Antena Căutare

142 de victorii consecutive și 14 recorduri mondiale. Prima atletă de pe Hall of Fame a transformat România în campioană

Iolanda Balaș, una dintre cele mai mari sportive ale României, a fost dublă campioană olimpică, la Roma 1960 și Tokyo 1964, la proba de săritură în înălțime. Balaș a stabilit primul său record mondial la vârsta de 19 ani, în 1956, cu 1,75 m. 

Iolanda Balaș, una dintre cele mai mari sportive ale României, a fost dublă campioană olimpică, la Roma 1960 și Tokyo 1964, la proba de săritură în înălțime. Balaș a stabilit primul său record mondial la vârsta de 19 ani, în 1956, cu 1,75 m.

"Iolanda Balaş-Soter a dominat săritura în înălţime cu o autoritate de împărăteasă. Mai bine de un deceniu, între 1956 şi 1967, fata cu bucle aurii a învins în 150 de întreceri consecutive, a depăşit recordul mondial de 14 ori, ridicând ştacheta de la 1,75 metri la 1,91 metri şi a ajuns să deţină recordurile pe 30 de arene ale lumii, performanţă de nimeni egalată", citează gsp.ro, din albumul "100 de ani de olimpism românesc".

A fost prima campioană olimpică a atletismului românesc. Deține 14 recorduri mondiale la săritura în înălțime, dintre care 12 consecutive, 2 titluri de campioană olimpică, 3 europene (și o medalie de argint), 3 titluri mondiale universitare, 9 titluri balcanice, 19 titluri naționale.

Articolul continuă după reclamă

A obținut cele mai detașate victorii olimpice din istoria probei de săritura în înălțime, 14 cm la Roma și 10 cm la Tokyo față de rezultatul celei de-a doua clasate, fiind prima atletă din lume care a fost desemnată pentru Hall of Fame, Muzeul gloriilor disciplinei-regină.

Iolanda Balaș-Soter s-a născut la Timișoara, la 12 decembrie 1936, într-o familie de etnie maghiară şi s-a remarcat, de la o vârstă fragedă, prin abilităţile sale sportive excepţionale. A absolvit Institutul de Educație Fizică și Sport, specializare atletism (1967). A început să practice atletismul la 12 ani, iar în 1951 a stabilit recordul național la săritura în înălțime (1,48 m).

Între 1988 și 2005, a fost președinte al Federației Române de Atletism. De-a lungul carierei, a mai cucerit două medalii de aur la Campionatele Europene și una de argint.

"N-aş schimba absolut nimic. Am avut o viaţă frumoasă. Am avut paşaport, am văzut toată lumea şi am cunoscut mulţi oameni importanţi. Dacă nu practicam atletismul, sunt convinsă că nici dacă aş fi fost fiică de miliardar nu aş fi făcut atâtea lucruri! Nu regret nimic", declara Iolanda Balaș, în 2011, pentru gsp.ro.

Timp de zece ani a înregistrat 142 de victorii consecutive, performanță înscrisă în Cartea Recordurilor. La Campionatele Europene de atletism de la Stockholm (19-22 aug. 1958), atleta Iolanda Balaș a câștigat prima medalie de aur la săritura în înălțime, aducând primul titlu european în această disciplină sportivă României.

Cele 14 recorduri mondiale pe care le-a stabilit la săritura în înălțime:

1,75 metri – 14 iulie 1956, Bucureşti
1,76 m – 13 octombrie 1957, Bucureşti
1,78 m – 7 iunie 1958, Bucureşti
1,80 m – 22 iunie 1958, Cluj
1,81 m – 31 iulie 1958, Poiana Braşov
1,82 m – 4 octombrie 1958, Bucureşti
1,83 m – 18 octombrie 1958, Bucureşti
1,84 m – 21 septembrie 1959, Bucureşti
1,85 m – 6 iunie 1960, Bucureşti
1,86 m – 10 iulie 1960, Bucureşti
1,87 m – 15 aprilie 1961, Bucureşti
1,88 m – 18 iunie 1961, Varşovia
1,90 m – 8 iulie 1961, Budapesta
1,91 m – 16 iulie 1961, Sofia,

S-a retras din activitatea competițională în 1967, din cauza unui traumatism la tendonul lui Achile al piciorului de bătaie. A continuat să practice sportul pe care îl iubea atât de mult, de data aceasta ca antrenoare. De asemenea, a fost profesoară, metodistă la Cabinetul metodic și cercetări științifice la Clubul Steaua.

Mulți ani după retragerea din activitate, Iolanda Balaș Söter avea să-și amintească de scânteia care a aprins acest destin uluitor, într-un interviu pentru Q Magazine.

"Ce mi-a schimbat mie viața a fost un film proiectat în casa campionului național Eugen Lupșa. Acolo am văzut performanța americanului Jessy Owens, la Olimpiada de la Berlin, din 1936, chiar anul nașterii mele. Atletul acela de culoare m-a uluit, imaginile de pe ecranul de pânză au fost punctul de cotitură din viața celei ce urma să devină atleta Iolanda Balaș.

Doborâse cinci recorduri și era un sportiv de culoare în plină eră fascistă! În orice caz, dacă eu reușesc să mișc măcar o inimă cu performanțele mele, cu cele două titluri olimpice, cu cele 14 recorduri mondiale, atunci sunt fericită", declara atunci sportiva.

Din 1988 și până în 2005 a fost președintele Federației Române de Atletism (FRA). În perioada 1998-2002 a ocupat funcția de vicepreședinte al Comitetului Olimpic Român (COR). A fost președinte de onoare al FRA. În prezent, stadionul Tineretului din București îi poartă numele.

A fost distinsă cu ''Colanul de Aur'', cea mai înaltă distincție a Comitetului Olimpic și Sportiv Român. La 27 noiembrie 2012 a fost inaugurat Hall of Fame-ul atletismului mondial, iar printre cele 13 legende alese s-a numărat și Iolanda Balaș-Soter.

Iolanda Balaș Soter, fosta mare campioană și președinte al Federației Române de Atletism, s-a stins din viață pe 11 martie 2016, la vârsta de 79 de ani.

Surse: gsp.ro, enciclopediaromaniei.ro, agerpres.ro

6 iunie '87. Ziarele vremii anunțau: Pasajul Unirii, construit în 34 de zile. Ministrul s-a mutat pe șantier, într-un co... Cum au fost umplute galantarele goale ale unei alimentare, pentru a primi vizita lui Ceaușescu, în '89. Tovarășul nu stă...
Înapoi la Homepage

Puteți urmări știrile Antena 1 și pe Google News. 📰

Citește și
Un muncitor în construcții săpa în pământ atunci când a găsit o adevărată comoară! Peste ce a putut să dea, când a deschis sacul
Un muncitor în construcții săpa în pământ atunci când a găsit o adevărată comoară! Peste ce a putut să...
Produse de înfrumusețare pe care nu este recomandat să le depozitezi în baie. Ce spun specialiștii
Produse de înfrumusețare pe care nu este recomandat să le depozitezi în baie. Ce spun specialiștii Catine.ro
Un tânăr din București a pus inteligența artificială să îi dea idei de renovat baia. Care au fost rezultatele și de ce a râs
Un tânăr din București a pus inteligența artificială să îi dea idei de renovat baia. Care au fost rezultatele...
Afra Saraçoğlu uimește încă o dată cu noul proiect profesional. Joacă alături de Kenan İmirzalıoğlu
Afra Saraçoğlu uimește încă o dată cu noul proiect profesional. Joacă alături de Kenan İmirzalıoğlu Happy Channel
Fiul lui Dan Capatos, sportiv de performanță la doar 13 ani. Face sacrificii uriașe pentru a-și vedea visul împlinit
Fiul lui Dan Capatos, sportiv de performanță la doar 13 ani. Face sacrificii uriașe pentru a-și vedea visul... DivaHair
Jack Devine, fost șef al operațiunilor CIA la nivel global: „Sper și mă aștept ca România să rămână o țară sigură”
Jack Devine, fost șef al operațiunilor CIA la nivel global: „Sper și mă aștept ca România să rămână o... Libertatea.ro
Văduva bărbatului ucis de Mario Iorgulescu a ajuns să aibă acum o avere de un milion de euro. Cum a fost posibil
Văduva bărbatului ucis de Mario Iorgulescu a ajuns să aibă acum o avere de un milion de euro. Cum a fost posibil AntenaSport
Adrian Mutu a împlinit 47 de ani. Ce mesaj emoționant i-a transmis public soția lui, Sandra: „Iubirea asta mare pe care mi-o arăți…” Foto
Adrian Mutu a împlinit 47 de ani. Ce mesaj emoționant i-a transmis public soția lui, Sandra: „Iubirea asta mare... Elle
Avertismentul medicului Adrian Marinescu, managerul de la Matei Balș! Ce spune despre gripa violentă care face ravagii
Avertismentul medicului Adrian Marinescu, managerul de la Matei Balș! Ce spune despre gripa violentă care face ravagii Spynews.ro
Oana Lis continuă să vândă din casă pentru a-și ajuta soțul: ”Avem multe cărți, icoane…”
Oana Lis continuă să vândă din casă pentru a-și ajuta soțul: ”Avem multe cărți, icoane…” Antenastars.ro
Salată de varză acră cu morcovi proaspeți. Rețetă simplă și sănătoasă
Salată de varză acră cu morcovi proaspeți. Rețetă simplă și sănătoasă HelloTaste.ro
O psiholoagă din București i-a furat iubitului ei ceasul de lux de 175.000 de euro
O psiholoagă din București i-a furat iubitului ei ceasul de lux de 175.000 de euro Antena3.ro
Riscul la care te expui dacă ai prea multe aplicații pe telefon. Mulți utilizatori nu știu riscul real 
Riscul la care te expui dacă ai prea multe aplicații pe telefon. Mulți utilizatori nu știu riscul real  useit
Mădălina Ghenea a dezvăluit cum stă cu dragostea: „E posibil să…“ – GALERIE FOTO
Mădălina Ghenea a dezvăluit cum stă cu dragostea: „E posibil să…“ – GALERIE FOTO BZI
Românii, loviți de scumpiri din toate părțile: prețul carburanților ia foc la pompă. Benzina și motorina, scumpite de patru ori
Românii, loviți de scumpiri din toate părțile: prețul carburanților ia foc la pompă. Benzina și motorina,... Jurnalul
Bibi, fiica secretă a lui Freddie Mercury, a murit la 48 de ani după o lungă luptă cu cancerul
Bibi, fiica secretă a lui Freddie Mercury, a murit la 48 de ani după o lungă luptă cu cancerul Kudika
Primele imagini cu Dan Petrescu dupa ce s-a spus ca a SLABIT ENORM. Cum arata DE FAPT
Primele imagini cu Dan Petrescu dupa ce s-a spus ca a SLABIT ENORM. Cum arata DE FAPT Redactia.ro
O femeie din Bucureşti i-a furat unui italian un ceas de 175.000 de euro. Ce doi ar fi fost iubiţi
O femeie din Bucureşti i-a furat unui italian un ceas de 175.000 de euro. Ce doi ar fi fost iubiţi Observator
Complicațiile mai puțin cunoscute ale remediilor simple pentru răceală și gripă, ce poți păți fără să-ți dai seama
Complicațiile mai puțin cunoscute ale remediilor simple pentru răceală și gripă, ce poți păți fără să-ți... MediCOOL
Paste cu sfeclă roșie coaptă, brânză cremoasă și fistic
Paste cu sfeclă roșie coaptă, brânză cremoasă și fistic HelloTaste
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot ProSport
Cornel și Bianca Păsat au ANULAT divorțul! IREAL ce s-a întâmplat, cu câteva ore înainte să ajungă la notar
Cornel și Bianca Păsat au ANULAT divorțul! IREAL ce s-a întâmplat, cu câteva ore înainte să ajungă la notar CanCan
Copiii evită școala? 7 semne că ar putea avea nevoie de ajutorul unui terapeut
Copiii evită școala? 7 semne că ar putea avea nevoie de ajutorul unui terapeut DeParinti
Soțul înstrăinat al Siei a făcut o declarație șocantă despre sobrietatea artistei, în plin scandal privind custodia copilului
Soțul înstrăinat al Siei a făcut o declarație șocantă despre sobrietatea artistei, în plin scandal privind... ZUTV
Noile tehnologii care au impresionat la CES 2026. Ce dispozitive au atras atenția tuturor
Noile tehnologii care au impresionat la CES 2026. Ce dispozitive au atras atenția tuturor UseIT
Waffle cu piure de dovleac. Rețeta de care ai nevoie în diminețile reci
Waffle cu piure de dovleac. Rețeta de care ai nevoie în diminețile reci Hello Taste
Abonează-te la newsletter!

Lasă-ne adresa ta de mail și te vom ține la curent zilnic cu cele mai importante știri, astfel încât să nu pierzi nimic niciodată.


x