Rapid - MyPa 3-1/ Giulestenii debuteaza cu dreptul in Europa League

Rapid Bucuresti s-a impus cu scorul de 3-1, pe teren propriu, in fata formatiei finlandeze MyPa, intr-un meci contand pentru prima mansa din turul 2 preliminar al Europa League.

Golurile partidei au fost inscrise de Teixeira(8), Grigore(40) si Pancu(45), pentru giulesteni, respectiv Williams(26).

Ioan Ovidiu Sabau a debutat cu o victorie pe banca Rapidului, intr-un meci pe care formatia sa l-a dominat in totalitate. Teixeira a deschis scorul in minutul 8 si echipa giulesteana parea ca va avea o misiune usoara in fata finlandezilor.

Fanii prezenti in tribunele stadionului “Valentin Stanescu” au amutit in minutul 26, atunci cand Williams a profitat de apatia lui Oros si l-a invins usor pe Albut, aratand slabiciunile din apararea rapidista.

Gazdele au revenit in avantaj cu cinci minute inainte de finalul primei reprize, in urma unei faze fixe. Roman a centrat dintr-o lovitura libera, iar Nicolae Grigore a marcat printr-o lovitura de cap.

In ultimul minut al primei parti, Daniel Pancu a luat o actiune pe cont propriu si dupa ce a trecut de doi fundasi adversi l-a executat superb cu o “scarita” pe portarul Kuismala.

In repriza secunda gazdele s-au multumit sa conserve rezultatul, chiar daca noul venit Goga si acelasi Grigore au ratat doua ocazii uriase, la ultima Sesay reusind sa respinga de pe mingea linia portii.

Finlandezii au mai dat emotii atunci cand Albut a scos sutul puternic al lui Kukka. In minutul 83, Ilijoski a ratat golul la debut, trimitind peste poarta din centrarea lui Goga in fata portii.

Mansa secunda este programata pe 26 iulie, in Finlanda.

Echipe:

RAPID: Albut - Rui Duarte, Abrudan, Oros, Milisavljevici - M. Roman, N. Grigore, Teixeira, Grigorie - Surdu, Pancu

Rezerve: Draghia, I. Voicu, Burca, Walace, Al. Coman, Goga, Ilijoski

MyPa: Kuismala - Vesala, Koskinen, Aho, Nongotamba, Sesay, Gela, Oksanen, O'Neill, Saxman, Williams

Rezerve: Iiskola, Kukka, O'Shaughnessy, Vuorinen, Selin, Opoku, Ramadingaye

sursa foto: gsp.ro

Ilie Nastase a implinit 66 de ani... Rapid - MyPa 3-1. Vezi ce rezultate au fost aseara in Europa League...