Real Madrid - Juventus a fost la câteva secunde distanță de a provoca o nouă răsturnare incredibilă de scor în sferturile de finală din Liga Campionilor. După Roma - Barcelona 3-0 și calificarea gazdelor, Juventus a condus pe Santiago Bernabeu cu 3-0 până în minutul 90+3, însă o decizie controversată a unui englez controversat, Michael Oliver, a trimis-o pe Real în careul de ași.

Real Madrid - Juventus a pornit de la 1-3. La nici două minute de la startul returului, Mandzukic înscrie în poarta lui Keylor Navas și ”Remuntada” era la ordinea zilei. Mulți credeau că e un gol de onoare, însă erau și fani care aveau în memorie meciul de marți de pe Olimpico, iar Juventus beneficia de încredere. Avea să fie o încredere dublată de un alt gol al aceluiași Mandzukic din minutul 37.

Real Madrid - Juventus s-a intrat cu 0-2 la cabine, iar italienii mai aveau nevoie de un gol pentru a pune la cale un alt miracol. Iar golul a venit după o oră de joc, atunci când Navas gafează ca un începător și Matuidi lovește din câțiva metri. Era 0-3 și scorul de pe ”Juventus Stadium” fusese anulat.

Real Madrid - Juventus se îndrepta agale către prelungiri, însă a venit minutul 90+3, atunci când în scenă a intrat unul dintre cei mai slabi arbitri din Anglia. Michael Oliver acordă penalty pentru Real la o jenare a lui Lucas Vasquez în careu și seara magică a stricată. Mai mult, Oliver distruge și visul legendei Buffon de a mai prinde o semifinală și îl elimină pe italian pentru proteste

Adrian Porumboiu, fost mare arbitru român, a spus că decizia lui Oliver a fost una eronată: ”Nu se dă niciodată penalty la o asemenea fază. Atacantul plonjează înainte de presupusul contact. Dacă o cauți cu lupa poți găsi circumstanțe, dar tot nu poți da lovitură de pedeapsă” (sursa: telekomsport).

În celălalt meci jucat miercuri, Bayern - Sevilla 0-0, în urma unui meci în care nemții au jucat precum italienii.

Rezultate ”sferturi” Liga Campionilor:

AS Roma - Barcelona 3-0 (1-4 și 4-4 general)
Manchester City - Liverpool 1-2 (0-3 și 1-5 general)
Real Madrid - Juventus 1-3 (4-3 general)
Bayern - Sevilla 0-0 (2-1 general)

CS ”U” Craiova - CSM Poli Iași LIVE VIDEO ONLINE... VIDEO! Respectul, mai presus de toate în fotbal! Buffon și Ronaldo s-au întâlnit după meciul dramatic Real - Juve. Gestu...