Lovitură de teatru! S-a descoperit motivul gafelor lui Loris Karius din finala Ligii Campionilor Real Madrid - Liverpool! Fanii cer rejucarea meciului

Finala Ligii Campionilor, Real Madrid - Liverpool, scor 3-1, desfășurată pe 26 mai la Kiev, este deja istorie. Cu toții sunt împăcați cu ideea că trupa lui Klopp a pierdut în fața celei mai bune echipe din istoria fotbalului, deși faza accidentării lui Salah după contactul cu Sergio Ramos lasă o portiță deschisă pentru un ”dacă Salah era pe teren...”.

Acum, când toți se pregătesc de startul Cupei Mondiale din Rusia, programat a avea loc pe 14 iunie la Moscova, un verdict medical venit tocmai din Statele Unite ale Americii, a agitat spiritele în tabăra fanilor lui Liverpool. Este vorba de rezultatul unor teste efectuate de goalkeeper-ul lui Liverpool, Loris Karius. Acesta a acuzat dureri la cap după finala cu Real Madrid, una în care a comis niște gafe inexplicabile, iar staff-ul lui Liverpool a decis să-l trimită la teste în SUA. Rezultatele sunt șocante: Karius a jucat repriza secundă comoționat!

”Loris Karius nu este un portar foarte slab, ci un portar care a jucat finala având o comoție”, notează Mirror Sport.

Luni, 4 iunie 2018, biroul de presă al Spitalului General din Massachusetts, a emis un comunicat de presă în care anunță că Loris Karius jucat finala cu o comoție, după o lovitură primită în timpul reprizei secunde.

”Am primit astăzi numeroase întrebări privind starea de sănătate a portarului lui Liverpool, Loris Karius, cel care a efectuat mai multe teste medicale la clinica noastră. Cu permisiunea domnului Karius, oferim informații despre situația sa medicală în încercarea de a preveni, acolo unde este posibil, diseminarea informațiilor incomplete sau eronate.

La 31 mai 2018, domnul Karius a fost supus unei examinări complete efectuate de Dr. Ross Zafonte și Dr. Lenore Herget în Boston, la Spitalul General din Massachusetts și Spitalul de Reabilitare Spaulding.

După examinarea cu atenție a filmului de joc și integrarea unui istoric detaliat - inclusiv semnalele sale subiective postoperatorii prezente și imediate - examen fizic și metrici obiective, am ajuns la concluzia că domnul Karius a suferit o comoție în timpul meciului din 26 mai 2018.

În momentul evaluării, principalele simptome reziduale și semne obiective ale domnului Karius au sugerat că disfuncția spațială vizuală a existat. Au persistat, de asemenea, zone suplimentare de disfuncții simptomatice și evidențiate în mod obiectiv. Ar fi posibil ca astfel de deficite să afecteze performanța.” se arată în comunicat.

Cine l-a comoționat pe Karius ? Bineînțeles, nașul tuturor: Sergio Ramos!

La o zi după finală, în presă a apărut o știre căreia puțini i-au dat atenție. Să recapitulăm......

După cum bine știm, Karim Benzema a deschis scorul după ce Karius a reţinut o minge, a vrut să o arunce imediat la un coechipier, dar i-a nimerit piciorul lui Benzema şi mingea a intrat în plasă. Faza s-a petrecut în minutul 50. Cu două minute mai devreme, o televiziune germană a descoperit o situaţie care ar fi putut schimba desfășurarea lucrurilor.

În minutul 47, cu 3 minute înainte de golul de 1-0 marcat de Benzema, la o fază petrecută în careul lui Liverpool, Sergio Ramos este împins uşor de Virgil Van Dijk, fundaşul lui Real Madrid se îndreaptă înspre Karius, pe care-l loveşte intenţionat cu cotul în faţă. Portarul lui Liverpool a cerut ajutorul arbitrilor, dar aceştia n-au văzut însă faza.

Cu VAR, probabil că episodul ar fi putut schimba desfăşurarea lucrurilor. În primul rând, Sergio Ramos ar fi trebuit eliminat după ce l-a lovit cu pe Karius cu cotul în faţă. În al doilea rând, nemţii spun că portarul lui Liverpool ar fi putut fi bulversat de lovitura primită în cap, motiv pentru care a greşit la golul lui Benzema, marcat după doar două minute.

Luni s-a strigat BINGO: Karius chiar a fost afectat de lovitura primită, iar dovada este una medicală și de necontestat.

Toată planeta l-a ciuruit pe bietul portar german al lui Liverpool după gafele din meciul cu Real. S-a ajuns într-atât de departe încât unii fani furioși i-au amenințat familia cu moartea! ”Îți vom ucide fata!” sau ”Sper ca toată familia ta să piară de cancer!”, au fost câteva dintre mesajele primite de portar.

La puțin timp după ce au aflat că Loris Karius a jucat având acea comoție, fanii lui Liverpool s-au coalizat pe Twitter și au cerut ca finala Ligii Campionilor să fie rejucată. ”Cormoranii” au în minte nu doar accidentarea lui Karius, ci și cea a lui Salah, una care pare mai mult decât premeditată. Detalii AICI!

Șansele ca Real Madrid - Liverpool să se rejoace sunt.... ZERO!

De-a lungul anilor, în fotbal au existat cazuri mult mai grave în care s-au cerut rejucări, iar UEFA a rămas impasibilă. Cu excepția unor cazuri de corupție dovedite, iar aici vorbim de implicarea unor indivizi din afara spectrului echipelor implicate, cum ar fi arbitrii, nu au existat rejucări.

OFICIAL: Prima lovitură a verii la echipele de top din Liga 1! Un jucător de națională a semnat cu o forță a campionatul... Biletul Zilei 05.06.2018. Naționala României ne-a adus câștigul!...