Lazio Roma s-a calificat cu emotii in sferturile de finala ale Cupei Italiei

Lazio Roma, fara fundasul Stefan Radu, a trecut prin mari emotii pe teren propriu in fata echipei de Serie B, Hellas Verona, inainte de a castiga cu 3-2 si de a se califica in sferturile de finala ale Cupei Italiei.

Golurile invingatorilor au fost marcate de Andre Dias '44, Rocchi '57 si Hernanes '90+1, in timp ce pentru oaspeti au inscris Berrettoni '61 si D'Alessandro '74.

Veronezii, antrenati de Andrea Mandorlini, fostul tehnician al celor de la CFR Cluj, au inceput mai bine, iar Bjelanovic ar fi putut deschide scorul inca din primul minut. Insa cei care au marcat primii au fost lazialii, prin fundasul brazilian Andre Dias, care l-a invins pe Rafael cu putin timp inainte de pauza cu o lovitura de cap.

Capitanul Tommaso Rocchi a dublat avantajul echipei lui Eduardo reja in debutul partii secunde, dar Hellas a revenit senzational, gratie golurilor marcate de Berrettoni si D'Alessandro, ambii jucatori intrand pe teren in repriza a doua.

Cand meciul se indrepta spre prelungiri, arbitrul Rocchi a acordat usor o lovitura libera pentru Lazio, in minutul 91, pe care brazilianul Hernanes a executat-o perfect, aducand victoria biancocelestilor.

In sferturile de finala erau deja calificate echipele Juventus Torino si AC Siena.

Partidele Udinese - Chievo Verona si AS Roma - AC Fiorentina se vor disputa miercuri, meciul SSC Napoli - AC Cesena va avea loc joi. Intalnirea AC Milan - Novara este programata la 18 ianuarie, iar partida Internazionale Milano - Genoa se va disputa la 19 ianuarie.

IFFHS: Primera Division, cel mai puternic campionat din lume. Liga 1, pe locul 20... Malaga - Real Madrid 0-1 / Ingropati de Caballero...