Cel mai lung meci din istoria Cupei Davis! Le-au "servit" spectatorilor 6 ore şi 42 de minute de tenis

În 1982, John McEnroe l-a învins pe Mats Wilander în şase ore şi 22 de minute, într-o perioadă în care tie-break-ul nu fusese încă introdus.

Acum, la 33 de ani distanţă, argentinianul Leonardo Mayer şi brazilianul Joao Souza au stabilit un nou record în ceea ce priveşte durata unei partide de Cupa Davis. A fost 7-6 (7/4), 7-6 (7/5), 5-7, 5-7, 15-13 pentru Mayer, iar punctul câştigător a venit după şase ore şi 42 de minute.

Cel mai lung meci din istoria Cupei Davis a fost la dublu, între cehii Tomas Berdych/Lukas Rosol și elvețienii Stan Wawrinka/Marco Chiudinelli, câștigat de primii cu 24-22 în setul al cincilea, după 4-6, 7-5, 4-6, 7-6 (3), în șapte ore și un minut, în 2013, la Geneva.

Cel mai lung meci de tenis in istorie datează din 2010, când americanul John Isner l-a învins pe francezul Nicolas Mahut, la Wimbledon, în primul tur, după 11 ore și cinci minute, dar partida s-a desfășurat pe durata a trei zile, după cum notează şi agerpres.ro

Simona Halep a fost desemnată jucătoarea lunii februarie! Românca a avut şi cea mai frumoasă lovitură... Simona Halep e în stare de şoc! Vărul ei primar s-a sinucis la doar 28 de ani...

Hello Chef sezonul 7, 23 martie 2024. Confruntarea dintre Roxana Blenche și chef Samuel. Verdictul Dianei Matei Sambata, 23.03.2024, 15:30