Cristiano Ronaldo de 10! Starul lui Real Madrid a mai doborât un record din Liga Campionilor. Iată 22 de recorduri fabuloase ale lui CR7!

Cristiano Ronaldo, omul recordurilor, a ”comis-o” din nou într-un meci de Liga Campionilor. ”Balonul de Aur” a marcat o ”dublă” în meciul cu Juventus din manșa tur a sferturilor de finală din cea mai puternică întrecere intercluburi din lume și a intrat în istorie cu încă un record.

Dacă golul de 2-0 marcat cu Juve în minutul 64 a fost artă, cel din minutul 3 a fost istorie! Graţie primului gol de ieri, Cristiano Ronaldo a setat un record ireal: a devenit primul jucător din istorie care marchează în 10 meciuri la rând în Liga Campionilor.

În martie, la meciul retur cu PSG din ”optimi”, Ronaldo ajungea la 9 meciuri consecutive cu gol marcat și îl egala pe fostul coleg de la Manchester United, Ruud van Nistelrooy. Acesta a mai reușit o astfel de performanță, marcând 12 goluri în 9 meciuri la rând.

Cristiano ”Record” Ronaldo, așa s-ar putea intitula starul lui Real Madrid. La 33 de ani, CR7 a ajuns, probabil, cel mai mare jucător din istoria fotbalului la capitolul recorduri la cel mai înalt nivel. Să le vedem pe toate:

Cristiano Ronaldo a marcat cele mai multe goluri în competițiile UEFA: 122!

Cristiano Ronaldo are cele mai multe goluri marcate în istoria Ligii Campionilor: 119!

Cristiano Ronaldo are cele mai multe goluri marcate într-un sezon al Ligii: 17 (2013-2014)

Cristiano Ronaldo a câștigat cele mai multe finale UEFA Champions League: 4 (alături de Andrés Iniesta și Clarence Seedorf)

Cristiano Ronaldo e primul jucător care a marcat în trei finale diferite ale Ligii Campionilor

Cristiano Ronaldo e singurul jucător care a marcat în toate meciurile din grupe

Cristiano Ronaldo a devenit primul jucător din istorie care marchează în 10 meciuri la rând în Liga Campionilor (record care poate fi îmbunătățit)

Cristiano Ronaldo e Golgheterul All-Time al celor de la Real Madrid: 445 goluri

Cristiano Ronaldo are cele mai multe Ghete de Aur: 4 (alături de Messi)

Cristiano Ronaldo are cele mai multe Baloane de Aur câștigate, alături de Messi: 5

Cristiano Ronaldo are cele mai multe titluri ”UEFA - Jucătorul Anului”: 4

Cristiano Ronaldo are cele mai multe titluri ”FIFA - Jucătorul Anului”: 5 (alături de Messi)

Cristiano Ronaldo are cele mai multe prezențe în ”UEFA Team of the year” (2004, 2007–2017)

Recordurile lui Cristiano Ronaldo la nivel de echipă națională:

Cristiano Ronaldo are cele mai multe apariții la EURO: 21

Cristiano Ronaldo are cele mai multe goluri marcate la EURO: 9 (alături de Michel Platini)

Cristiano Ronaldo are cele mai multe ediții de Campionate Europene cu gol marcat: 4

Cristiano Ronaldo e singurul jucător care a marcate peste 3 goluri la mai multe ediții de EURO

Cristiano Ronaldo are cele mai multe goluri la EURO/preliminarii: 29

Cristiano Ronaldo are cele mai multe goluri în preliminariile EURO și Cupa Mondială: 50

Cristiano Ronaldo are cele mai multe selecții la naționala Portugaliei: 149

Cristiano Ronaldo este golgheter All-time al Portugaliei: 81

Iată cum arată clasamentul all time al golgheterilor Ligii Campionilor (începând din 1992-1993, fără tururile preliminare):