Dani Alves a devenit fotbalistul cu cele mai multe trofee câștigate în istorie! Messi și Ronaldo nu prind podiumul în acest clasament

La întrebarea ”Care e fotbalistul cu cele mai multe trofee câștigate în carieră” mulți ar fi tentați să răspundă ”Lionel Messi” sau ”Cristiano Ronaldo”. Ei sunt golgheterii supremi, ei sunt cei care bat record după record. Ei se bat în ”baloane de aur”. Ei joacă la cele mai tari echipe ale lumi. Ei bine, asta nu înseamnă că ei dețin și cele mai multe trofee. Vă vine să credeți sau nu, cel mai ”laureat” fotbalist în activitate este nimeni altul decât Dani Alves de la PSG!

Sâmbătă, 31 martie 2018, pe arena Matmut Atlantique din Bordeaux, Dani Alves (34 de ani) a fost integralist în finala Cupei Ligii Franței dintre PSG și AS Monaco, încheiată la scor de neprezentare, 3-0, pentru liderul din Hexagon. Prin acest trofeu, brazilianul a ajuns la un număr record de trofee câștigate în carieră: 36!

Prin trofeul Cupei Ligii Franței, Dani Alves l-a depășit pe conaționalul, Maxwell, în topul celor mai multe trofee câștigate în fotbal. Fostul jucător de la Barcelona și PSG avea 35 de trofee.

Cele 37 de trofee ale lui Dani Alves au venit după o carieră impresionată a fundașul brazilian, cel care a evoluat la FC Sevilla, Barcelona, PSG și naționalele Braziliei. Alves a câștigat tot ce se putea câștiga în carieră, cu o mică-mare excepție: Campionatul Mondial. Pentru acesta se luptă în vară, în Rusia.

Cum era de anticipat, majoritatea dintre trofeele lui Dani Alves au fost cucerite în tricoul Barcelonei, pentru care a evoluat între 2008 și 2016: pe Camp Nou, fundașul a câștigat 23 de trofee, în opt sezoane: de 6 ori La Liga, 4 Cupe ale Spaniei, 4 Supercupe ale Spaniei, iar în trei rânduri a luat Liga Campionilor, Supercupa Europei și Campionatul Mondial al Cluburilor.

Înainte de ”era Barcelona”, Dani Alves a câștigat în tricoul Sevillei nu mai puțin de 5 trofee: Cupa Spaniei, Supercupa Spaniei, Cupa UEFA (de două ori) și Supercupa Europei. A urmat apoi o perioadă bună și la Juventus, cu două trofee: Serie A și Cupa Italiei. În 2017, brazilianul a semnat cu PSG, alături de care a cucerit Cupa Ligii Franței. Campionatul este ca și luat de parizieni, care au șanse foarte mari să câștige și al treilea trofeu pe plan intern: Cupa Franței.

Cu Brazilia, Dani Alves are trei trofee în carieră: Copa America, Cupa Confederațiilor și Campionatul Mondial U20.

Unde se află Lionel Messi și Cristiano Ronaldo în topul trofeelor. Ei bine, aceștia nu se apropie încă de Alves, însă au și ei destule trofee. Messi a câștigat 30, iar Ronaldo 24.