Romania a avut trei reprezentante in aceasta faza a competitiei, insa doar una singura are cele mai mari sanse sa se califice in grupe. Steaua a invins in deplasare pe Ekranas, scor 2-0, in timp ce FC Vaslui si Dinamo au fost invinse pe teren propriu cu acelasi scor, in fata celor de la Inter, respectiv Metalist Harkov.
Iata rezultatele si marcatorii tuturor meciurilor din play-off-ul Europa League:
Marti
VfB Stuttgart (Germania) - Dinamo Moscova (Rusia) 2-0
Au marcat: Ibisevici '72, '90
Joi
Anji Mahacikala (Rusia) - AZ Alkmaar (Olanda) 1-0
A marcat: Traore '51
Neftci Baku (Azerbaidjan) - APOEL Nicosia (Cipru) 1-1
Au marcat: Sukurov '82 (penalty) / Benachour '83
Tromso IL (Norvegia) - Partizan Belgrad (Serbia) 3-2
Au marcat: Prijovici '37, Björck '77, Mbodji '82 / S. Markovici '43, Mitrovici '84
FK Ekranas (Lituania) - Steaua Bucuresti (Romania) 0-2
Au marcat: Martinovici '36, Popa '76
Serif Tiraspol (Moldova) - Olympique Marseille (Franta) 1-2
Au marcat: Pajovici '27 / Ayew '18, '53
Atromitos FC (Grecia) - Newcastle (Anglia) 1-1
Au marcat: Epstein '24 / Taylor '45+1
Molde (Norvegia) - Heerenveen (Olanda) 2-0
Au marcat: Eikrem '31, Moström '90
Legia Varsovia (Polonia) - Rosenborg Trondheim (Norvegia) 1-1
Au marcat: Kosecki '42 / Dockal '80
Slovan Liberec (Cehia) - Dnipro Dnipropetrovsk (Ucraina) 2-2
Au marcat: Breznaník '62, Vacha '90 (penalti) / Konoplianka '43, Matheus '49
AIK Solna (Suedia) - TSKA Moscova (Rusia) 0-1
A marcat: Honda '61
Dinamo Bucuresti (Romania) - Metalist Harkov (Ucraina) 0-2
Au marcat: Cleiton Xavier '9, Cristaldo '57
FC Lucerna (Elvetia) - Genk (Belgia) 2-1
Au marcat: Rangelov '7, Winter '71 / Vossen '12
Bursaspor (Turcia) - FC Twente (Olanda) 3-1
Au marcat: Batalla '40, '82, Sestak '53 / Chadli '31
Trabzonspor (Turcia) - Videoton (Ungaria) 0-0
Feyenoord (Olanda) - Sparta Praga (Cehia) 2-2
Au marcat: Nelom '60, Achahbar '90+3 / Kadlec '23, '27
Dudelange (Luxemburg) - Hapoel Tel-Aviv (Israel) 1-3
Au marcat: Joachim '20 / Caillet '4 (autogol), Ben Haim II '19 (penalty), Cohen '26
FC Midtjylland (Danemarca) - Young Boys Berna (Elvetia) 0-3
Au marcat: Bobadilla '42, Farnerud '81, Costanzo '90+3
Lokeren (Belgia) - Viktoria Plzen (Cehia) 2-1
Au marcat: Harbaoui '10, Marici '90+4 (penalty) / Bakos '29
PAOK Salonic (Grecia) - Rapid Viena (Austria) 2-1
Au marcat: Athanasiadis '69, Katsikas '83 / Alar '25
Debrecen (Ungaria) - FC Bruges (Belgia) 0-3
Au marcat: Blondel '58, Rafaelov '77, Bacca '90+1
Heart of Midlothian (Scotia) - FC Liverpool (Anglia) 0-1
A marcat: Webster '78 (autogol)
FC Vaslui (Romania) - Internazionale Milano (Italia) 0-2
Au marcat: Cambiasso '23, Palacio '73
Slask Wroclaw (Polonia) - Hannover 96 (Germania) 3-5
Au marcat: Jodłowiec '34, Patejuk '54, Kaźmierczak '61 / Andreasen '7, '82, Schlaudraff '25, Stindl '40, Schmiedebach '85
Motherwell (Scotia) - Levante (Spania) 0-2
Au marcat: Juanlu Gomez '42, El Zhar '62
Steaua Rosie Belgrad (Serbia) - Bordeaux (Franta) 0-0
Horsens (Danemarca) - Sporting Lisabona (Portugalia) 1-1
Au marcat: Spelmann '15 / Carrillo '79
Athletic Bilbao (Spania) - HJK Helsinki (Finlanda) 6-0
Au marcat: Aduriz '25, '51, Susaeta '31, '57, Inigo Perez '42, Iraola '85
Mura (Slovenia) - Lazio (Italia) 0-2
Au marcat: Hernanes '31, Klose '59
CS Marítimo Funchal (Portugalia) - Dila Gori (Georgia) 1-0
A marcat: Fidelis '64
Zeta (Muntenegru) - PSV Eindhoven (Olanda) 0-5
Au marcat: Toivonen '2, Matavz '74, Strootman '77, Lens '83, Van Bommel '90.