Articole despre calificare

România continuă campania de calificare la Euro-2020: "tricolorii" joacă împotriva triplei campioane europene Spania

Naţionala României întâlneşte, de la ora 21.45, pe Arena Naţională, selecţionata Spaniei, în etapa a cincea a grupei F de calificare la Campionatul European din 2020.

Joi, 05.09.2019, 07:00
Victor Piţurcă: Obiectivul meu este să câştigăm campionatul şi să ne calificăm în grupele Ligii Campionilor

Noul antrenor al CS Universitatea Craiova, Victor Piţurcă, a declarat, marţi, într-o conferinţă de presă că obiectivul lui este de a câştiga campionatul şi de a califica echipa olteană în grupele Ligii Campionilor.

Marti, 03.09.2019, 17:00
Serena Williams s-a calificat în turul al treilea al US Open, dar a pierdut un set cu o jucătoare de pe locul 121 WTA

Serena Williams, locul 8 WTA, a învins-o, miercuri, cu scorul de 5-7, 6-3, 6-1, pe compatrioata ei Catherine McNally, locul 121 WTA, calificându-se în turul al treilea al US Open.

Joi, 29.08.2019, 08:05
Ajax Amsterdam şi FC Bruges, calificate în grupele Ligii Campionilor

Formaţiile Ajax Amsterdam şi FC Bruges au acces, miercuri, în grupele Ligii Campionilor, în urma rezultatelor din returul play-off-ului competiţiei.

Joi, 29.08.2019, 00:26
Marius Copil s-a calificat pentru prima dată în carieră în turul al doilea al US Open

Tenismenul Marius Copil, locul 93 ATP, l-a învins, în nopatea de marţi spre miercuri, cu scorul de 6-3, 5-7, 7-6 (11), 4-6, 6-1, pe francezul Ugo Humbert, locul 63 ATP, calificându-se pentru prima dată în carieră în turul al doilea al US Open

Miercuri, 28.08.2019, 08:18
Sorana Cîrstea s-a calificat în turul al doilea al US Open şi e la un meci de o posibilă întâlnire cu Simona Halep

Sorana Cîrstea, locul 106 WTA, a învins-o, în noaptea de marţi spre miercuri, cu scorul de 7-5, 6-2, pe Katerina Siniakova din Cehia, locul 37 WTA, calificându-se în turul al doilea al US Open.

Miercuri, 28.08.2019, 08:03
Simona Halep: Nu am simţit că joc împotriva unei americance astăzi

Simona Halep a fost impresionată de faptul că a fost puternic susţinută din tribunele arenei Louis Armstrong la meciul cu americanca Nicole Gibbs, din primul tur al US Open.

Miercuri, 28.08.2019, 01:23
Olympiacos Pireu, Dinamo Zagreb şi Steaua Roşie Belgrad s-au calificat în grupele Ligii Campionilor

Echipele Olympiacos Pireu, Dinamo Zagreb şi Steaua Roşie Belgrad s-au calificat în grupele Ligii Campionilor, în urma rezultatelor înregistrate, marţi, în manşa a doua a play-off-ului preliminariilor.

Marti, 27.08.2019, 23:55
Djokovici şi Federer s-au calificat în turul doi la US Open. Fognini, Pella ş Fritz, eliminaţi

Sârbul Novak Djokovici, cap de serie numărul 1, şi elveţianul Roger Federer, favorit 3, s-au calificat, luni, în turul doi la turneul de grand slam US Open.

Marti, 27.08.2019, 09:27
Mihaela Buzărnescu s-a calificat în optimi la turneul din Bronx

Jucătoarea de tenis Mihaela Buzărnescu, locul 136 WTA, s-a calificat în optimile de finală ale turneului din Bronx, cu premii de 250.000 de dolari.

Marti, 20.08.2019, 07:20
Andreea Prisăcariu s-a calificat în semifinalele turneului ITF din Tunisia

Jucătoarea Andreea Prisăcariu s-a calificat, vineri, în semifinalele turneului ITF de la Tabarka (Tunisia), cu premii totale de 15.000 de dolari.

Vineri, 16.08.2019, 13:50
Dan Petrescu: Am demonstrat că suntem cea mai bună echipă din România

Tehnicianul Dan Petrescu a declarat, marţi seară, că CFR Cluj a demonstrat în meciul cu Celtic Glasgow, scor 4-3, că este cea mai bună echipă din România.

Miercuri, 14.08.2019, 00:35
Gigi Becali: Nu ştiu dacă ne calificăm în Europa, dar le promit suporterilor titlul anul ăsta

Gigi Becali a declarat, luni, la Pro X, că le promite suporterilor că FCSB va câştiga titlul în acest sezon. El a mai afirmat că va vinde echipa dacă FCSB nu va ajunge în grupele unei cupe europene în acest sezon sau în următorul.

Luni, 12.08.2019, 12:44
Competiția de la Toronto: Jennifer Brady a învins-o clar pe Kristina Mladenovic şi va evolua cu Simona Halep

Americanca Jennifer Brady, locul 76 WTA, venită din calificări, a învins-o, luni, cu scorul de 6-1, 6-2, pe jucătoarea franceză Kristina Mladenovic, locul 50 WTA, în turul I al Rogers Cup.

Luni, 05.08.2019, 19:11
Turneu Washington: Tecău s-a calificat în sferturile de dublu

Perechea Horia Tecău/Jean-Julien Rojer (România/Olanda) s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de la Washington, cu premii totale de 1,8 milioane de dolari.

Miercuri, 31.07.2019, 22:34
Hagi despre meciul cu Gent: Gândul nostru este să marcăm cel puţin patru goluri dacă vrem să ne calificăm

Antrenorul formaţiei Viitorul, Gheorghe Hagi, spune că formaţia sa trebuie să marcheze cel puţin patru goluri în meciul retur cu Gent de joi după amiază, pentru a se putea califica în turul următor al Europa League şi îşi doreşte ca jucătorii să evolueze la fel de bine ofensiv ca în meciul tur, dar să nu mai facă greşelile defensive care au dus la primirea a şase goluri în partida de săptămâna trecută.

Miercuri, 31.07.2019, 16:51
CFR Cluj s-a calificat în turul al treilea preliminar al Ligii Campionilor. Următorul adversar este Celtic Glasgow

CFR Cluj a terminat, marţi, la egalitate, scor 2-2 (2-1), partida disputată la Netanya, cu echipa israeliană Maccabi Tel Aviv, în manşa a doua a turului secund al preliminariilor Ligii Campionilor. În meciul tur de la Cluj, CFR s-a impus cu 1-0, astfel că formaţia ardeleană merge în turul al treilea preliminar al Ligii Campionilor, în care va întâlni pe Celtic Glasgow.

Marti, 30.07.2019, 21:51
Irina Begu şi Gabriela Ruse s-au calificat în optimi de finală la Karlsruhe

Irina Begu, locul 93 WTAşi cap de serie numărul 6, şi Elena Gabriela Ruse, locul 179 WTA, au obţinut, marţi, calificarea în optimile de finală ale turneului de categorie WTA 125K de la Karlsruhe.

Marti, 30.07.2019, 16:38
Turneul de la Washington: Marius Copil s-a calificat în turul doi

Tenismanul Marius Copil, locul 84 mondial, s-a calificat, luni, în turul doi la turneul ATP 500 de la Washington, cu premii de aproximativ 1.900.000 de dolari.

Marti, 30.07.2019, 07:47
Patricia Maria Ţig s-a calificat în sferturi de finală la Jurmala

Patricia Maria Ţig îşi continuă parcursul bun din această perioadă. Jucătoarea de pe locul 264 WTA s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale turneului de la Jurmala (Letonia), de categorie WTA Interrnational.

Miercuri, 24.07.2019, 17:25
Daniel Cristian Martin s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Tokyo, în proba de 100 metri spate

Înotătorul Daniel Martin a reuşit să coboare sub baremul olimpic la 100 metri spate la Campionatele Mondialele de la Gwangju, Coreea de Sud, informează Federaţia Română de Nataţie şi Pentatlon Modern.

Luni, 22.07.2019, 09:42
CFR Cluj s-a calificat în turul al doilea preliminar al Ligii Campionilor. Echipa lui Dan Petrescu s-a impus cu 3-1

CFR Cluj s-a calificat în turul al doilea preliminar al Ligii Campionilor, după ce a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (2-1), formaţia Astana din Kazahstan, în manşa a doua a turului I preliminar. În prima manşă, Astana a câştigat cu 1-0. În faza următoare, CFR Cluj va evolua cu campioana Israelului, Maccabi Tel Aviv. CFR Cluj va disputa prima manşă acasă, la 23 sau 24 iulie, şi returul în deplasare, la 30 sau 31 iulie.

Miercuri, 17.07.2019, 22:50
Campionatul European: Naţionala de handbal feminin tineret a României a ratat calificarea în semifinale

Naţionala de handbal feminin tineret a României a ratat, miercuri, calificarea în semifinalele Campionatului European din Ungaria, după ce a fost învinsă de reprezentativa ţării gazdă, cu scorul de 31-21 (12-11), în grupa principală II a competiţiei.

Miercuri, 17.07.2019, 21:08
Irina Bara şi Patricia Ţig s-au calificat în sferturi de finală la Bucureşti, în proba de dublu

Aflate pe tabloul principal al BRD Bucharest Open cu wild card, româncele vor da piept în faza următoare cu învingătoarele din întâlnirea Irina Camelia Begu/Raluca Olaru, cap de serie numărul 1 - Giorgia Marchetti/Laura Pigossi (Italia/Brazilia).

Miercuri, 17.07.2019, 15:47
Irina Begu s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Bucureşti

Irina Begu, locul 112 WTA, a învins-o, miercuri, cu scorul de 6-4, 6-3, pe Kaja Juvan din Slovenia, locul 11 WTA, calificându-se în sferturile de finală ale BRD Bucharest Open.

Miercuri, 17.07.2019, 15:41

BRD Bucharest Open: Irina Begu s-a calificat în optimi

Irina-Camelia Begu, locul 112 WTA, s-a calificat, marţi, în optimile de finală ale turneului BRD Bucharest Open, cu premii de 250.000 de dolari.

Marti, 16.07.2019, 18:26
Algeria s-a calificat în finala Cupei Africii pe Naţiuni cu un gol marcat în minutul 90+5

Reprezentativa Algeriei s-a calificat în finala Cupei Africii pe Naţiuni, după ce a învins, duminică, la Cairo, selecţionata Nigeriei, datorită unui gol marcat de Riyad Mahrez în minutul 90+5.

Luni, 15.07.2019, 08:10
Irina Bara s-a calificat în sferturile de finală ale turneului ITF de la Versmold

Jucătoarea de tenis Irina Maria Bara, cap de serie numărul 7, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului ITF de la Versmold (Germania), cu premii de 60.000 de dolari.

Vineri, 12.07.2019, 15:10
Algeria s-a calificat în semifinalele Cupei Africii pe Naţiuni, după ce a învins Coasta de Fildeş la loviturile de departajare

Reprezentativa Algeriei s-a calificat, joi, în semifinalele Cupei Africii pe Naţiuni, trecând în sferturi de Coasta de Fildeş, scor 5-4 în urma loviturilor de departajare. Tot joi, a acces în penultimul act și Tunisia, scor 3-0 cu Madagascar.

Vineri, 12.07.2019, 08:48
Raluca Olaru a ratat calificarea în semifinalele de dublu mixt la Wimbledon

Perechea Raluca Olaru/Franko Skugor (România/Croaţia), cap de serie numărul 12, a ratat, joi, calificarea în semifinalele probei de dublu mixt din cadrul turneului de la Wimbledon.

Joi, 11.07.2019, 21:56
Metro: "Simona Halep s-a îndrăgostit de peluza de la All England Club"

Metro.co.uk a scris, joi, după ce Simona Halep s-a calificat pentru prima dată în finala de la Wimbeldon, că românca s-a îndrăgostit de peluza de la All England Club.

Joi, 11.07.2019, 17:22
Nigeria s-a calificat în semifinalele Cupei Africii pe Naţiuni, după un gol marcat în minutul 89, cu Africa de Sud

Reprezentativa Nigeriei a învins, miercuri, la Cairo, cu scorul de 2-1 (1-0), naţionala Africii de Sud, în sferturile de finală ale Cupei Africii pe Naţiuni. În semifinale, Nigeria va evolua cu învingătoarea din partida Coasta de Fildeş - Algeria.

Joi, 11.07.2019, 09:16
Filip Jianu s-a calificat în optimile de finală ale turneului de la Wimbledon, la juniori

În faza următoare, Filip Jianu va evolua cu învingătorul dintre americanul Andrew Dale, locul 101 ITF, şi spaniolul Carlos Gimeno Valero, locul 51 ITF.

Marti, 09.07.2019, 14:57
Tunisia a învins Ghana la penalty-uri şi s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Africii pe Naţiuni

Tunisia a învins, luni, la Ismailia, după executarea loviturilor de departajare, reprezentativa Ghanei, calificându-se în sfertrile de finală ale Cupei Africii pe Naţiuni.

Marti, 09.07.2019, 11:09
Star Matinal. Câți bani câștigă Simona Halep, după calificarea în sferturile de finală de la Wimbledon

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală de la Wimbledon. Această calificare i-a adus 430 de puncte în clasamentul WTA și 328 de mii de euro în conturi.

Marti, 09.07.2019, 09:33
Serena Williams a învins-o pe Carla Suarez Navarro şi s-a calificat în sferturi la Wimbledon

Serena Williams (SUA, 10 WTA) a învins-o pe Carla Suarez Navarro (Spania, 31 WTA), scor 6-2, 6-2, şi s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Wimbledon. Meciul a durat 64 de minute

Luni, 08.07.2019, 16:20
Perechea Horia Tecău/Jean-Julien Rojer s-a calificat în sferturi la Wimbledon

Adversarii din sferturi vor fi învingătorii din meciul dintre Roman Jebavy/Philipp Oswald (Cehia/Austria) -Juan Sebastian Cabal/Robert Farah (Columbia /favoriţi numărul 2).

Luni, 08.07.2019, 16:04
Horia Tecău şi Juan Julien Rojer s-au calificat în optimile de finală la Wimbledon

Perechea Horia Tecău/Jean-Julien Rojer, cap de serie numărul 5, s-a calificat, vineri, în optimile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de la Wimbledon, al treilea grand slam al anului.

Vineri, 05.07.2019, 14:52
SUA s-a calificat în finala Cupei Mondiale de fotbal feminin

Reprezentativa SUA a învins, marţi, la Lyon, cu scorul de 2-1 (2-1), naţionala Angliei şi s-a calificat în finala Cupei Mondiale de fotbal feminin. Campioanele en titre vor da piept în finală cu învingătoarea dintre Olanda şi Suedia (miercuri, de la ora 22.00).

Miercuri, 03.07.2019, 08:29
Brazilia a învins Argentina, 2-0, şi s-a calificat în finala Copei America

Brazilia a învins, marţi, la Belo Horizonte, cu scorul de 2-0 (1-0), reprezentativa Argentinei, în semifinalele Copei America. Gabriel Jesus '19 şi Firmino '71 au marcat golurile succesului brazilian.

Miercuri, 03.07.2019, 08:10
Mihaela Buzărnescu s-a calificat în turul doi la Wimbledon, unde va juca împotriva Simonei Halep

Mihaela Buzărnescu a trecut în runda inaugurală de Jessica Pegula (SUA), locul 72 WTA, scor 6-4, 6-4, după o oră şi 21 de minute. În turul doi, Buzărnescu va evolua în compania Simonei Halep, care conduce cu 1-0 în întâlnire directe.

Luni, 01.07.2019, 17:12
Simona Halep şi Raluca Olaru au ratat calificarea în finala de dublu de la Eastbourne

Simona Halep şi Raluca Olaru au fost învinse, vineri, cu scorul de 6-7 (4), 6-2, 10-8, de Kirsten Flipkens (Belgia) şi Bethanie Mattek-Sands (SUA), după ce româncele au condus cu 8-5 în supertie-break.

Vineri, 28.06.2019, 14:46
Ana Bogdan s-a calificat pe tabloul principal la Wimbledon, după victoria în fața cehoaicei Marie Bouzkova

Ana Bogdan a învins-o în ultimul tur al calificărilor pe sportiva cehă Marie Bouzkova, locul 116 mondial, scor 6-3, 6-1, după o oră şi 18 minute.

Joi, 27.06.2019, 16:40
Curacao s-a calificat pentru prima dată în sferturile de finală ale Gold Cup

Reprezentativa Insulei Curacao (aproximativ 160.000 de locuitori) a obţinut în premieră calificarea în sferturile de finală ale Gold Cup, campionatul CONCACAF, după ce a marcat un gol în mintul 90+3 al meciului cu Jamaica, scor final 1-1.

Miercuri, 26.06.2019, 10:16
Performanţă istorică a naţionalei de tineret a României, fotbaliştii noştri s-au calificat în semifinalele Campionatului European din Italia

Ei au obţinut, în partida cu Franţa, egalul de care aveau nevoie în ultimul meci din grupă. Naţionala sub 21 a terminat astfel, grupa C, pe primul loc şi se va duela peste două zile, în semifinală, cu Germania. Şi, după o pauză de 55 de...

Marti, 25.06.2019, 07:38
Ionuț Nedelcearu, prima reacție după calificare: „Am luptat extrem de mult şi ne-a ieşit”

Ionuţ Nedelcearu, prima reacție după meciul cu Anglia. Fundaşul a declarat că a ştiut că România se va califica în semifinalele Campionatului European de tineret după victoria cu Anglia.

Marti, 25.06.2019, 01:20
Ionuț Radu, declarații „din culise”. Cum au fost tratați tricolorii mici înainte de succesul impresionant. „Am tăcut din gură”

UEFA a schimbat ora şi locul de desfăşurare a semifinalei cu Germania, de la Reggio Emilia, ora locală 21.00, la Bologna, ora locală 18.00 (19.00, ora României). Căpitanul Ionuţ Radu spune că nu contează ora la care va evolua echipa română, după ce a reuşit ceva istoric

Marti, 25.06.2019, 00:55
Performanţa U21, umbrită de doi suporteri! Ce i-au făcut soției lui Cristi Manea în tribună

Mirel Rădoi, selecţionerul naţionalei Under 21, a declarat luni seară, după calificarea în semifinalele Campionatului European, că această „poveste frumoasă” trebuie să continue. El a menţionat însă că performanţa este umbrită de faptul că soţia lui Cristian Manea a fost agresată de doi suporteri în tribună.

Marti, 25.06.2019, 00:47
Dan Petrescu a lăudat naționala U21: „Cu Ianis Hagi în teren, putem câștiga Campionatul European”

Dan Petrescu, antrenorul celor de la CFR Cluj, a comentat calificarea naționalei U21 în semifinalele Campionatului European de tineret și a vorbit la superlativ despre Ianis Hagi.

Marti, 25.06.2019, 00:39
„Am arătat că ne putem bate cu zecile lor de milioane! Am scris o filă de istorie în România”. Dragoş Nedelcu, declarații după calificare

Dragoş Nedelcu a declarat, luni seară, după calificarea naţionalei under 21 a României în semifinalele Campionatului European de tineret, că locul I ocupat de tricolori în grupă este pe deplin meritat.

Marti, 25.06.2019, 00:29