Live acumiUmor
Prime Time 20:00iUmor

Ucraina şi-a stabilit "cartierul general" la Bucureşti în vederea Euro-2020

FRF a anunţat, marţi, "cartierele generale" ale celor 20 de echipe care au obţinut până acum calificarea la Euro-2020. Dintre echipele cunoscute că vor juca la Bucureşti, în Grupa C, reprezentativa Ucrainei a ales capitala României, în timp ce naţionala Austriei va rămâne în ţara ei.

Locurile de cantonament alese de echipele calificate sunt următoarele:

ANGLIA
La Burton-upon-Trent (Anglia)
Meciuri
Grupa D: Londra
Optimi de finală: Dublin, Copenhaga, Bilbao, Glasgow sau Budapesta
Sferturi de finală: Sankt Petersburg, München, Roma sau Baku
Semifinale şi finală: Londra

AUSTRIA
La Seefeld (Austria)
Meciuri
Grupa C: Amsterdam şi Bucureşti
Optimi de finală: Budapesta, Londra, Bucureşti sau Glasgzow
Sferturi de finală: Sankt Petersburg, München, Roma sau Baku
Semifinale şi finală: Londra

BELGIA
La Tubize (Belgia)
Meciuri
Grupa B: Sankt Petersburg şi Copenhaga
Optimi de finală: Bilbao, Amsterdam, Bucureşti sau Glasgow
Sferturi de finală: Sankt Petersburg, München, Roma sau Baku
Semifinale şi finală: Londra

CEHIA
La Currie, Edinburgh (Scoţia)
Meciuri
Grupa D: Glasgow şi Londra
Optimi de finală: Dublin, Copenhaga, Bilbao, Glasgow sau Budapesta
Sferturi de finală: Sankt Petersburg, München, Roma sau Baku
Semifinale şi finală: Londra

CROAŢIA
La St. Andrews (Scoţia)
Meciuri
Grupa D: Glasgow şi Londra
Optimi de finală: Dublin, Copenhaga, Bilbao, Glasgow sau Budapesta
Sferturi de finală: Sankt Petersburg, München, Roma sau Baku
Semifinale şi finală: Londra

DANEMARCA
La Helsingor (Danemarca)
Meciuri
Grupa B: Copenhaga
Optimi de finală: Bilbao, Amsterdam, Bucureşti sau Glasgow
Sferturi de finală: Sankt Petersburg, München, Roma sau Baku
Semifinale şi finală: Londra

ELVEŢIA
La Roma (Italia)
Meciuri
Grupa A: Baku şi Roma
Optimi de finală: Londra, Amsterdam, Bucureşti, Bilbao sau Glasgow
Sferturi de finală: Sankt Petersburg, München, Roma sau Baku
Semifinale şi finală: Londra

FINLANDA
La Repino, Sankt Petersburg (Rusia)
Meciuri
Grupa B: Copenhaga şi Sankt Petersburg
Optimi de finală: Bilbao, Amsterdam, Bucureşti sau Glasgow
Sferturi de finală: Sankt Petersburg, München, Roma sau Baku
Semifinale şi finală: Londra

FRANŢA
La Clairefontaine-en-Yvelines (Franţa)
Meciuri
Grupa F: Budapesta şi München
Optimi de finală: Bucureşti, Dublin, Bilbao sau Budapesta
Sferturi de finală: Sankt Petersburg, München, Roma sau Baku
Semifinale şi finală: Londra

GERMANIA
La Herzogenaurach (Germania)
Meciuri
Grupa F: München
Optimi de finală: Bucureşti, Dublin, Bilbao sau Budapesta
Sferturi de finală: Sankt Petersburg, München, Roma sau Baku
Semifinale şi finală: Londra

ITALIA
La Coverciano, Firenze (Italia)
Meciuri
Grupa A: Roma
Optimi de finală: Londra, Amsterdam, Bucureşti, Bilbao sau Glasgow
Sferturi de finală: Sankt Petersburg, München, Roma sau Baklu
Semifinale şi finală: Londra

POLONIA
La Portmarnock, regiunea Dublin (Republica Irlanda)
Meciuri
Grupa E: Bilbao şi Dublin
Optimi de finală: Glasgow, Copenhaga, Bilbao sau Budapesta
Sferturi de finală: Sankt Petersburg, München, Roma sau Baku
Semifinale şi finală: Londra

PORTUGALIA
La Budapesta (Ungaria)
Meciuri
Grupa F: Budapesta şi München
Optimi de finală: Bucureşti, Dublin, Bilbao sau Budapesta
Sferturi de finală: Sankt Petersburg, München, Roma sau Baku
Semifinale şi finală: Londra

OLANDA
La Zeist (Olanda)
Meciuri
Grupa C: Amsterdam
Optimi de finală: Budapesta, Londra, Bucureşti sau Glasgow
Sferturi de finală: Sankt Petersburg, München, Roma sau Baku
Semifinale şi finală: Londra

RUSIA
La Novogorsk, Moscova (Rusia)
Meciuri
Grupa B: Sankt Petersburg şi Copenhaga
Optimi de finală: Bilbao, Amsterdam, Bucureşti sau Glasgow
Sferturi de finală: Sankt Petersburg, München, Roma sau Baku
Semifinale şi finală: Londra

SPANIA
La Las Rozas de Madrid (Spania)
Meciuri
Grupa E: Bilbao
Optimi de finală: Glasgow, Copenhaga, Bilbao sau Budapesta
Sferturi de finală: Sankt Petersburg, München, Roma sau Baku
Semifinale şi finală: Londra

SUEDIA
La Maynooth, regiunea Kildare (Republica Irlanda)
Meciuri
Grupa E: Bilbao şi Dublin
Optimi de finală: Glasgow, Copenhaga, Bilbao sau Budapesta
Sferturi de finală: Sankt Petersburg, München, Roma sau Baku
Semifinale şi finală: Londra

TURCIA
La Baku (Azerbaidjan)
Meciuri
Grupa A: Baku şi Roma
Optimi de finală: Londra, Amsterdam, Bucureşti, Bilbao sau Glasgow
Sferturi de finală: Sankt Petersburg, München, Roma sau Baku
Semifinale şi finală: Londra

ŢARA GALILOR
La Baku (Azerbaidjan)
Meciuri
Grupa A: Baku şi Roma
Optimi de finală: Londra, Amsterdam, Bucureşti, Bilbao sau Glasgow
Sferturi de finală: Sankt Petersburg, München, Roma sau Baku
Semifinale şi finală: Londra

UCRAINA
La Bucureşti
Meciuri
Grupa C: Amsterdam şi Bucureşti
Optimi de finală: Amsterdam, Bilbao, Bucureşti, Budapesta, Copenhaga, Dublin, Glasgow sau Londra
Sferturi de finală: Sankt Petersburg, München, Roma sau Baku
Semifinale şi finală: Londra

Arena Naţională găzduieşte patru meciuri ale Euro-2020, după următorul program:

Meciuri de la Bucureşti, din Grupa C

14 iunie 2020, ora 19:00: Austria – PO*;

18 iunie 2020, ora 16:00: Ucraina – PO*;

22 iunie 2020, ora 19:00: Ucraina – Austria.

*PO – câştigătoarea play-off-ul Nations League, care va fi desemnată pe 31 martie

Optimi de finală: 29 iunie 2020, ora 22:00.

La 26 martie, în deplasare, naţionala României va juca împotriva Islandei în play-off-ul pentru calificarea la Euro-2020. Dacă trec de selecţionata nordică, tricolorii vor întâlni pe 31 martie, tot în deplasare, câştigătoarea duelului dintre Bulgaria şi Ungaria. Învingătoarea merge la turneul final.

Sursa : news.ro

Recomandari