JO 2012: Alin Moldoveanu e campion olimpic la tir!

Alin Moldoveanu a adus Romaniei prima medalie de aur la Olimpiada de Londra, castigand proba de pusca cu aer comprimat 10 metri.

UPDATE 14:40: Alin Moldoveanu a castigat medalia de aur in finala cu 702, 1 puncte, inaintea italianului Niccolo Campriani, intr-o finala de infarct. La inceputul finalei Alin a preluat conducerea, dar la jumatate a fost ajuns si intrecut de Niccolo Campriani si Gagan Narang. Ultimele trageri au fost decisive, italianul si indianul lasandu-se dominatii de emotii si gresind. In schimb, Alin Moldoveanu si-a pastrat calmul, a tras constant, a reusit sa revina pe primul loc si sa castige titlul olimpic!

Sportivul roman Alin George Moldoveanu s-a calificat in finala probei de tir - pusca aer comprimat 10 metri, de la Jocurile Olimpice de la Londra.

Alin Moldoveanu s-a clasat pe locul doi in calificari, cu 599 de puncte, la egalitate cu sportivul de pe primul loc, italianul Niccolo Campriani, dar cu mai putine "muste". Italianul a avut 56 de "muste" (gloante trimise in centrul tintei, reprezentat de un punct mic in zona de 10 puncte), fata de 53 ale sportivului nostru.

Cei doi au egalat insa recordul olimpic existent, de 599 de puncte, si se pregatesc pentru finala de la ora 14:15. Recordul olimpic a fost stabilit de chinezul Zhu Qinan la Atena, in 2004.

Sursa: jo2012.antena3.ro

JO 2012: Al treilea caz de dopaj la Londra. Atleta Tameka Williams, din St. Kitts&Nevis... Al doilea argint al Romaniei la judo: Corina Caprioriu a pierdut finala categoriei 57 kg...