Chelsea - Manchester Utd 2-1/ "Diavolii" acuza vehement arbitrajul

Derby-ul dintre Chelsea si Manchester United s-a incheiat cu victoria londonezilor, scor 2-1. Golurile au fost reusite de David Luiz (54), Frank Lampard (79, penalty), respectiv Wayne Rooney (30).

In repriza secunda, brazilianul David Luiz a reusit primul sau gol pe Stamford Bridge si a restabilita egalitatea. Chelsea a ramas echipa mai periculoasa si, cu zece minute inainte de final, Zhirkov a obtinut un penalty, transformat cu siguranta de Lampard. In prelungirile partidei, United a ramas si cu un om mai putin, Vidic fiind eliminat pentru doua cartonase galbene, astfel ca fundasul sarb nu va evolua in weekend in confruntarea cu Liverpool.

"Era un meci crucial si imi doream un arbitru corect, dar nu s-a intimplat asta. M-am temut de la inceput de el si a facut praf totul. Nu e posibil ca trei ani la rand sa fim furati la Londra. Mereu am fost dezavantajati de deciziile arbitrilor. N-a vazut lucruri evidente la 6-7 metri in fata lui. Nu pricep de ce David Luiz trebuia sa ramina in teren!"

Intalnirea a reprezentat o restanta contind pentru etapa a 18-a din Premier League. Dupa 28 de etape, United ramine lider in Premier League, la patru puncte in fata lui Arsenal.

In urma acestui rezultat, Chelsea a urcat pe locul 4 in clasament, depasind Tottenham cu un punct. Trupa lui Carlo Ancelotti are un meci mai putin disputat.

ECHIPELE DE START:

CHELSEA: Cech - Ivanovici, Luiz, Terry, Cole - Ramires, Essien, Lampard - Anelka, Torres, Malouda. Antrenor: Carlo Ancelotti

MAN UTD: Van der Sar - O'Shea, Smalling, Vidic, Evra - Fletcher, Carrick, Scholes - Nani, Rooney, Hernandez. Antrenor: Sir Alex Ferguson

IFFHS: Steaua, cel mai bine clasata echipa din Liga 1/ Inter domina ierarhia... Cupa Davis: Ungur - Nalbandian, in primul meci. Vezi programul complet al intalnirilor Argentina - Romania!...