Finala Cupei României: ”U” Craiova - AFC Hermannstadt 2-0! Oltenii câștigă primul trofeu după o pauză de 25 de ani

Finala Cupei României: ”U” Craiova - AFC Hermannstadt 2-0. ”U” Craiova este noua câștigătoare a Cupei României! Oltenii au trecut fără emoții, scor 2-0, de AFC Hermannstadt, surpriza competiției, și au câștigat primul trofeu după o secetă de 25 de ani.

Finala Cupei României: ”U” Craiova - AFC Hermannstadt 2-0. Deși a început mai greu meciul, fiind ezitantă în primele 20 de minute, ”Știința” și-a revenit rapid și a deschis scorul în minutul 29. Gustavo a prins un șut de la marginea careului care l-a lăsat fără replică pe Cabuz.

Finala Cupei României: ”U” Craiova - AFC Hermannstadt 2-0. Sibienii lui Pelici au forțat egalarea în repriza secundă, însă a te descoperi contra viteziștilor de la Craiova a însemnat sinucidere. Craiovenii au scăpat pe contraatac în minutul 58. Băluță l-a găsit singur pe Mitriță, iar acesta a stabilit scorul final cu poarta goală.

Scor final: ”U” Craiova - AFC Hermannstadt 2-0 și, după o pauză de 25 de ani, ”U” Craiova aduce din nou trofeul Cupei României în Bănie.

Universitatea Craiova a cucerit până acum de 6 ori Cupa României: 1976–77, 1977–78, 1980–81, 1982–83, 1990–91 şi 1992-93.

Finala Cupei României: ”U” Craiova - AFC Hermannstadt 2-0. În ceea ce-i privește, elevii lui Alexandru Pelici au făcut o figură frumoasă și în finala de azi. Au jucat curajos, mereu pe poartă, însă au fost învinși de forța ofensivă a oltenilor.

Hermannstadt încheie un sezon de excepție în fotbalul românesc: promovare la pas în Liga 1 și parcurs de vis în Cupa României:

• Șaisprezecimi: AFC Hermannstadt - FC Voluntari 1-0
  • Optimi de finală: AFC Hermannstadt - Juventus 2-0
  • Sferturi de finală: AFC Hermannstadt - FCSB 3-0
  • Semifinale: AFC Hermannstadt - Gaz Metan 1-0 și 3-2 (4-2 general)
  • FINALĂ: AFC Hermannstadt - CS ”U” Craiova 0-2

”U” CRAIOVA - AFC HERMANNSTADT 2-0. Au marcat Gustavo 29, Mitriță 58

”U” Craiova: 51. Mitrovic – 4. Popa, 6. Kelic, 2. Ferreira – 27. Martic, 8. Mateiu, 23. Zlatinski-cpt, 11. Bancu – 7. Gustavo (14. Glavina, 73'), 10. Băluță, 28. Mitriță. Antrenor: Devis Mangia
Rezerve: 49. Laurențiu Popescu - 5. Vladimir Screciu, Fausto Rossi, 26. Andre Santos, Radoslav Dimitrov, 36. Andrei Burlacu

AFC Hermannstadt: 1. Căbuz – 91. Coman, 27. Crișan, 4. Stoica, 17. Tătar – 5. Dîlbea-cpt (8. Curtean 63') 15. Boboc – 14. Hergheligiu (10. Neagu, 69'), 90. Rusu, 7. Petrescu – 89. Blănaru. (44. Dumitriu 76'). Antrenor: Alexandru Pelici
Rezerve: 12. Niga – 6. Pârvulescu, 24. Danci, 29. Stancu

Simona Halep, despre operaţia de micşorare a sânilor:"Am făcut-o pentru tenis. A fost important pentru unde am ajun... Tabloul complet al celor de la CFR Cluj, FCSB, ”U” Craiova și Viitorul în cupele europene! Iată programul echipelor româ...