David Popovici, locul 4 în finala de 200 m freestyle la Campionatele Europene de Înot în bazin scurt. Proba a fost în AntenaPLAY

Încă o luptă pe cinste din partea românului-fenomen David Popovici. După un duel cu cei mai mari rivali ai săi, tânărul de 19 ani a obținut poziția a 4-a în finala de la Otopeni.

david popovici cu casca si ochelari de inot in bazin
Toate probele Campionatului European de Înot în bazin scurt, dar și interviuri exclusive cu sportivii și antrenorii români, se văd anul acesta, în exclusivitate, în AntenaPLAY | Profimedia

David Popovici a reușit de dimineață să se califice în semifinalele probei de 100 de metri liber, iar în urmă cu puțin timp a luptat pentru medalie în cursa de 200 de metri liber.

Torpila de la București avea recordul european la această probă, la juniori. La ediția de seniori, tânărul a reușit un timp admirabil, pe care l-a îmbunătățit.

Toate probele Campionatului European de Înot în bazin scurt, dar și interviuri exclusive cu sportivii și antrenorii români, se văd anul acesta, în exclusivitate, în AntenaPLAY. Astfel, românii pot urmări și pot susține lotul țării noastre. Iată programul ultimei zile de competiție.

- 4x50 de metri mixt ștafetă mixtă - finală

Următoare probă a lui David Popovici, semifinala la 100 de metri liber, este programată pentru ora 19:39 și se va vedea exclusiv în AntenaPLAY. Şi Patrick Dinu a obţinut, alături de David Popovici, calificarea în semifinala de la 100 de metri liber.

David Popovici, locul 1 în semifinalele probei de 200 metri freestyle. Finala se vede pe 9 decembrie în AntenaPLAY... David Popovici, locul 2 în semifinala de 100m freestyle la CE de Înot în bazin scurt. Proba a fost în AntenaPLAY...