Cupa EHF e în Bănie! SCM Craiova - Vipers Kristiansand 30-25! Elevele lui Bogdan Burcea au cucerit primul trofeu european după un meci fantastic!

SCM Craiova a produs una dintre marile surprize din istoria recentă a handbalului feminin european. Elevele antrenate de Bogdan Burcea au învins puternica echipă norvegiană Vipers Kristiansand, scor 30-25, în returul finalei Cupei EHF. Oltencele au reușit să câștige trofeul după ce au întors un eșec cu 22-26 în urmă cu șase zile în Norvegia.

Într-o Sală Polivalentă arhiplină, cu peste 5,000 de spectatori, în care oltenii au ocupat și scările din tribune, SCM Craiova a început meciul în forță. La pauză, oltencele nu numai că recuperaseră cele 4 goluri deficit, dar au și făcut spectacol și au intrat cu un avans liniștitor la cabine, scor 19-12.

Repriza secundă a fost una mult mai echilibrată, cu o desfășurare dramatică. Când mai erau 20 de secunde de joc, Iulia Dumanska a făcut minuni la un atac al norgeviencelor și Cupa EHF a rămas la Craiova!

• Intermediari dreapta: Nicoleta Tudor, Patricia Vizitiu
  • Cupa EHF e în Bănie! SCM Craiova - Vipers Kristiansand 30-25!  Elevele lui Bogdan Burcea au cucerit primul trofeu european după un meci fantastic!

Drumul celor de la SCM Craiova către Cupa EHF câștigată în această seară:

24-19 și 24-26 cu DVSC Debrecen (Ungaria)
22-25 și 18-17 cu Brest (Franța)
23-17 și 29-25 cu Randers (Danemarca)
26-28 și 30-24 cu Kuban Krasnodar (Rusia)
23-25 și 26-23 cu Lada Togliatti (Rusia)
23-22 și 18-18 cu Kastamonu Belediyeși (Turcia)
22:26 și 30-25 cu Vipers Kristiansand (Norvegia)

CS ”U” Craiova - FCSB LIVE VIDEO ONLINE... Astra Giurgiu - CFR Cluj 0-2, iar FCSB este la 90 de minute de ”Tripla Istorică 2015-2016, 2016-2017 și 2017-2018”...

BeautiFood | Sezonul 3 - Episodul 7: Cremă Vichyssoise (supă cremă de praz și cartofi) Luni, 13.05.2024, 11:00