SUA este noua campioana mondiala la baschet masculin

SUA este noua campioana mondiala la baschet masculin, dupa victoria obtinuta in finala de la Istanbul, chiar in fata tarii gazda, Turcia, scor 81-64. Americanii au reusit sa castige titlul dupa o pauza de 16 ani, acesta fiind cel de-al patrulea succes al americanilor.

In varsta de 21 de ani, Kevin Durant a fost declarat cel mai bun jucator al turneului. Jucatorul de la Oklahoma City a terminat Mondialul cu medii remarcabile: 22,8 puncte,6,2 recuperari, cu 28,3 minute jucate pe meci.

In finala mica, Lituania a invins reprezentativa Serbiei cu scorul de 99-88.

U Craiova - Rapid, in direct de Antena 1, vineri, 17 septembrie, ora 20:30. Vezi programul etapei a-8-a!... VIDEO! F1/ Un mecanic a fost lovit grav de monopostul lui Sakon Yamamoto...