Oltchim-Randers 27-23/ Valcencele s-au calificat matematic in grupele principale ale Ligii Campionilor

Oltchim Ramnicu Valcea a inregistrat cea de-a patra victorie consecutiva in grupa A din Liga Campionilor, in fata lui Randers HK, scor 27-23, si s-a calificat matematic in grupele principale.

Meciul de la Ramnicu Valcea a fost dificil in prima repriza, dupa 30 de minute scorul fiind egal, 10-10. Oltchim a condus cu 2-1 (min. 4), 3-2 (10), 5-3 (14) si 6-4 (18), dupa care oaspetele au revenit si au punctat de patru ori consecutiv, 6-8 (25). Randers a avut si avans de trei goluri pe tabela, 10-7 (27), dar finalul primei reprize a apartinut valcencelor, care au punctat de trei ori si la pauza scorul era egal, 10-10.

Desi Randers a marcat primul gol al reprizei secunde, Oltchim a jucat mult mai bine in aparare si a reusit sa se desprinda pe tabela, la 15-11 (42), dupa trei goluri inscrise de Bradeanu si unul de Neagu. Cu trecerea timpului, oaspetele nu au mai tinut ritmul, iar diferenta de pe tabela a crescut pana la 6 goluri, 21-15 (51). Oltchim a evoluat relaxat pana la final si s-a impus in cele din urma cu 27-23.

Oltchim s-a impus si in meciul din Danemarca, atunci castigand la o diferenta de 4 goluri, scor 24-20.

Marcatoare:

Oltchim: Bradeanu 6 goluri, Curea 5, Neagu 4, Managarova 4, Stanca 3, Manea 3, Bulatovici 2

Randers: Dalby 5 goluri, Jaobsen 4, Aguilar 4, Agren 3, Dembele 3, Johansen 2, Andersen 1, Kristensen 1.

In cadrul aceleiasi etape, Hypo Viena a invins Buxtehuder SV, sambata, cu 27-24.

Cu patru victorii la activ si 8 puncte, Oltchim este lider in grupa A si nu mai poate pierde calificarea in grupele principale, cu doua etape inainte. Hypo Viena se afla pe locul 2, cu 6 puncte, Randers pe 3, cu 2 puncte si Buxtehuder pe 4, cu 0 puncte, dupa patru etape.

Oltchim mai are de jucat meciurile cu Hypo Viena, in deplasare (11 noiembrie) si cu Buxtehuder SV, pe teren propriu (18 noiembrie).

Primele doua clasate se califica in grupele principale, rezultatele din ultimele doua runde urmând sa stabileasca pentru Oltchim doar pozitia de pe care va merge mai departe.

sursa foto: digisport.ro

MP din Abu Dhabi: Kimi Raikkonen, prima victorie de la revenirea in Formula 1! Plecat ultimul, Vettel a terminat pe locu... Steaua - Dinamo 3-1/ "Dubla" lui Rusescu decide derby-ul...