CM Rugby: Georgia vs Romania 25-9 / "Stejarii" parasesc competitia in genunchi

Nationala de rugby a Romaniei a parasit in genunchi Cupa Mondiala, "stejarii" fiind invinsi si in ultimul meci din grupa de reprezentativa Georgiei, scor 25-9. A fost cea de-a patra infrangere din tot atatea meciuri disputate la Campionatul Mondial din Noua Zeelanda.

Imediat, Romania a revenit pe tabela de marcaj, cu transformarea lui Dumbrava, insa georgienii au pus stapanire pe joc. Pana la pauza, Kvirikasvili a mai reusit 3 transformari iar Dumbrava una, astfel ca gruzinii conduceau cu 12-6 la finalul primei jumatati a meciului.

In partea secunda, Georgia s-a distantat decisiv, reusind chiar si eseul prin Gorgodze, in minutul 56. Scorul final a fost 25-9.

Romania: 15. Iulian Dumitras - 14. stefan Ciuntu, 13. Csaba Gal, 12. Ionut Dimofte, 11. Madalin Lemnaru - 10. Danut Dumbrava, 9. Florin Surugiu - 7. Ovidiu Tonita, 8. Daniel Carpo, 6. Mihai Macovei - 5. Cristian Petre, 4. Valentin Ursache - 3. Paulica Ion, 2. Marius Tincu (cpt.), 1. Mihai Lazar. Rezerve: 16. Bogdan Zebega, 17. Silviu Florea, 18. Valentin Poparlan, 19. Daniel Ianus, 20. Valentin Calafeteanu, 21. Constantin Gheara, 22. Florin Vlaicu.

"Palmaresul" nationalei noastre la Cupa Mondiala din 2011 este unul teribil - 4 infrangeri din tot atatea meciuri jucate, 44 de puncte marcate si nu mai putin de 169 incasate!

Rezultatele Romaniei la CM de Rugby:

Scotia vs Romania 34-24
Argentina vs Romania 43-8
Anglia vs Romania 67-3
Georgia vs Romania 25-9.

Romania si-a incheiat participarea la Cupa Mondiala de rugby cu o infrangere, 9-25 cu Georgia... DNA: Adrian Porumboiu si Cristi Borcea ii comandau delegarile arbitrilor lui Vasile Avram...