Steaua - FC Vaslui 1-1/ Remiza in 103 minute

Steaua si FC Vaslui au remizat, scor 1-1, la capatul unui meci care a durat 103 minute din cauza problemelor cu nocturna din Ghencea. Gazdele deschis scorul prin Nicolita 51', dar s-au vazut egalate cu 10 minute inainte de final, prin Adailton.

Steaua a inceput mai hotarata partea secunda si Banel Nicolita a reusit sa deschida scorul in minutul 52. Rivas a gresit o minge simpla, Nicolita a interceptat, a patruns de unul singur in careu si l-a invins pe Kuciak cu o scarita. A fost cel de-al doilea sau gol in acest sezon. Mijlocasul Stelei nu mai punctase din vara trecuta, mai exact de pe 7 august, cand deschidea scorul in meciul cu FC Brasov incheiat tot 1-1.
Chiar daca nu au contat prea mult in ofensiva, vasluienii au reusit sa egaleze, in minutul 80, dintr-o lovitura libera de la 16 metri executata excelent de Adailton.

Partida a fost intrerupta timp de 10 minute imediat dupa inscrierea golului, arena din Ghencea prezentand cateva probleme la instalatia de nocturna.

Elevii lui Sorin Cartu au fortat victoria dupa reluare si a insistat in careul oaspetilor, insa rezultatul de pe tabela nu a mai putut fi modificat.

Steaua ramane pe locul 5 in Liga I, cu 36 de puncte, in timp ce FC Vaslui se afla pe 3, cu 40 de puncte, opt mai putine decat liderul Otelul.

Steaua:
12. Tatarusanu - 29. Bonfim, 6. Gardos, 23. Geraldo, 5. Brandan - 16. Nicolita, 21. Ricardo, 26. Bicfalvi (8. Radut '46), 7. Szekely (14. Latovlevici '63) - 24. Surdu (11. Onofras '80), 17. Bilasco. Antrenor: Sorin Cartu.

FC Vaslui: 1. Kuciak - 3. Papp, 28. Canu, 6. Rivas, 20. Milanov (17. Balace '78) - 2. Campano (25. Yero Bello '58), 4.Gencev (11. Milislavljevici '71), 30. R. Costin , 18. Sanmartean - 10. Adailton, 80. Wesley. Antrenor: Viorel Hizo.

De ce le-a fost frica nu au scapat. Barcelona - Sahtior in sferturile Ligii Campionilor!... Otelul - U Cluj 3-0/ Galatenii, din nou lideri in Liga 1...