Antena Căutare

SIF-urile si Erste pregatesc un anunt-soc privind lichidizarea detinerilor la BCR

Presedintele SIF Banat-Crisana (SIF1), Ioan Cuzman, spune ca SIF-urile si austriecii de la Erste discuta de aproape un an de zile variante de lichidizare a detinerilor de la BCR, iar in scurt timp, in seara asta sau maine, ar urma sa faca un anunt oficial in acest sens.

Declaratia lui Cuzman vine dupa ce vineri, la Viena, seful Erste, Andreas Treichl a avut o declaratie categorica pe marginea subiectului listarii BCR, spunand ca listarea nu e in interesul grupului austriac si va face tot posibilul sa o evite. Mai mult, Treichl, a spus ca daca vor fi fortati sa faca listarea, in conformitate cu prevederile din contractual de privatizare, o vor face, dar el va fi foarte "suparat".

Iesirea publica in premiera a chiar a lui Treichl privind o opozitie totala la listarea BCR pe bursa de la Bucuresti poate fi vazuta si ca o manevra tactica a liderului austriac de a forta finalizarea negocierilor care se poarta cu SIF-urile de circa un an de zile.

"Eu nici nu ma mir ca d-nul Treichl este nervos, pentru ca discutam de un an de zile variante de lichidizare a portofoliului, iar acum au venit si aceste cereri din partea actionarilor care ar putea bloca procesul", a declarat azi Ioan Cuzman.

Cuzman nu a lamurit insa faptul daca in cadrul acestor variante de lichidizare negociate au fost implicate pana la final toate SIF-urile, avand in vedere ca SIF Moldova (SIF2) a parut sa se delimiteze de grup, cerand aprobarea actionarilor pentru valorificarea partiala sau integrala a detinerii de la BCR daca listarea nu se va realiza si, mai mult de atat, incercand sa blocheze in instanta unele hotarari ale BCR.

Articolul continuă după reclamă

"Este firesc ca intre noi sa fie modalitati diferite de abordare a subiectului", a spus Cuzman, care a adaugat ca Erste a facut o oferta tuturor SIF-urilor.

Seful SIF Banat-Crisana a spus ca nu poate oferi mai multe detalii despre ce insemna concret aceste variante de lichidizare, deoarece a semnat cu Erste un acord de confidentialitate.

"S-ar putea totusi ca in aceasta seara sau cel mai tarziu maine sa faca un anunt in acest sens. Eu le-am spus ca nu are rost sa facem un mare secret din asta si mi-au promis ca pregatesc un comunicat de presa", a precizat Ioan Cuzman.

Acesta a spus ca negocierile sunt intr-un stadiu foarte avansat si ca in ceea ce-l priveste pe el, cel putin, este foarte convins ca SIF Banat-Crisana are de castigat de pe urma acestui deal.

"Negocierile sunt foarte avansate. Din 100 de km, practic mai avem 10 de metri de parcurs", a spus Cuzman.

Pozitia exprimata de seful SIF Banat Crisana indica o apropiere vadita de cea a Erste, in contextul in care saptamana trecuta presedintele SIF Moldova chema laun front comun al tuturor celor cinci SIF-uri pentru a oblige Erste sa listeze BCR pe bursa.

De asemenea, in ultima vreme, oficialii SIF Oltenia au afisat o tacere suspecta pe acest subiect, in conditiile in care sefii SIF 5 au fost prezenti la Viena in luna iunie pentru discutii cu oficialii Erste. Tot atunci, Mihai Fercala, reprezentantul SIF Transilvania, a spus ca desi a fost invitat la Viena de proprietarul BCR nu a onorat intalnirea din cauza propriei agende. Fercala spunea atunci ca oricum are rezervata o intalnire la inceputul lunii iulie.

SIF Muntenia a fost pana acum cel mai discret in ceea ce priveste afisarea unei pozitii clare in subiectul listarii BCR la bursa. Pana acum, toate indiciile duc la faptul ca inclusive SIF-urile trateaza diferit acest subiect, prin prisma propriilor interese astfel ca nu se poate vorbi de o pozitie comuna a lor in fata Erste.

Presedintele SIF Banat-Crisana a participat in iunie, la Viena, la o intalnire cu Manfred Wimmer, directorul financiar al grupului Erste si fost director interimar al BCR. La acea intalnire a mai participat si Tudor Ciurezu, presedintele SIF Oltenia. A surprins totusi absenta celorlalte trei SIF-uri, Moldova, Transilvania si Muntenia, in conditiile in care subiectul listarii BCR este unul extrem de important pentru aceste societati.

Reprezentantii Erste Group nu au dorit sa ofere detalii suplimentare fata de declaratiile facute saptamana trecuta de catre Andreas Treichl.

"Purtam in continuare discutii cu actionarii BCR si o sa anuntam in momentul in care se va lua o decizie sau vor fi noutati", a fost raspunsul trimis de reprezentantii Erste la intrebarile adresate pe aceasta tema.

Variantele de lichidizare a detinerii de la BCR ar putea include o oferta ferma facuta de Erste pentru preluarea actiunilor detinute de SIF la BCR sau un eventual swap cu actiuni Erste. Evident, nu este exclus sa fie luate in calcul si alte variante.

Erste se angajase prin contractul de privatizare sa listeze BCR in cel mult trei ani de la preluare, adica pana in octombrie 2009, dar ulterior a reusit sa semneze un acord de amanare cu SIF-urile prin care listarea a fost amanata cel mult doi ani.

Saptamana trecuta, un grup de actionari care detin peste 5% din actiunile fiecarui SIF a cerut consiliilor de administratie sa convoace AGA pentru a cere listarea BCR. Pana in prezent, doar SIF Moldova a hotarat convocarea AGA.

Directorul de investitii al ING Pensii, cel mai mare jucator pe piata locala a fondurilor de pensii private si unul dintre investitorii din acel grup de actionari, spunea ieri ca a facut acest demers pentru ca strategia administratorilor SIF-urilor de valorificare a detinerii BCR este una total necunoscuta pentru actionarii acestor societati. Mai mult, el spunea ca daca austriecii doresc sa evite listarea BCR, ar fi corect sa o faca intr-un mod transparent si in aceleasi conditii pentru "toti" actionarii minoritari ai BCR.

Sursa: Antena3

Cel mai mare fond de pensii private a ajuns sa detina peste 5% din actiunile unei companii de la Bursa... Leul se depreciaza in raport cu euro si dolarul...
Înapoi la Homepage

Puteți urmări știrile Antena 1 și pe Google News. 📰

Citește și
(P) A doua șansă financiară: Cum gestionezi urgențele când trecutul îți pune piedici
(P) A doua șansă financiară: Cum gestionezi urgențele când trecutul îți pune piedici
Cafea sau sucul carbogazos. Ce alegere îți dă energie dimineața
Cafea sau sucul carbogazos. Ce alegere îți dă energie dimineața Catine.ro
Când se dă drumul la căldură în București și ce a anunțat ministerul Energiei, Bogdan Ivan, după avaria de la CET Sud
Când se dă drumul la căldură în București și ce a anunțat ministerul Energiei, Bogdan Ivan, după avaria de...
Fiul artistei Paulina Rubio ar putea fi trimis într-un internat. Care este motivul
Fiul artistei Paulina Rubio ar putea fi trimis într-un internat. Care este motivul Happy Channel
Fiul lui Dan Capatos, sportiv de performanță la doar 13 ani. Face sacrificii uriașe pentru a-și vedea visul împlinit
Fiul lui Dan Capatos, sportiv de performanță la doar 13 ani. Face sacrificii uriașe pentru a-și vedea visul... DivaHair
O româncă a transformat călătoriile într-un stil de viață: 30 de țări vizitate până la 30 de ani. Sfaturi pentru costuri reduse
O româncă a transformat călătoriile într-un stil de viață: 30 de țări vizitate până la 30 de ani. Sfaturi... Libertatea.ro
Cu ce a ajuns să se ocupe singura femeia care i-a fost soție lui Ion Țiriac: „E prietena mea și acum”
Cu ce a ajuns să se ocupe singura femeia care i-a fost soție lui Ion Țiriac: „E prietena mea și acum” AntenaSport
Veste neașteptată în showbiz-ul din România! Vedeta noastră a dezvăluit că s-a căsătorit în secret în urmă cu 6 ani:
Veste neașteptată în showbiz-ul din România! Vedeta noastră a dezvăluit că s-a căsătorit în secret în... Elle
Imagini sfâșietoare de la mormântul Denisei Răducu. Au trecut 9 ani de la moartea cântăreței
Imagini sfâșietoare de la mormântul Denisei Răducu. Au trecut 9 ani de la moartea cântăreței Spynews.ro
Oana Lis continuă să vândă din casă pentru a-și ajuta soțul: ”Avem multe cărți, icoane…”
Oana Lis continuă să vândă din casă pentru a-și ajuta soțul: ”Avem multe cărți, icoane…” Antenastars.ro
Ingredientul secret care face chiftelele pufoase: Nu este pâine sau cartof
Ingredientul secret care face chiftelele pufoase: Nu este pâine sau cartof HelloTaste.ro
VIDEO. JD Vance a fost huiduit la deschiderea Jocurilor Olimpice. Reacția lui Trump: ”E surprinzător, pentru că oamenii îl apreciază”
VIDEO. JD Vance a fost huiduit la deschiderea Jocurilor Olimpice. Reacția lui Trump: ”E surprinzător, pentru că... Antena3.ro
Avertisment de urgență pentru utilizatorii Gmail. Cum exploatează hackerii noua actualizare și cum te poți proteja
Avertisment de urgență pentru utilizatorii Gmail. Cum exploatează hackerii noua actualizare și cum te poți proteja useit
Mircea Lucescu, transportat în străinătate! Medicii români au luat decizia
Mircea Lucescu, transportat în străinătate! Medicii români au luat decizia BZI
Bulgarii iar „ne-au luat fața”! Participă în locul României la cel mai important târg de turism din țara noastră
Bulgarii iar „ne-au luat fața”! Participă în locul României la cel mai important târg de turism din țara... Jurnalul
Mira și Andrei Bănuță, o nouă relație? Artistul a recunoscut totul: Există o chimie între noi...
Mira și Andrei Bănuță, o nouă relație? Artistul a recunoscut totul: Există o chimie între noi... Kudika
Nicușor Dan a semnat decretul! Românii spun adio acestei taxe
Nicușor Dan a semnat decretul! Românii spun adio acestei taxe Redactia.ro
Funcționarii unei primării au ajuns să facă constant
Funcționarii unei primării au ajuns să facă constant "gimnastică" la birou. Ce se întâmplă dacă stau... Observator
Uleiul de floarea-soarelui: beneficii, proprietăți și efecte adverse
Uleiul de floarea-soarelui: beneficii, proprietăți și efecte adverse MediCOOL
Quiche Lorraine cu pui si ciuperci. Rețetă de tartă sărată, din bucătăria franțuzească
Quiche Lorraine cu pui si ciuperci. Rețetă de tartă sărată, din bucătăria franțuzească HelloTaste
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot ProSport
Cornel și Bianca Păsat au ANULAT divorțul! IREAL ce s-a întâmplat, cu câteva ore înainte să ajungă la notar
Cornel și Bianca Păsat au ANULAT divorțul! IREAL ce s-a întâmplat, cu câteva ore înainte să ajungă la notar CanCan
De cat timp pentru joaca au nevoie copiii și ce rol are joaca în dezvoltarea copiilor
De cat timp pentru joaca au nevoie copiii și ce rol are joaca în dezvoltarea copiilor DeParinti
Soțul înstrăinat al Siei a făcut o declarație șocantă despre sobrietatea artistei, în plin scandal privind custodia copilului
Soțul înstrăinat al Siei a făcut o declarație șocantă despre sobrietatea artistei, în plin scandal privind... ZUTV
Jocuri PlayStation Plus din februarie 2026. Ce titluri vor fi disponibile
Jocuri PlayStation Plus din februarie 2026. Ce titluri vor fi disponibile UseIT
Ce faci dacă ți se taie maioneza? Cel mai simplu truc pentru a o salva
Ce faci dacă ți se taie maioneza? Cel mai simplu truc pentru a o salva Hello Taste
Abonează-te la newsletter!

Lasă-ne adresa ta de mail și te vom ține la curent zilnic cu cele mai importante știri, astfel încât să nu pierzi nimic niciodată.


x