Rivala FCSB din Europa League a stârnit unul dintre cele mai mari scandaluri din fotbalul românesc. Dinamo - Lazio 1-3 din 2007, meci aranjat ? ”La pauză, li s-a spus jucătorilor: «Băieţi, daţi-vă la o parte!»”

După mai bine de un deceniu de la celebrul și controversatul ”Dinamo - Lazio 1-3” din PlayOff-ul sezonului 2007-2008 al UEFA Champions League, galonata echipă Lazio Roma revine la ”locul faptei”. Ieri, la Nyon, sorții le-au scos italienilor în cale viceliderul Ligii 1, FCSB.

Revenirea celor de la Lazio în București trezește multe amintiri fanilor fotbalului din România. În special celor dinamoviști, dar și pariorilor, pentru că acel duel Dinamo-Lazio din 2007 a avut un scenariu cel puțin ciudat.

Înainte de ajunge la meciul speranțelor de calificare în grupele Ligii de pe fostul ”Lia Manoliu”, Dinamo evoluase excelent pe Olimpico. Pe 14 august, ”câinii” lui Mircea Rednic plecau de la Roma cu un rezultat care le dădea speranțe pentru calificarea în grupe. Dănciulescu a deschis atunci scorul în minutul 22, iar Lobonț a salvat un penalty în minutul 38. În repriza secundă, Mutarelli a restabilit egalitatea în minutul 53 și odată cu ea și scorul final. Nu era victorie, însă Dinamo era oarecum în pole-position pentru visul de o viață: LIGA CAMPIONILOR!

Imediat după meci, Mircea Rednic făcea o declarație care anunța furtuna de la București: ”Nu sunt mulțumit. Lobont a scos un penalty și a mai reparat niște greșeli! Am avut om în plus și nu am profitat! Returul va fi foarte complicat pentru ca am niște probleme mari de lot. Calificarea e încă departe... Noi ne-am făcut viata grea! Trebuia sa câștigăm aici. Va fi foarte greu, pentru ca Lazio este foarte puternică!" - anticipa Puriul returul.

Iar temerile lui Rednic aveau să prindă contur la București. După numai 27 de minute din returul de pe ”Lia Manoliu”, peste 50,000 de oameni explodează , după un gol superb al analistului de azi, Florin Bratu. La cabine se intra cu 2-1 la general, iar Borcea & co. se gândeau la tragerea la sorți a grupelor din ziua următoare. Sau la alte chestii, dacă e să dăm crezare zvonurilor. În fine, să revenim la repriza ”de poveste” care a urmat.

Nici nu ieșiseră bine de la cabine cei 22 de jucători, iar unul dintre ei comite eroarea carierei. În minutul 46, Vali Năstase, cândva erou pe ”Da Luz” în Lisabona, comite un penalty care avea să schimbe soarta calificării. Apărătorul ”câinilor” face o preluare de amator, nu mai ajunge la minge și îl faultează în careul pe Del Nero.

De aici avea să înceapă sfârșitul lui Dinamo. Rocchi a transformat penalty-ul cu un șut printre mâinile lui Lobonț. A urmat apoi un galop de sănătate ofensivă al italienilor. În minutul 53, italienii intră în avantaj prin golul lui Pandev, care înscrie de la opt metri după o pasa cu călcâiul de la Del Nero. Apoi, în minutul 66, același Rocchi trimite lumea acasă cu golul de 3-1.

Dar meciul Lazio - Dinamo era de parte de a se fi încheiat. La aproape opt ani distanță de la meciul în care s-a decis calificarea în grupele UEFA Champions League din sezonul 2007-2008, Direcția Națională Anticorupție s-a autosesizat după un articol publicat în presă și a demarat o anchetă pentru a stabili circumstanțele în care alb-roșii au realizat un transfer răsunător la scurt timp după ce au pierdut meciul cu italienii.

La câteva zile de la meci, dinamovistul Ștefan Radu a fost transferat de Lazio, pentru o sumă record la acea vreme.

Vladimir Cohn, acţionar la Dinamo în seara în care a avut loc meciul de pe fostul stadion Naţional, arunca bomba și spunea că duelul cu pricina ar fi fost aranjat. Fostul oficial a venit și cu amănunte incredibile: "Blaturile să făceau la Bucureşti, la hotelul unde stăteau oaspeţii. Cu puţină tocmeală, ieşea un preţ bun. La meciul cu Lazio, aranjamentul a fost făcut înainte de meci. La pauză, li s-a spus jucătorilor: 'Băieţi, daţi-vă la o parte!' Posibil să fi fost şi o treabă la pariuri, să conducă Dinamo la pauză şi să câştige Lazio. Dinu şi Borcea au tratat cu Lotito de la Lazio. Preţul a fost vânzarea lui Radu Ştefan care nu valora niciodată 4,5 milioane de euro", a relatat fostul conducător al alb-roșilor.

Paie pe foc a pus și antrenorul de la acea vreme de la Dinamo, Mircea Rednic, cel care a trimis săgeți otrăvite către conducere: ”Şi mie mi s-a părut meciul retur dubios. Vali Năstase a fost adus peste mine de Cristi Borcea cu câteva săptămâni înainte de meciurile cu Lazio. Eu l-am vrut pe Giani Kiriţă. Mai surprinzător a fost că lui Vali Năstase i s-au dat 60.000 de euro când a venit, la semnătură, după care a fost dat afară. Eu i-am zis lui Cristi: 'Nu se poate să-i dai 60.000 de euro, ăsta ne-a îngropat. Cere-i măcar jumătate din bani înapoi!' Şi el zice: 'Lasă, Mircea, că e şi el băiat amărât. Uite, îl dăm afară, îl trimitem la Bistriţa'. Mi-a zis asta cu lejeritate şi la fel de lejer l-au lăsat să plece".

Între timp, două lucruri au rămas certe după Dinamo - Lazio 1-3: romanii în grupele Ligii, iar Radu Ștefan transfer chiar la Lazio pentru 4,5 milioane de Euro. Asta a fost suma declarată oficial, care și azi apare pe site-ul Transfermarkt.com

surse foto/declarații: gsp.ro, uefa.com

Înecatul la mal, sportul național al românilor! Nu doar la handbal ”excelăm”. Naționala de fotbal, Steaua sau Halep, al... Steaua/FCSB, trei decenii de suferință contra echipelor din Italia! Tradiția o califică fără emoții pe Lazio în ”optimi”...