Simona Halep

Simona Halep, nr 1 WTA

Clasamentul WTA: Halep este în continuare pe locul doi, Ţig şi Begu au revenit în Top 100

Simona Halep se menţine pe locul 2 WTA, conform clasamentului dat publicităţii luni. În Top 100 au revenit Patricia Maria Ţig, care a ajuns până în semifinale la Hua Hin, şi Irina Begu, câştigătoare a turneului ITF de la Cairo.

Luni, 17.02.2020, 10:17
Simona Halep: Nu mă gândesc la retragere, dar sunt pe final de carieră

Simona Halep a declarat, vineri, că nu se gândeşte la retragere, dar consideră că la 28 de ani este pe final de carieră.

Vineri, 14.02.2020, 15:43
Clasamentul WTA, neschimbat în primele 100 de locuri: Simona Halep continuă să fie pe locul doi WTA

După o săptămână dedicată întâlnirilor din Cupa Federaţiei, clasamentul WTA este neschimbat în partea sa superioară. Simona Halep continuă pe locul 2 WTA, cu 6.101 puncte, după liderul Ashleigh Barty din Australia, cu 8.367 de puncte.

Luni, 10.02.2020, 09:10
Simona Halep a fost amendată pentru ieșirea nervoasă de la Australian Open. Ce sumă are de plătit

În semifinala de la Australian Open, Simona Halep a fost eliminată de Gabrine Muguruza, scor 6-7, 5-7. După ce a ieșit de pe teren, Halep și-a făcut praf racheta. Pentru acest gest sportiva a fost amendată.

Miercuri, 05.02.2020, 12:40
Simona Halep a urcat pe locul 2 WTA şi a devenit jucătoarea cu cea mai lungă perioadă în Top 10 WTA

Smona Halep a urcat de pe locul 3 pe locul 2 WTA, cu 6.101 puncte, în clasamentul dat publicităţii luni. Halep a devenit jucătoarea cu cele mai multe săptămâni consecutive în Top 10 WTA, 315, din 27 ianuarie 2014. Ea a întrecut-o pe Martina Hingis, aflată 314 săptămâni în primele zece jucătoare, între 7 octombrie 1996 şi 13 octombrie 2002.

Luni, 03.02.2020, 08:15
Darren Cahill, despre Simona Halep: Suntem mândri de tine!

Antrenorul Darren Cahill a felicitat-o pe Garbine Muguruza după succesul repurtat în faţa Simonei Halep şi totodată i-a transmis elevei sale un mesaj de încurajare după eşecul din semifinalele Australian Open.

Vineri, 31.01.2020, 09:56
Simona Halep, mesaj după AusOpen: Lecţiile din cele mai grele înfrângeri pot deveni motivul pentru cele mai mari victorii

Simona Halep a transmis un mesaj pe Twitter, după eliminarea suferită în semifinalele Australian Open, în care spune că lecţia învăţată dintr-o înfrângere poate fi baza unor mari succese în viitor.

Vineri, 31.01.2020, 09:03
Lucescu: Simonei i-au lipsit vreo zece centimetri ca să poată bate cu Muguruza la nivelul ei, Muguruza a câştigat meciurile cu servele

Mircea Lucescu a declarat, joi, că Simonei Halep i-a lipsit şansa în semifinala Australian Open cu Garbine Muguruza, dar şi “vreo zece centimetri”.

Joi, 30.01.2020, 16:34
Simona Halep: Mi-ar fi plăcut să se închidă acoperişul, dar regulile sunt reguli şi trebuie să le accept

Simona Halep a declarat că ar fi dorit ca meciul cu Garbine Muguruza să se dispute cu acoperişul arenei Rod Laver închis, pentru că a fost prea cald, joi, la Melbourne, iar temperatura ridicată, 39 de grade Clesius, a incomodat-o.

Joi, 30.01.2020, 12:35
Simona Halep, după eliminarea de la AusOpen: Sufăr acum, trebuie să recunosc

Simona Halep s-a arătat afectată de eliminarea suferită în semifinalele Australian Open, în faţa spaniolei Garbine Muguruza.

Joi, 30.01.2020, 11:51

Artemon Apostu-Efremov: Sunt foarte puţine lucruri pe care i le putem reproşa Simonei Halep

Artemon Apostu-Efremov, antrenor în staff-ul Simonei Halep, a declarat că nu are ce să-i reproşeze jucătoarei sale după eliminarea din semifinalele Australian Open.

Joi, 30.01.2020, 10:57
Simona Halep a fost învinsă de Garbine Muguruza și a ratat calificarea în finala Australian Open

Simona Halep, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 4, a ratat calificarea în finala Australian Open, după ce a fost învinsă, joi, cu scorul de 7-6 (8), 7-5, de spaniola Garbine Muguruza, locul 32 WTA.

Joi, 30.01.2020, 09:35
Muguruza: Simona a avut un joc consistent în ultimii ani, va fi un meci dificil

Spaniola Garbine Muguruza a declarat, miercuri, că adversara sa din semifinalele Australian Open, Simona Halep, este o jucătoare foarte puternică şi a avut un joc consistent în ultimii ani, astfel că meciul cu ea va fi dificil.

Miercuri, 29.01.2020, 12:48
Simona Halep joacă joi dimineaţă în semifinalele Australian Open, cu Garbine Muguruza

Simona Halep, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 4, va juca joi dimineaţă în semifinalele Australian Open, cu spaniola Garbine Muguruza, numărul 32 mondial, potrivit programului anunţat de organizatori.

Miercuri, 29.01.2020, 09:51
Halep: Perfecţiunea nu există, dar sunt foarte mulţumită de cum am jucat. Sunt “all in”, sunt încrezătoare înainte de semifinale

Simona Halep a declarat, miercuri, în conferinţa de presă de după meciul cu Anett Kontaveit, că este foarte mulţumită de felul în care a jucat, ea precizând că este încrezătoare înaintea semifinalelor Australian Open.

Miercuri, 29.01.2020, 08:03

Garbine Muguruza, adversara Simonei Halep în semifinalele Australian Open

Spaniola Garbine Muguruza, locul 32 WTA, a învins-o, miercuri, cu scorul de 7-5, 6-3, pe rusoaica Anastasia Pavliucenkova, locul 30 WTA şi cap de serie numărul 30, în sferturile de finală ale Australian Open.

Miercuri, 29.01.2020, 05:15
BBC, după meciul Halep - Kontaveit: Jucătoarea estonă s-a aflat de partea greşită a ciocanului

Presa internaţională a lăudat evoluţia Simonei Halep din meciul cu Anett Kontaveit şi a remarcat parcursul bun al jucătoarei române la Australian Open, singura sportivă rămasă în competiţie care nu a pierdut vreun set.

Miercuri, 29.01.2020, 04:55
Simona Halep, după victoria "scurtă" cu Anett Kontaveit: Mă duc la cumpărături, nu mă uit la meciul Muguruza-Pavliucenkova. Azi, nimic despre tenis

Simona Halep a declarat, miercuri, după ce s-a calificat repede în semifinalele Australian Open, că nu va urmări partida care îi stabileşte adversara din penultimul act, pentru că se duce la cumpărături.

Miercuri, 29.01.2020, 03:46
Simona Halep, în semifinalele Australian Open, după 6-1, 6-1, cu Anett Kontaveit, în 53 de minute

Simona Halep, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 4, a învins-o, miercuri, cu scorul de 6-1, 6-1, pe Anett Kntaveit din Estonia, locul 31 WTA şi cap de serie numărul 28, calificându-se pentru a doua oară în semifinalele Australian Open.

Miercuri, 29.01.2020, 03:09
Simona Halep - Anett Kontaveit, miercuri, de la ora 02.00, în sferturi la AusOpen

Simona Halep, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 4, va evolua, miercuri, de la ora 02.00, cu Anett Kntaveit (Estonia), locul 31 WTA şi cap de serie numărul 28, în sferturile de finală ale Australian Open.

Marti, 28.01.2020, 08:17
Antrenorul Artemon Apostu-Efremov îi acordă Simonei Halep o notă aproape de 10, după meciul cu Mertens

Antrenorul Artemon Apostu-Efremov, cooptat în acest an în staful Simonei Halep, i-a acordat jucătoarei române o notă aproape de 10 după evoluţia din meciul cu belgianca Elise Mertens, din optimi, de la Australian Open.

Luni, 27.01.2020, 11:16
Halep, după partida cu Mertens: Cred că am făcut cel mai bun meci de când sunt aici

Simona Halep consideră că meciul cu Elise Mertens, din optimile Australian Open, a fost cel mai bun al său de la actualul Grand Slam, subliniind că va încerca să rămână la fel de concentrată şi pe viitor.

Luni, 27.01.2020, 07:42
Simona Halep despre decesul lui Kobe Bryant: Este o mare pierdere pentru sport. Gândurile mele se îndreaptă spre familia lui

Simona Halep a declarat, luni dimineaţă, că decesul lui Kobe Bryant reprezintă o mare pierdere pentru lumea sportului, subliniind că gândurile sale se îndreaptă spre familia fostului baschetbalist.

Luni, 27.01.2020, 07:00
Anett Kontaveit, adversara Simonei Halep în sferturie de finală ale Australian Open

Anett Kontaveit (Estonia), locul 31 WTA şi cap de serie numărul 28, a învins-o, luni, cu scorul de 6-7 (4), 7-5, 7-5, pe Iga Swiatek (Polonia), locul 56 WTA, în optimile de finală ale Australian Open.

Luni, 27.01.2020, 06:29
Cu cine joacă Simona Halep în sferturi la Australian Open, dupa victoria cu Elise Mertens

Simona Halep a invins-o pe Elise Mertens 6-4, 6-4 si s-a calificat in sferturile Austalian Open 2020

Luni, 27.01.2020, 05:06
Simona Halep, superstiţioasă: Ascult aceleaşi melodii ca la Wimbledon, poate merge

Simona Halep a spus, după calificarea în sferturile de finală ale Australian Open, că în timpul liber avut la Melbourne ascultă aceleaşi melodii ca la Wimbledon, poate va reuşi să câştige un nou trofeu de grand slam.

Luni, 27.01.2020, 04:44
Simona Halep - Elise Mertens  6-4, 6-4 si calificare în sferturile de finală ale Australian Open

Simona Halep - Elise Mertens 6-4, 6-4 si calificare în sferturile de finală ale Australian Open

Simona Halep, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 4, a învins-o, luni, cu scorul de 6-4, 6-4, pe Elise Mertens (Belgia), locul 17 WTA şi cap de serie numărul 16, calificându-se pentru a patra oară în sferturile de fnală ale Australian Open. În urma acestui rezultat, Halep va urca pe locul 2 WTA, după competiţia de la Melbourne.

Luni, 27.01.2020, 04:01
Simona Halep, despre retragerea din tenis: "O voi face înaintea unui turneu şi apoi voi fi out din lumea tenisului"

Răspunzând unei întrebări pe această temă, Simona Halep a spus că îşi va anunţa retragerea din tenis înaintea unui turneu, la fel ca daneza Caroline Wozniacki, şi nu cu un an înainte, ca spaniola Carla Suarez Navarro.

Sambata, 25.01.2020, 10:34
Simona Halep joacă sâmbătă în turul trei la Australian Open

Simona Halep, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 4, va juca sâmbătă în turul trei al turneului de grand slam Australian Open.

Vineri, 24.01.2020, 09:52
Simona Halep, gest impresionant. Câștigă și donează bani pentru victimele incendiilor din Australia

Simona Halep s-a calificat în turul 3 la Australian Open. Campioana noastră a învins-o în două seturi pe britanica Harriet Dart, numărul 173 mondial.

Joi, 23.01.2020, 20:33
Iulia Putinţeva, adversara Simonei Halep în turul trei la Australian Open

Iulia Putinţeva din Kazahstan, locul 38 WTA, a învins-o pe americanca Danielle Collins, locul 25 WTA şi cap de serie numărul 26, şi s-a calificat în turul trei la Australian Open, unde o va întâlni pe Simona Halep.

Joi, 23.01.2020, 13:57
Halep, despre finalul meciului cu Dart: Mi-am pierdut concentrarea

Simona Halep a avut parte de un final de meci încins cu Harriet Dart, locul 176 mondial, care a revenit în al doilea set de la 1-5 la 4-5, ratând o minge de 5-5. După partidă, Halep a spus că şi-a pierdut concentraarea în acele momente.

Joi, 23.01.2020, 12:00
Simona Halep - Harriet Dart 6-2, 6-4, Australian Open 2020! Simona Halep câștigă clar și se califică în turul III de la Melbourne

Simona Halep - Harriet Dart 6-2, 6-4, iar Simona Halep se califică în turul III de la Australian Open 2020.

Joi, 23.01.2020, 11:35
Britanica Harriet Dart, adversara Simonei Halep, în turul al doilea al AusOpen

Britanica Harriet Dart, locul 173 WTA, venită din calificări, a învins-o, marţi, cu scorul de 2-6, 6-4, 7-6 (6), pe japoneza Misaki Doi, locul 82 WTA, în turul I al Australian Open.

Marti, 21.01.2020, 14:03
Simona Halep, despre accidentarea la mână: Mă cam doare

Simoan Halep a declarat, după victoria obţinută în faţa americancei Jennifer Brady, în turul I al AusOpen, că o cam doare încheietura mâinii drepte, la care s-a accidentat în timpul partidei de marţi.

Marti, 21.01.2020, 12:13
Simona Halep s-a calificat în turul al doilea al Australian Open, după 7-6 (5), 6-1, cu Jennifer Brady

Simona Halep, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 4, s-a calificat în turul al doilea al Australian Open, după ce a învins-o, marţi, cu scorul de 7-6 (5), 6-1, pe americanca Jennifer Brady, locul 49 WTA.

Marti, 21.01.2020, 11:50
Simona Halep va evolua în primul tur al Australian Open marţi, după ora 10.00

Simona Halep, locul 4 WTA şi cap de serie numărul 3, va evolua în primul tur al Australian Open marţi, după ora 10.00.

Luni, 20.01.2020, 09:48
Simona Halep a urcat pe locul 3 WTA

Simona Halep a urcat de pe locul 4 pe locul 3, cu 5.561 de puncte, în clasamentul WTA dat publicităţii luni. În acelaşi timp, japoneza Naomi Osaka a coborât de pe locul 3 pe 4, cu 5.496 de puncte WTA.

Luni, 20.01.2020, 09:07
Simona Halep, după înfrângerea cu Sabalenka: Sunt pregătită pentru Australian Open

Simona Halep a fost învinsă, joi, de Arina Sablenka, în al doilea meci de simplu disputat de jucătoarea română în 2020. Cu toate acestea, Halep spune că este pregătită pentru primul grand slam al anului.

Joi, 16.01.2020, 12:01
Simona Halep o va întâlni pe Jennifer Brady, în primul tur al AusOpen

Simona Halep, locul 4 WTA şi cap de serie numărul 4, va evolua împotriva americancei Jennifer Brady, locul 49 WTA, în primul tur al Australian Open, s-a stabilit în urma tragerii la sorţi de joi.

Joi, 16.01.2020, 10:13
Simona Halep, învinsă de Arina Sabalenka, scor 6-4, 6-2, în sferturi, la Adelaide

Simona Halep, locul 4 WTA şi cap de serie numărul 2, a fost învinsă, cu scorul de 6-4, 6-2, de Arina Sabalenka, locul 12 WTA şi cap de serie numărul 6, beneficiară a unui wild card, în sferturile de finală ale turneului de categorie Premier de la Adelaide, aflat la prima ediţie.

Joi, 16.01.2020, 05:50
Simona Halep va evolua cu Arina Sabalenka joi, nu mai devreme de ora 04.30

Simona Halep, locul 4 mondial, va evolua contra belarusei Arina Sabalenka, joi, nu mai devreme de ora 04.30, în sferturi la turneul de la Adelaide.

Miercuri, 15.01.2020, 11:22
Arina Sabalenka a învins-o pe Bernarda Pera şi va fi adversara Simonei Halep în sferturi la Adelaide

Arina Sabalenka, din Belarus, locul 12 WTA şi cap de serie numărul 6, beneficiară a unui wild card, a învins-o pe americanca Bernarda Pera, locul 70 WTA, venită din calificări, şi a acces în sferturi la turneul de la Adelaide, unde o va întâlni pe Simona Halep.

Miercuri, 15.01.2020, 10:10
Simona Halep a calculat că l-a enervat de zece ori pe Darren Cahill, astfel că va dona 2.000 de dolari pentru victimele incendiilor din Australia

Simona Halep a calculat că l-a enervat de zece ori pe Darren Cahill în timpul meciului disputat, marţi, cu Ajla Tomljanovic, astfel că va dona 2.000 de dolari pentru victimele incendiilor de vegetaţie din Australia. Victoria din optimile turneului de la Adelaide îi asigură româncei un premiu brut de 22.400 de dolari.

Marti, 14.01.2020, 14:33
Simona Halep, mesaj pentru jucătorii echipei Port Adelaide: Vă mulţumesc că m-aţi inspirat în această seară!

Simona Halep le-a transmis un mesaj jucătorilor echipei de fotbal australian Port Adelaide, după ce a câştigat primul meci din 2020, disputat, marţi, cu Ajla Tomljanovic.

Marti, 14.01.2020, 14:21
Simona Halep va urca pe locul 3 WTA după victoria din meciul cu Ajla Tomljanovic

Simona Halep va urca de pe locul 4 pe locul 3 WTA, în clasamentul ce va fi publicat luni, după victoria obţinută în meciul cu Ajla Tomljanovic, la Adelaide.

Marti, 14.01.2020, 12:42
Halep: Am fost un pic obosită în setul al doilea, dar este normal, voi încerca să mă recuperez pentru următorul meci

Simona Halep a declarat că a fost obosită în setul al doilea al partidei cu Ajala Tomljanovici, prima din 2020 pentru ea, contând pentru optimile de finală ale turenului de la Adelaide.

Marti, 14.01.2020, 12:14
Simona Halep câştigă primul meci din 2020, scor 6-4, 7-5, cu Ajla Tomljanovic. Românca s-a plâns de oboseală

Simona Halep, locul 4 WTA şi cap de serie numărul 2, a câştigat cu ceva dificultate, scor 6-4, 7-5, primul meci de simplu din 2020, disputat cu australianca Ajla Tomljanovic, locul 52 WTA, beneficiară a unui wild card, în turul al doilea al turneului de categorie Premier de la Adelaide, aflat la prima ediţie. Halep, acceptată direct în optimi, s-a calificat, astfel, în sferturi.

Marti, 14.01.2020, 11:52
Simona Halep le-a ţinut un discurs jucătorilor echipei Port Adelaide Football Club

Simona Halep şi antrenorul Darren Cahill au vizitat clubul Port Adelaide Football Club. Sportiva română a fost invitată să le ţină un discurs jucătorilor de fotbal australian.

Marti, 14.01.2020, 09:50

Simona Halep va evolua cu Ajla Tomljanovici, marţi dimineaţă, nu mai devreme de ora 10.00, în turul doi la turneul de la Adelaide.

Luni, 13.01.2020, 12:07