Oltchim - Buducnost Podgorica 24-34/ Evolutie lamentabila a campioanelor

Oltchim Ramnicu Valcea a fost invinsa fara drept de apel de formatia muntenegrene Buducnost Podgorica, scor 34-24 (18-13), pe teren propriu, in cea de-a treia partida din grupa a 2-a principala a Ligii Campionilor.

Valcencele sunt la prima infrangere din actual stagiunea din Liga Campionilor, sansele lor la ocuparea primului loc in grupa fiind foarte mici.

Campioanele Romaniei au contat insa doar in primele 15 minute, ,dupa care a urmat o degringolada totala, atat in jocul ofensiv cat si in cel defensiv. Nici macar Luminita Hutupan nu ne-a mai ajutat, Radu Voina fiind nevoit sa apeleze la solutiile de rezerva.

Repriza secunda n-a adus nicio schimbare in jocul elevelor antrenate de Radu Voina. Timp de zece minute, valcencele nu au marcat niciun gol, in timp ce Buducnost reusise sase la rand.

In celalalt meci din aceasta grupa, Krim Mercator s-a impus cu 21-20 in deplasare la Metz.

Marcatoare:
Oltchim - Jovanovici 4 goluri, Ozel 4, Nechita 4, Meirosu 3, Vetkova 3, Elisei Ardean 2, Managarova 1, Curea 1, Vizitiu 1, Babeanu 1;
Buducnost - Popovici 9 goluri, K. Bulatovici 8, Miljanici 4, Savici 2, Knezevici 2, Mehmedovici 2, Radovici 2, Cvijici 2, A. Bulatovici 1, Gjorgjijevska 1, Jovetici 1.

In primele doua meciuri din grupa, Oltchim a invins, in deplasare, formatia slovena Krim Ljubljana, scor 31-25 (16-13) si pe cea franceza Metz Handball, acasa, cu 30-21 (18-12). Dupa trei meciuri in grupa a 2-a, Buducnost este lider, cu 6 puncte, urmata de Oltchim, cu 4, Krim cu 2 si Metz 0 puncte.

4 martie: Buducnost - Metz Handball si Oltchim - Krim;

10-11 martie: Buducnost - Oltchim si Krim - Metz Handball.

Primele doua clasate din fiecare din cele doua grupe vor juca semifinalele competitiei. In grupele preliminare, Oltchim a incheiat cu un bilant de cinci victorii si o infrangere, acumuland 10 puncte, cu care a fost liderul grupei D.

Cornel Dinu il ironizeaza pe Dananae... Serie A: Mutu, invins de liderul AC Milan. Vezi rezultatele din etapa 24!...