Buducnost Podgorica - Oltchim 31-25/ Cu gandul la semifinale

Cu gandul la confruntarea cu Gyor din semifinalele Ligii Campionilor, Oltchim Rm. Valcea a pierdut si returul cu Buducnost Podgorica, scor 31-25.

Fara presiunea calificarii in semifinale, obtinuta de ambele echipe inaintea ultimei etape, cei doi antrenori au preferat sa-si menajeze jucatoarele titulare. Valcencele au dat peste un portar in zile mari, Clara Woltering, care in primele minute ale partidei a avut sase interventii consecutive.

Singurul moment cand romancele s-au aflat in avantaj a fost in minutul 20, la scorul 9-10, dupa care gazdele au preluat initiativa si au condus pana la final.

Marcatoarele pentru Oltchim: Managarova 6 goluri, Babeanu 4, Jovanovici 4, Manea 3, Ardean Elisei 3, Vizitiu 2, Ozel 1, Bradeanu 1, Chrila 1, în timp ce de la Buducnost s-au remarcat K. Bulatovici 11 goluri si Popovici 8.

GRUPA 2 - clasament final
1. Buducnost 6 6 0 0 182 : 149 (27) 12
2. C.S. Oltchim Rm. Valcea 6 3 1 2 166 : 163 (9) 7
3. RK Krim Mercator 6 2 0 4 147 : 161 (-14) 4
4. Metz Handball 6 0 1 5 144 : 166 (-22) 1

In semifinale se vor duela echipele Oltchim-Gyor ETO si Larvik HK-Buducnost, in 31 martie sau 1 aprilie, turul, respectiv 7 sau 8 aprilie, returul.

Otelul Galati si-a amendat jucatorii si antrenorii cu cate 1.000 de euro... FC Barcelona se mentine la zece puncte in spatele lui Real Madrid...