Antena Căutare

Dezbatere electorală Europa FM: Kelemen Hunor, Dan Barna şi Theodor Paleologu consideră că preşedintele Klaus Iohannis este responsabil de acţiunile PSD şi modul în care a fost guvernată ţara după 2016

Candidaţii la Preşedinţie Kelemen Hunor, Theodor Paleologu şi Dan Barna consideră că preşedintele Klaus Iohannis are partea sa de vină în tot ce s-a întâmplat în ultimii ani, putând fi făcut responsabil pentru acţiunile PSD. Kelemen Hunor crede că, după Guvernul Grindeanu, Iohannis trebuia să forţeze o nouă majoritate, Theodor Paleologu spune că Iohannis nu trebuia să dea ”şanse” PSD, iar Dan Barna este de părere că Iohannis şi PSD împart răspunderea pentru guvernarea de după 2016.

Candidatul USR-PLUS la alegerile prezidenţiale, Dan Barna, candidatul PMP, Theodor Paleologu, şi candidatul UDMR, Kelemen Hunor, au participat, joi seară la o dezbatere electorală organizată de Europa FM.

Moderatorul Moise Guran i-a întrebat dacă un preşedinte care coabitează cu o majoritate parlamentară ostilă poate fi considerat responsabil pentru acţiunile acesteia.

”Este responsabil. Eu aş fi forţat după Grindeanu altă formulă de guvernare”, a spus Kelemen Hunor, potrivit .

Preşedintele trebuia, în opinia candidatului UDMR, să-şi fi asumat chiar şi riscul unei suspendări.

Articolul continuă după reclamă

Theodor Paleologu a spus că Iohannis ”nu trebuia să continue să dea şanse PSD-ului” şi a vorbit despre ”neputinţa” preşedintelui, iar Dan Barna consideră că preşedintele în exerciţiu şi PSD împart răspunderea pentru actul guvernării de după 2016.

Toţi cei trei candidaţi sunt de părere că România are nevoie de o reformă constituţională profundă, pe motiv că cea actuală nu mai corespunde etapei de dezvoltare în care se găseşte lumea în acest moment.

Dan Barna favorizează o republică semiprezidenţială, în timp ce Kelemen Hunor a insistat asupra puterii Parlamentului.

De asemenea, toţi cei trei candidaţi sunt de acord că alegerile anticipate ar rezolva actuala criză politică în care se află România, dar Kelemen Hunor a atras atenţia că, în baza legilor actuale, organizarea acestora e aproape imposibilă.

Întrebaţi dacă trebuie considerată corupţia o ameninţate la adresa siguranţei naţionale, cei trei participanţi au fost unanim de acord.

”Trebuie relansată activitatea DNA”, a spus Theodor Paleologu, care a insistat însă şi asupra prevenţiei.

”Corupţia ucide, dar şi prostia face ravagii”, a declarat, la rândul său, candidatul PMP.

Dan Barna consideră că ”trebuie să avem o abordare unitară la nivel de Parlament, fără protocoale”.

”Trebuie să avem un control civil real asupra serviciilor de informaţii”, a adăugat el, întrebat despre protocoalele secrete dintre serviciile secrete şi mai multe instituţii ale statului.

Potrivit lui Kelemen Hunor, ”justiţia nu trebuie să fie un câmp tactic în niciun caz”. În opinia lui, de asemenea, magistraţii nu trebuie să fie jucători politici.

La dezbatere au fost invitaţi şi Klaus Iohannis, Viorica Dăncilă şi Mircea Diaconu, dar nu au răspuns invitaţiei.


Sursa : news.ro

Cine este Bogdan Gheorghiu, noul ministru al Culturii... Teodorovici: Lucrul bine făcut al lui Iohannis este de-a dreptul stricat şi abandonat/ Românii au nevoie de siguranţă, u...
Google News A1Adaugă-ne ca sursă preferată în Google

Puteți urmări știrile Antena 1 și pe Google News. 📰

Înapoi la Homepage Citește și
Ce i-ar fi șoptit Donald Trump lui Brigitte Macron la ureche. Momentul a devenit rapid viral pe rețelele de socializare
Ce i-ar fi șoptit Donald Trump lui Brigitte Macron la ureche. Momentul a devenit rapid viral pe rețelele de...
Jeff Bezos își vinde iahtul în valoare de 500 de milioane de dolari. Ce sumă a cerut miliardarul pentru nava sa, Koru
Jeff Bezos își vinde iahtul în valoare de 500 de milioane de dolari. Ce sumă a cerut miliardarul pentru nava sa,... Catine.ro
Ce a spus Zelenski despre România în Consiliului European:
Ce a spus Zelenski despre România în Consiliului European: "Vreau să..."
Mert Yazicioglu iubește din nou. Cum arată femeia care l-a cucerit pe actorul turc
Mert Yazicioglu iubește din nou. Cum arată femeia care l-a cucerit pe actorul turc Happy Channel
Fiul lui Dan Capatos, sportiv de performanță la doar 13 ani. Face sacrificii uriașe pentru a-și vedea visul împlinit
Fiul lui Dan Capatos, sportiv de performanță la doar 13 ani. Face sacrificii uriașe pentru a-și vedea visul... DivaHair
Bătaie la Aeroportul Băneasa după un zbor Germania-România: conflict început în avion, continuat la sol
Bătaie la Aeroportul Băneasa după un zbor Germania-România: conflict început în avion, continuat la sol Libertatea.ro
Ce avere a lăsat în urmă Gabi Mureşan, decedat la doar 44 de ani. Salariul pe care îl avea ca primar
Ce avere a lăsat în urmă Gabi Mureşan, decedat la doar 44 de ani. Salariul pe care îl avea ca primar AntenaSport
Antonia, criticată dur după cea mai recentă apariție. Ținuta artistei a stârnit un val de reacții. Ce i-au reproșat fanii: „Este de jale...” Foto
Antonia, criticată dur după cea mai recentă apariție. Ținuta artistei a stârnit un val de reacții. Ce i-au... Elle
Ada Galeș a pierdut o sarcină. Actrița a vorbit pentru prima dată despre ce s-a întâmplat
Ada Galeș a pierdut o sarcină. Actrița a vorbit pentru prima dată despre ce s-a întâmplat Spynews.ro
Oana Lis continuă să vândă din casă pentru a-și ajuta soțul: ”Avem multe cărți, icoane…”
Oana Lis continuă să vândă din casă pentru a-și ajuta soțul: ”Avem multe cărți, icoane…” Antenastars.ro
Budincă de chia cu căpșuni proaspete. Rețetă pentru un mic dejun savuros
Budincă de chia cu căpșuni proaspete. Rețetă pentru un mic dejun savuros HelloTaste.ro
O elevă din Galați a fost nemulțumită de media 9,10 la Bac 2026 și a făcut contestație. Când s-au afișat rezultatele a avut o surpriză
O elevă din Galați a fost nemulțumită de media 9,10 la Bac 2026 și a făcut contestație. Când s-au afișat... Antena3.ro
Modelele iPhone care au fost compromise de o breșă de securitate. Ce smartphone-uri se află pe listă
Modelele iPhone care au fost compromise de o breșă de securitate. Ce smartphone-uri se află pe listă useit
Avertismentul lui Victor Ponta: „Nu-i treaba președintelui să facă majorități!“
Avertismentul lui Victor Ponta: „Nu-i treaba președintelui să facă majorități!“ BZI
REPORTAJ. Tură de noapte la metrou: milioane de vieți garantate pe un caiet A4. Viața nevăzută a „liniorilor” din galeriile Metrorex
REPORTAJ. Tură de noapte la metrou: milioane de vieți garantate pe un caiet A4. Viața nevăzută a... Jurnalul
Prințul William înțelege reconcilierea tatălui său cu Harry, dar nu îl iartă
Prințul William înțelege reconcilierea tatălui său cu Harry, dar nu îl iartă Kudika
Zodiile care scapă de stres până pe 20 iulie. Sfântul Ilie le aduce doar noroc și belșug
Zodiile care scapă de stres până pe 20 iulie. Sfântul Ilie le aduce doar noroc și belșug Redactia.ro
Locul din România unde poți culege cireșe gratis. Cu o singură condiţie
Locul din România unde poți culege cireșe gratis. Cu o singură condiţie Observator
Proprietățile medicinale ale ceaiului de anason. Cum te poate ajuta această băutură
Proprietățile medicinale ale ceaiului de anason. Cum te poate ajuta această băutură MediCOOL
Antena 1 | V2
Antena 1 | V2 HelloTaste
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot ProSport
Cornel și Bianca Păsat au ANULAT divorțul! IREAL ce s-a întâmplat, cu câteva ore înainte să ajungă la notar
Cornel și Bianca Păsat au ANULAT divorțul! IREAL ce s-a întâmplat, cu câteva ore înainte să ajungă la notar CanCan
Cum să recunoști semnele anxietății la copii și cum să reacționezi
Cum să recunoști semnele anxietății la copii și cum să reacționezi DeParinti
Soțul înstrăinat al Siei a făcut o declarație șocantă despre sobrietatea artistei, în plin scandal privind custodia copilului
Soțul înstrăinat al Siei a făcut o declarație șocantă despre sobrietatea artistei, în plin scandal privind... ZUTV
Google schimbă bara de căutare. Prin ce transformare va trece una dintre cele mai folosite unelte digitale
Google schimbă bara de căutare. Prin ce transformare va trece una dintre cele mai folosite unelte digitale UseIT
Antena 1 | Show
Antena 1 | Show Hello Taste
Abonează-te la newsletter!

Lasă-ne adresa ta de mail și te vom ține la curent zilnic cu cele mai importante știri, astfel încât să nu pierzi nimic niciodată.


x