David Popovici, o nouă medalie de aur la Lima. Prima reacție a băiatului de aur al natației, demnă de un campion mondial

David Popovici a cucerit medalia de aur în proba de 100 m liber, în această dimineață la Campionatele Mondiale de înot pentru juniori de la Lima. Sportivul de 17 ani a terminat competiția din America de Sud cu patru medalii: trei de aur și una de argint.

colaj david popovici Galerie
David Popoivici a încheiat competiția din America de Sud cu patru medalii: trei de aur și una de argint. | Hepta

Băiatul de aur al natației, David Popovici a cucerit o nouă medalie de aur, luni dimineață, la Campionatul Mondial de juniori de la Lima, Peru. Sportivul român și-a respectat statutul de mare favorit și a a urcat pe cea mai întaltă treaptă a Campionatul Mondial de Natație pentru juniori, cucerind medalia de aur în proba de 100 m liber.

David Popovici a cucerit medalia de aur la proba de 100 m liber, la Lima. Prima reacție a campionului mondinal

David Popovici s-a clasat pe primul loc cu timpul cu timpul de 47.13 la Campionatul Mondial de înot juniori de la Lima, Peru. El a fost urmat, în clasament, de croatul Jere Hribar, cu timpul 49.37 şi cipriotul Nikolas Antoniou, cu timpul 49.91, transmite News.ro.

„Ce final frumos de reprezentaţie pentru David Popovici la Campionatul Mondial de înot pentru juniori de la Lima! Sportivul român în vârstă de 17 ani a cucerit medalia de aur în proba de 100 m liber cu timpul de 47.13 s. David a dominat clar finala, terminând cursa la peste două secunde faţă de locul secund, ocupat de Jere Hribar (Croaţia) – 49.37 s. Pe locul trei s-a clasat Nikolas Antoniou (Cipru) – 49.91 s”, este mesajul postat pe pagina de Facebook a Federaţiei Române de Nataţie.

Joi, David Popovici a cucerit şi medalia de aur în proba de 200 m liber la Campionatul Mondial de înot pentru juniori de la Lima, stabilind un nou record al competiţiei.

David Popovici a terminat competiția din America de Sud cu patru medalii: trei de aur (100 m, 200 m și 4x100 m ștafetă) și una de argint (4X100 ștafetă mixtă).

La finalul întrecerii, tânărul întotător român a transmis a avut o declarație demnă de un campion mondial. David a ținut să mulțumească tuturor celor care au susținut delegația României la această competiție.

„Mulțumim pentru primire. Publicul a fost foarte gălăgios și frumos. Vă aplaud și vă mulțumesc că ne-ați încurajat mereu!”, a transmis David Popovici, potrivit digisport.ro.