult, tot ros-albastrii au fost mai aproape de gol, Fortin scotand de sub bara lovitura de cap a lui Brandan.

Dupa o perioada de joc pe contre, finalul primei reprize a adus alte doua sanse importante, cate una la fiecare poarta. Mai intai Prepelita a pacalit pasul la offside al fundasilor lui AEK, dar a tras pe langa, pentru ca Priso, care a parut Usain Bolt pe langa Latovlevic, sa fie blocat excelent de Stanca in minutele de prelungire.

Partea a doua a inceput linistit, dar partida a luat foc in minutul 59, cand Priso a scapat pe partea dreapta, a centrat in fata portii, iar Mrdakovic l-a pacalit pe Iliev si a deschis scorul din doua incercari. Replica Stelei a fost instantanee, Tanase si Prepelita fiind aproape de egalare in minute consecutive.

Dupa ce Mrdakovic a irosit sansa de a face 2-0, Bourceanu a recuperat in jumatatea adversa o minge care a sarit la Mihai Costea, iar atacantul ros-albastrilor a driblat un fundas si l-a invins pe Fortin cu un sut plasat din interiorul careului, restabilind astfel egalitatea in minutul 65.

Steaua si-a complicat singura misiunea si si-a micsorat sansele de a obtine victoria, dupa ce Brandan a primit doua cartonase galbene intr-un timp foarte scurt si a fost eliminat cu noua minute inainte de final. Ruben Perez a avut o sansa uriasa de a marca si de a aduce toate punctele gazdelor, in minutul 86, dar Stanca a intervenit din nou providential.

In celalalt meci al grupei, Schalke 04 a castigat previzibil pe teren propriu, scor 3-1, in fata israelienilor de la Maccabi Haifa. Golurile germanilor au fost marcate de Fuchs, de doua ori, si de spaniolul Jurado, pentru oaspeti punctand Vered.

Fluier final

min 93: Pavlou centreaza prin spatele portii ca de obicei

min 90+2: Bourceanu il ajuta pe Florin Costea, mingea ajunge la Tatu, dar micutul atacant este blocat

min 90: Stanca primeste ingrijiri medicale si meciul nu poate fi reluat

min 88: Demetriou primeste cartonasul galben dupa o intrare cu piciorul sus la un jucator stelist

min 86: Priso recupereaza de la Mihai Costea combina cu Ruben Gomez, acesta ajunge in pozitie de finalizare, dar Stanca intervine si o salveaza pe Steaua

min 84: Pintado si Prepelita vad cartonasul galben

min 82: Brandan il faulteaza pe Ruben Garcia si este eliminat pentru al doilea cartonas galben

min 78: Brandan il faulteaza pe Demetriou si primeste cartonasul galben

min 76: schimbare la Steaua: iese Tanase si intra Florin Costea

min 73: schimbare la AEK Larnaca: iese Mrdakovic si intra Pavlou

min 70: Gardos recupereaza din fata lui Ruben Gomez dar greseste

min 66: schimbarea la Steaua: iese Emeghara si intra Martinovic

min 65: GOOOL STEAUA: Mihai Costea preia o minge dintr-o degajare gresita, avanseaza dribleaza adversarul direct si trimite fara sperante pentru Fortin

min 61: schimbare la AEK Larnaca: iese Kingsley si intra Pintado

min. 60: GOOOL AEK LARNACA: Priso trece usor de Latovlevici si centreaza in centrul careului pana la Mrdakovici, care inscrie cu un sut la coltul scurt

min. 54 - sut Tanase, peste poarta lui Fortin

min 53: schimbare la AEK Larnaca: iese Garcia si intra Ruben Gomez

min 51: Latovlevici sutează din alergare, Fortin retine

Pauza

min 45+1: Priso depaseste in viteza apararea stelista dar respinge Stanca

min 45: Gonzalo Garcia il faulteaza pe Bourceanu si Steaua primeste o lovitura libera; constructia ajunge la Prepelita care prefera sa patrunda si sa suteze dar balonul experdiat trece pe langa poarta

min 41: Prepelita paseaza cu Brandan si Cristi Tanase, fostul pitestean il gaseste pe Latovlevic dar acesta pierde mingea; recupereaza Emeghara dar faza se stinge.

min 39: Tanase suteaza de la mare distanta dar Fortin retine cu siguranta

min 38: Gonzalo Garcia incearca o pasa cu calcaiul dar pierde mingea

min 37: Mihai Costea centreaza pentru Tatu dar mingea nu isi gaseste tinta

min 33: Brandan il cauta pe Mihai Costea dar cipriotii intercepteaza

min 29: Kingsley incearca o actiune dar este deposedat, mingea ajunge la Mihai Costea, acesta incearca sa dribleze si pierde mingea

min 28: Tanase este intins pe gazon si pare a avea dificultati

min 26: Tanase dribleaza aproape tot ce intalneste in cale, dar pana la urma este blocat si mingea este trimisa in corner: Brandan reia cu capul din 10 metri dar Fortin scoate

min 25: Priso centreaza in careu pentru Mrdakovic dar Stanca iese si retine

min 24: de Cler obtine un corner dar acesta nu pune in pericol poarta lui Stanca

min 21: Brandan centreaza din corner dar Demetriu respinge si acorda un nou corner; acelasi Brandan executa Linssen respinge din nou, suteaza Latovlevici, deviaza Gardos si inscrie, dar satmareanul se afla in off-side si golul este anulat

min 18: Gonzalo Garcia il depaseste usor pe Bourceanu, este talonat de Iliev, paseaza pe dreapta, dar Priso prefera sa suteze in loc sa centreze in careu, iar mingea trece pe langa

min 17: Gonzalo Garcia incearca sa gaseasca vinclul portii lui Stanca dar mingea trece peste poarta

min 16: Tatu suteaza peste poarta

min 16: cipriotii pot pleca pe contraatac dar pierd usor mingea

min 15: Fortin se pregateste sa degajeze

min 11: Tanase suteaza de la distanta insa Fortin retine

min 10: Garcia creaza panica in careul stelei insa actiunea ramane fara urmari pe tabela

min 7: Tatu reia din cadere insa mingea trece peste poarta

min 1: Mihai Costea are o actiune individuala dar suteaza pe langa poarta

Formatiile de start:

AEK Larnaca: Fortin - Demetriou, Kingsley, Dimech, De Cler - Skopelitis, Van Dijk, Priso, Linssen - Gonzalo Garcia, Mrdakovici

Antrenor: Ton Caanen

Steaua Bucuresti: Stanca - Emeghara, Gardos, Iliev, Latovlevici - Prepelita, Bourceanu, Brandan, Tanase - Tatu, M. Costea

Antrenor: Roni Levi

Rasism in NHL: Un spectator a aruncat o banana catre un jucator de culoare... Kobe Bryant confirma ca ar putea juca in Italia...

Hello Chef sezonul 7, 25 mai 2024. Confruntarea dintre Roxana Blenche și chef Samuel. Verdictul Mishei Sambata, 25.05.2024, 15:58