FC Timisoara - Rapid 2-1/ "Dubla" lui Zicu

FC Timisoara s-a impus pe teren propriu in fata Rapidului, scor 2-1, in derby-ul etapei a X-a din Liga 1, banatenii revenind de la 0-1 prin "dubla" lui Ianis Zicu.

Elevii antrenati de Marius Sumudica au avut un debut mai bun de partida si au izbutit deschiderea scorului prin Cesinha, in minutul 25. Mijlocasul giulestenilor l-a invins pe Pantilimon cu un sut de la 16 metri, dupa o actiune foarte buna a lui Ovidiu Herea.

Avantajul oaspetilor nu a durat decat trei minute, Zicu restabilind egalitatea printr-un gol marcat cu capul, dupa centrarea lui Alexa.

In partea secunda ambele echipe au trecut in mai multe randuri pe langa gol, insa ce care au punctat decisiv au fost banatenii. Acelasi Zicu a realizat "dubla" in minutul 86, dupa o eroare a defensivei rapidiste.

In urma acestui rezultat, FC Timisoara ocupa locul doi in clasament, cu 20 de puncte, la doua puncte de liderul Otelul Galati. Rapid a cazut pe locul trei, cu 18 puncte acumulate dupa zece etape.

Echipe de start:

Timisoara: Pantilimon - Luchin, Burca, Scutaru, Sepsi - Helder, Zicu, Alexa, Curtean - Axente Goga

Rapid: Bornescu - M. Constantin, M. Antonio, Glauber, Ezequias - M. Roman, Lazar, Spadacio, Cesinha - Herea - Cassio

VIDEO Steaua - Napoli 3-3/ Egalati in minutul 97!... Badea a fost demis de pe banca Pandurilor!...

BeautiFood | Sezonul 3 - Episodul 7: Cremă Vichyssoise (supă cremă de praz și cartofi) Luni, 13.05.2024, 11:00