CE 2010: Romania - Muntenegru 23-21/ Tricolorele, calificate in semifinale

Nationala de handbal a Romaniei a obtinut o victorie foarte importanta in fata Muntenegrului, scor 23-21, in cel de-al doilea meci din grupa principala de la Campionatul European. Tricolorele s-au calificat in semifinale dupa ce Rusia a pierdut in fata Spaniei, scor 30-22, iar Danemarca a invins Croatia, scor 31-29

Apararile au facut legea si in startul partii secunde, cu doar 7 goluri marcate in primele 15 minute. Din fericire, 6 dintre acestea au fost marcate de jucatoarele noastre, care s-au distantat la 19-13. Asta si datorita portaritei Talida Tolnai, care a aparat in aceasta perioada doua lovituri de la 7 metri. Muntenegru a revenit treptat pana la doua goluri, 22-20 in minutul 57, dar diferenta s-a pastrat pana la final.

Romania: Talida Tolnai - Magdalena Paraschiv, Roxana Han (1 gol), Adriana Nechita (1), Cristina Neagu (11), Aurelia Bradeanu, Ionela Stanca (1), Oana Manea (3), Valentina Ardean (2), Adina Fiera, Mihaela Tivadar, Melinda Geiger (4). Antrenor: Radu Voina.

Muntenegru: Marina Vukcevic, Sonja Barjaktarovic - Jovanka Radicevic (3), Marija Jovanovic (5), Andjela Bulatovic, Gabriella Kindl, Maja Savic (2), Bojana Popovic (7), Suzana Lazovic (1), Majda Mehmedovic (1), Milena Knezevic (2). Antrenor: Dragan Adzic.

Danemarca-Muntenegru (21.45).

Primele doua clasate din grupele principale se vor califica pentru semifinale (se disputa pe 18 decembrie). De asemenea, echipele care se vor clasa pe primele trei locuri ale competitiei se vor califica direct pentru Campionatul Mondial din 2011.

Fanii Borussiei Dortmund au dat in judecata un jucator al formatiei Hannover. Vezi de ce!... Radu Voina, exasperat de accidentarile din lotul Romaniei: "Parca suntem blestemati!"...