Simona Halep - Anett Kontaveit, miercuri, de la ora 02.00, în sferturi la AusOpen

Simona Halep, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 4, va evolua, miercuri, de la ora 02.00, cu Anett Kntaveit (Estonia), locul 31 WTA şi cap de serie numărul 28, în sferturile de finală ale Australian Open.

Partida este prima pe Arena Rod Laver şi va fi urmată de ultimul sfert de finală, între Garbine Muguruza (Spania), locul 32 WTA, şi Anastasia Pavliucenkova (Rusia), locul 30 WTA şi cap de serie numărul 30.

Simona Halep a jucat şi câştigat cele două partide anterioare disputate cu Kontaveit, ambele în 2017, scoruri 6-2, 6-4, în sferturi, la Roma, şi 6-3, 6-0, în turul al doilea, la Miami.

În cealaltă semifinală se vor întâlni australianca Ashleigh Barty, locul I WTA, şi americanca Sofia Kenin, locul 15 WTA şi cap de serie numărul 14.

Antrenorul Artemon Apostu-Efremov îi acordă Simonei Halep o notă aproape de 10, după meciul cu Mertens... Simona Halep, în semifinalele Australian Open, după 6-1, 6-1, cu Anett Kontaveit, în 53 de minute...