Antena FIFA WORLD CUP in Romania 2026-2030 Căutare

Producţii semnate de Werner Herzog, fraţii Dardenne, Ken Loach şi Marco Bellocchio, la Les Films de Cannes à Bucarest 2019

Lungmetraje semnate de Werner Herzog, Jean-Pierre şi Luc Dardenne, Ken Loach, Marco Bellocchio, Arnaud Desplechin şi Xavier Dolan vor fi prezentate în festivalul Les Films de Cannes à Bucarest, care va avea loc în perioada 18 - 27 octombrie.

Lungmetraje semnate de Werner Herzog, Jean-Pierre şi Luc Dardenne, Ken Loach, Marco Bellocchio, Arnaud Desplechin şi Xavier Dolan vor fi prezentate în festivalul Les Films de Cannes à Bucarest, care va avea loc în perioada 18 - 27 octombrie.

Proiecţiile din cadrul celei de-a zecea ediţii a festivalului vor avea loc la Cinema Pro, Cinema „Elvire Popesco”, Cinema Muzeul Ţăranului, Cinemateca Union şi Instituto Cervantes.

Biletele vor fi puse în vânzare pe 1 octombrie, prin Eventbook.ro.

„Family Romance, LLC.”, regizat de Werner Herzog, a beneficiat de o proiecţie specială la Cannes - dragostea de familie ca pretext pentru afaceri: un bărbat este angajat să joace rolul tatălui dispărut al unei fetiţe de 12 ani. Lungmetrajul a fost finanţat şi filmat de Herzog în Japonia.

Articolul continuă după reclamă

Cineastul german Werner Herzog a fost prezent de şase ori la Cannes, unde a fost recompensat cu premiul pentru regie („Fitzcarraldo”, 1982) şi cu premiul FIPRESCI („The Enigma of Kaspar Hauser”, 1975).

„Le Jeune Ahmed”, regizat de Jean-Pierre şi Luc Dardenne, le-a adus cineaştilor belgieni premiul pentru regie anul acesta. „Le Jeune Ahmed” e o poveste actuală, despre tentaţia radicalismului, spusă cu intensitate, empatie şi măiestrie regizorală. În Belgia zilelor noastre, Ahmed, care are doar 13 ani, e prins între idealurile de puritate ale imamului său şi tentaţiile vieţii de adolescent.

„Roubaix, une lumière”, de Arnaud Desplechin, a fost selectat în competiţia de anul acesta a festivalului francez. Comisarul de poliţie Daoud şi Louis, colegul lui, cercetează moartea unei bătrâne. Două tinere, Claude şi Marie, sunt aduse la interogatoriu. Cu acest nou film, regizorul se inspiră, pentru prima dată, dintr-o întâmplare reală, dintr-un fapt divers sordid din urmă cu 12 ani, ale cărui detalii n-au încetat să-l obsedeze. Din distribuţie fac parte Léa Seydoux şi Sara Forestier.

„Sorry We Missed You”, cel mai recent lungmetraj al lui Ken Loach, a concurat anul acesta pentru Palme d’Or (trofeu pe care britanicul l-a primit în urmă cu trei ani pentru „I, Daniel Blake”). Un film social, a cărui acţiune este plasată în Newcastle şi are în centru o familie care face eforturi pentru a supravieţui.

„Il Traditore”, de Marco Bellocchio, a fost selectat în competiţia de anul acesta. Filmul spune povestea lui Tommaso Buscetta, primul mafiot informator al poliţiei siciliene. Rolul principal este interpretat de Pierfrancesco Favino.

Tot în competiţia de anul acesta a fost prezentat şi „Matthias et Maxime”, de Xavier Dolan. Lungmetrajul lui are în centru doi prieteni din copilărie care sărută pentru filmările unui scurtmetraj de amatori. În urma acestui sărut aparent inofensiv, vieţile lor sunt date peste cap.

Filmele „Le Jeune Ahmed”, „Sorry We Missed You” şi „Il Traditore” sunt distribuite în România de Independenţa Film.

Ca în fiecare an, Les Films de Cannes à Bucarest prezintă în premieră filmul care a câştigat Palme d’Or. Anul acesta, „Parasite”, de Bong Joon-ho.

Invitatul special al festivalului, regizorul francez Claude Lelouch, va deschide proiecţiile cu „Un homme et une femme”, unul dintre puţinele filme care au câştigat deopotrivă premiile Palme d’Or şi Oscar.

Ediţia a zecea a Les Films de Cannes à Bucarest este organizată de Asociaţia Cinemascop şi Voodoo Films şi realizată în parteneriat cu Ambasada Franţei şi Institutul Francez din Bucureşti. Proiectul cultural e finanţat de Ministerul Culturii şi Identităţii Naţionale, Centrul Naţional al Cinematografiei, realizat cu sprijinul SACD (Société des Auteurs et Compositeurs Dramatiques).

Sursa : news.ro

Creatorul serialului „Cernobîl” a confirmat că nu va realiza un al doilea sezon... Cel mai nou film al lui Tarantino, „Once Upon a Time in... Hollywood”, pe marile ecrane din China...
Înapoi la Homepage

Puteți urmări știrile Antena 1 și pe Google News. 📰

Video recomandate
Te cunosc de undeva Sezonul 21, 22 martie 2025. Ioana State și Tudor Ionescu s-au transformat în Charles Aznavour - „La Boheme” Sambata, 22.03.2025, 22:50
Citește și
Radu Jude a câștigat Ursul de Argint pentru Cel mai bun scenariu. Cine a câștigat Ursul de Aur
Cum se îngrijește corect magnolia. Ce trebuie să faci ca să te bucuri de florile ei superbe Catine.ro
Happy Channel intră în atmosfera sărbătorilor de iarnă cu cele mai frumoase filme de Crăciun
Ținuta de gală a Thaliei a atras toate privirile la un eveniment caritabil. Cum a arătat vedeta Happy Channel
Fiul lui Dan Capatos, sportiv de performanță la doar 13 ani. Face sacrificii uriașe pentru a-și vedea visul... DivaHair
Cum a câștigat, de fapt, Adriana Bahmuțeanu procesul cu băieții cei mari ai lui Silviu Prigoană: „O prostie” Libertatea.ro
10 secrete japoneze despre economisire: duc la o siguranță financiară care crește constant în timp,... Ziare.com
Anunțul lui Ilie Năstase, după lovitura uriașă dată de Ion Țiriac în România: „Asta e important!” AntenaSport
De ce au divorțat, de fapt, Daciana Sârbu și Victor Ponta. Motivul dezvăluit de politician: „Dacă eu n-am fost... Elle
“Adevărul este…”. David Pușcaș, devastat după mărturisirile Luminiței Anghel. La ce concluzie a ajuns Spynews.ro
Carmen Harra vorbește despre surpriza de la alegeri: „O femeie apare în prim plan!“ BZI
Loredana a sărutat un celebru tiktoker! Acesta a rămas fără reacție BZI
Oana Lis continuă să vândă din casă pentru a-și ajuta soțul: ”Avem multe cărți, icoane…” Antenastars.ro
File de macrou în sos cu usturoi. Un preparat aromat și savuros HelloTaste.ro
Camuflajul perfect. Fotografiile în care un leopard de zăpadă se odihnește sau sare pe stânci și nimeni nu... Antena3.ro
Bill Gates a dezvăluit cele 3 joburi care nu vor fi preluate de AI. Toate celelalte sunt în pericol useit
Horoscopul zilei de 27 martie 2025. Gemenii au parte de adevăruri inconfortabile. Află ce se întâmplă cu zodia ta Catine
Agențiile de turism promovează România fără ajutor de la stat Jurnalul
Adriana Bahmuțeanu, chemată în instanță de propriii copii Kudika
Cum albești rosturile de la gresie fără efort. Amestecul banal folosit în băile hotelurilor de lux Playtech
Ordinul dat de Putin ucrainenilor din teritoriile ocupate. Decizia dificilă pe care trebuie să o ia oamenii Redactia.ro
Cod galben de ploi în mai multe județe, până vineri, ora 12:00. Vremea se strică în toată țara Observator
Factori care cresc riscul de boli cardiace. Ce semne indică un infarct MediCOOL
Ghișman. Rețetă de plăcintă tradițională dobrogeană HelloTaste
De nerecunoscut! Transformarea incredibilă a fostei jucătoare de tenis, după ce a slăbit enorm ProSport
ANAF schimbă regulile pentru impozitarea bogaților. Cum se modifică procedura de colectare a taxei pe lux Gandul
EXCLUSIV | Viitoarea soție a lui Reghecampf, Corina, victorie răsunătoare în instanță! Ce sumă COLOSALĂ va... CanCan
Rețete de sucuri naturale pentru întărirea imunității DeParinti
Justin Bieber a recunoscut că are „probleme cu nervii” și că uneori „se urăște pe sine”. Compozitorul... ZUTV
Ce poate să apară pe Soare în timpul eclipsei de pe 29 martie. Detaliul surpriză care va fi vizibil UseIT
3 rețete cu ton din conservă care te vor salva când vrei să gătești ceva rapid și gustos Hello Taste
Abonează-te la newsletter!

Lasă-ne adresa ta de mail și te vom ține la curent zilnic cu cele mai importante știri, astfel încât să nu pierzi nimic niciodată.


x