Simona Halep, meci dramatic în turul II la Miami Open! Duel de peste 2 ore câștigat de liderul WTA în fața locului 98 mondial, Oceane Dodin

Simona Halep a avut parte de un debut extrem de dificil la cel de-al doilea turneu Premier Mandatory al anului. În turul secund de la Miami Open, liderul WTA a avut o luptă de peste două ore cu locul 98 mondial, franțuzoaica Oceane Dodin. Mai experimentată, Simona s-a impus la limită, scor 3-6, 6-3, 7-5, după două ore și 10 minute de luptă crâncenă.

Setul I a fost unul început modest de Simona. Dodin s-a distanțat la 2-0 pe fondul jocului ezitant al liderului WTA. Treptat, Halep și-a revenit și a egalat pe tabelă. A urmat o nouă cădere și desprinderea lui Dodin la 5-2. Simona nu a mai revenit de această dată și setul s-a terminat 6-3.

În actul secund am avut o bătălie a break-urilor. Rând pe rând, Simona, apoi Dodin, s-au ”breakuit” fără milă. În final, Simona a forțat și a câștigat și ea cu un liniștitor 6-3.

Decisivul a fost un adevărat thriller, unul în care Oceane Dodin a uitat că e pe locul 98 și a jucat de la egal la egal cu liderul mondial Simona Halep. Dodin a condus cu 4-2 și a servit pentru 5-2. A fost momentul când Halep a arătat tuturor de ce este lider mondial. Au urmat niște puncte incredibile din partea româncei. În cele din urmă, la 5-5, Simona a făcut break-ul și nu a mai scăpat meciul din mână.

În turul III, Simona Halep va da piept cu poloneza Agnieszka Radwanska, locul 32 WTA.

Tot azi, Monica Niculescu a realizat o frumoasă surpriză și a eliminat-o pe semifinalista de la Wimbledon 2017, slovaca Magdalena Rybarikova, scor 6-3, 6-3. Turul III de la Miami Open înseamnă pentru Monica un meci cu câștigătoarea dintre Ajla Tomjlanovici (90 WTA) - Sloane Stephens (12 WTA).

Simona Halep, adversar surpriză la Miami Open! Când va intra liderul WTA pe teren. Cîrstea și Niculescu joacă și ele în ... VIDEO: ”Bad-girl” Simona Halep! Românca a explodat de nervi la Miami Open și a fost huiduită de fani la meciul cu Oceane...