Steaua - Astra 2-1 / Ros-albastrii, la 5 puncte de lider

La revenirea in Ghencea, Steaua a invins mai usor decat o arata scorul si a egalat Rapidul la puncte, cele dpua rivale impartindu-si locurile 3 si 4.

Revenirea in Ghencea putea sa se transforme intr-un cosmar pentru Steaua, desi 20 000 de oameni asteptau o victorie la intoarcerea acasa.

Barboianu si-a amintit ca inainte de a pleca pe fereastra din cantonamentul Universitatii Craiova era unul dintre cei mai buni jucatori de banda din tara si i-a driblat ca in curtea scolii pe Parvulescu si a centrat pentru Laionel, care a deschis scorul.

Salvatorul Rusescu a egalat repede, profitand de o gresire iesita a lui Silviu Lung la un corner al lui Chipciu. Spre finalul primei reprize, Parvulescu si-a reparat greseala de la reusita Astrei si a marcat un gol superb din lateral stanga.

Echipa antrenata de Ilie Stan nu a luat piciorul de pe acceleratie si a presat careul prahovenilor, reusind, prin suturi de la distanta sa contracareze aglomeratia din linia mediana gandita de Conceicao.

La fel au stat lucrurile si dupa pauza, primul sut trimis de Astra pe poarta lui Tatarusanu fiind consemnat in minutul 90, de Patrascu.

In urma acestei victorii, Steaua acumuleaza 42 de puncte, cu 5 mai putine decat CFR si la 3 in urma lui Dinamo.

Echipe de start:

Steaua: Tatarusanu - Dananae, Chiriches, Geraldo, Parvulescu - Chipciu, Bicfalvi, Bourceanu, Cr. Tanase - Tatu, Rusescu

Astra Ploiesti: Lung jr. - Barboianu, V. Gaman, Ricardo dos Santos, Tiganasu - Takayuki, Mihalache - Rui Miguel, Spadacio, Tigoianu - Laionel

min 63: schimbare la Steaua: iese Tatu si intra Florin Costea

min 60: Rusescu trimite din lovitura libera sub bara, Silviu Lung respinge in corner

min 57: Spadacio trimite pe langa poarta

min 53: schimbare la Astra: iese Tiganasu si intra Bogdan Rusu

min 49: Dananae primeste cartonasul galben dupa un faul al lui Dananae la Laionel

min 47: Tanase trimite in transversala din interiorul careului

min 46: a inceput repriza secunda

min 45: Fluier final al primei reprize

min 45: Gaman respinge centrarea lui Dananae de pe partea dreapta

min 40: Bicfalvi incearca un lob de la marginea careului, SIlviu Lung e la post

min 37: Tanase suteaza din lateral pe langa poarta

min 33: GOOOOL Steaua: Parvulescu il invinge pe Silviu Lung junior cu un sut din lateral stanga

min 30: Tanase suteaza din marginea careului si Silviu Lung respinge

min 28: Laionel centreaza in fata portii steliste, dar Tatarusanu iese si retine

min 26: bara pentru Steaua: din intoarcere, Geraldo Alves trimite in transversala lui Silviu Lung junior

min 24: Laionel suteaza cu efect la coltul lung, dar trimite pe langa poarta

min 20: GOOOOL Steaua: Rusescu egaleaza dupa un corner executat de Chipciu

min 18: lovitura libera pentru Astra dupa un fault al lui Chiriches: iese Tatarusanu si retine

min 17: Tanase e lansat in adancime, dar faulteaza in atac

min 15: cartonas galben pentru Tiganasu dupa o intrare la Chipciu

min 14: Bicfalvi suteaza periculos, Silviu Lung respinge

min 12: GOOOOOL Astra: Barboianu centreaza de pe dreapta de langa Parvulescu si acelasi Laionel deschide scorul

min 11: ocazie pentru Astra: brazilianul Laionel reia putin lelanga poarta dupa o centrare din dreapta

min 9: Tanase suteaza la coltul scurt, Silviu Lung respinge

min 4: Tatu recentreaza dupa o centrarea a lui Chipciu, dar ploiestenii resping

min 3: Tatu urmareste o minge si Ricardo trimite in corner: executa Chipciu, dar Silviu Lung boxeaza

min 2: stelistii cer penalty la un posibil hent al lai Laionel

min 1: a inceput partida

Rennes pierde acasa cu Toulouse si lupta pentru locul 3 se inteteste in Ligue 1... Dinamo vrea sa castige la masa verde meciul cu Sportul...