VIDEO Germania - Anglia 4-1/ Spectacol total!

Germania s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei Mondiale dupa ce a invins Anglia, scor 4-1, in cel mai frumos meci de pana acum de la turneul final.

VEZI AICI REZUMATUL VIDEO

Germanii au deschis scorul in cele din urma in minutul 21, dupa o gafa in lant a defensivei adverse, pe care Klose a speculat-o cu un sut pe langa James. Elevii lui Joachim Leow au speculat forma slaba a englezilor din startul meciului si au dus scorul la 2-0, prin Podolski, in minutul 33, care a marcat cu un sut din unghi.

Englezii s-au trezit insa rapid si au redus din diferenta prin Upson, in minutul 38, si puteau restabili egalitatea, daca arbitrii ar fi validat golul perfect valabil marcat de Steven Gerrard.

Dupa pauza elevii antrenati de Fabio Capello au intrat mult mai motivati pe teren, iar Lampard a trimis un sut bomba in minutul 53, din lovitura libera de la 30 de metri, direct in transversala.

Nemtii nu s-au speriat deloc de atacurile adversarilor si s-au aparat organizat, preferand sa astepte contraatacurile. Au avut nevoie de doar trei minute pentru a rezolva definitiv meciul.

Mueller, in minutule 68 si 71, a lovit letal in urma a doua contraatacuri fulgeratoare si a decis soarta calificarii.

In sferturile de finala, pe 3 iulie, nemtii vor intalni castigatoarea meciului dintre Argentina si Mexic.

Giuseppe Materazzi, noul antrenor al formatiei FC Brasov... F1/ Sebastian Vettel s-a impus in MP al Europei...