Antena Căutare

Directorul Institutului „Elie Wiesel”, despre noua adresă pentru Muzeul Holocautului: Este o surpriză. E bine acum că nu mai este nevoie de alte mesaje din partea Ministerului Culturii

Alexandru Florian, directorul Institutului Naţional de Studiere a Holocaustului din România „Elie Wiesel”, care coordonează proiectul Muzeul Naţional de Istorie a Evreilor şi al Holocaustului din România (MNIEHR), a declarat miercuri pentru News.ro că noua adresă destinată instituţiei aflate în stadiu de proiect este o surpriză.

Alexandru Florian, directorul Institutului Naţional de Studiere a Holocaustului din România „Elie Wiesel”, care coordonează proiectul Muzeul Naţional de Istorie a Evreilor şi al Holocaustului din România (MNIEHR), a declarat miercuri pentru News.ro că noua adresă destinată instituţiei aflate în stadiu de proiect este o surpriză.

Mulţumit de votul din camera decizională a Parlamentului, el a precizat că imobilul generos, cu o suprafaţă de circa 8.000 de mp, va avea nevoie de consolidare şi că un alt lucru bun în urma hotărârii îl reprezintă faptul că nu va mai fi nevoie de alte declaraţii ale ministrului Culturii.

Camera Deputaţilor a adoptat, miercuri, proiectul de lege privind înfiinţarea Muzeului Naţional de Istorie a Evreilor şi al Holocaustului din România, care va fi amplasat, conform documentului, în Calea Victoriei 218, unde se află imobilul Banloc-Goodrich.

„S-a votat în camera decizională legea privind înfiinţarea Muzeului Naţional de Istorie a Evreilor şi al Holocautului din România, în care am înţeles că se stabileşte ca adresa să fie Calea Victoriei 218. În prezent, imobilul care apaţine Ministerului public, conform celor scrise în proiect, este neutilizat. Urmează să fie făcută trecerea la «Elie Wiesel» după ce legea va fi promulgată de preşedinte”.

Articolul continuă după reclamă

Suprafaţa este de aproximativ 8.000 de metri pătraţi, una „generoasă”, după cum a spus Florian.

„Necesită modernizare şi consolidare şi amenajări speciale. Din câte ştiu, nu este monument istoric, aşa că intervenţiile vor putea fi făcute mai uşor. Este central, aproape de un alt spaţiu cultural, Palatul Cesianu, e un spaţiu generos”.

Deşi proiectul de lege, iniţiat în iunie 2019, i-a fost prezentat lui Alexandru Florian în mai multe rânduri, adresa nu era stabilită, astfel că şi pentru conducerea Institutului „Elie Wiesel” a fost o surpriză.

„Astăzi am luat la cunoştinţă despre acest imobil. Proiectul exista din iunie, dar nu avea o adresă fixată. În varianta finală apare acest imobil”, a adăugat el, ţinând să îl amintească pe deputatul Silviu Vexler, iniţiatorul principal. „E bine acum că nu mai este nevoie de Hotărâre de Guven şi de alte mesaje din partea Ministerului Culturii”, a încheiat Alexandru Florian.

Proiectul a fost aprobat săptămâna trecută de Senat.

Proiectul muzeal este un parteneriat între Administraţia prezidenţială, Guvernul şi Parlamentul României. Institutul Naţional pentru Studierea Holocaustului din România „Elie Wiesel” este cel care îl coordonează.

MNIEHR va avea ca scop prezentarea şi promovarea istoriei, culturii şi tradiţiilor comunităţilor evreieşti din România, pentru cunoaşterea în plan intern şi internaţional a contribuţiei acestei minorităţi naţionale la evoluţia şi modernizarea societăţii româneşti de-a lungul timpului.

Spaţiul avut în vedere pentru amplasarea MNIEHR era grădina Muzeului „Antipa”, fapt ce a stârnit o serie de controverse în mediul politic, dar şi online, precum şi afirmaţii contradictorii din partea ministrului Culturii şi Identităţii Naţionale, Valer-Daniel Breaz.

Sursa : news.ro

Accident șocant! O anvelopa a fost surprinsă rostogolindu-se și izbindu-se de un autoturism de pe contrasens - VIDEO... S-a aflat! Mere cu o substanță cancerigenă, în România! „Copiii sunt mult mai sensibili decât adulții”...
Google News A1Adaugă-ne ca sursă preferată în Google

Puteți urmări știrile Antena 1 și pe Google News. 📰

Înapoi la Homepage Citește și
(P) Salon de coafură plin: cum îți umpli scaunele și îți fidelizezi clientele
(P) Salon de coafură plin: cum îți umpli scaunele și îți fidelizezi clientele
Jeff Bezos își vinde iahtul în valoare de 500 de milioane de dolari. Ce sumă a cerut miliardarul pentru nava sa, Koru
Jeff Bezos își vinde iahtul în valoare de 500 de milioane de dolari. Ce sumă a cerut miliardarul pentru nava sa,... Catine.ro
(P) Biostimulatori de colagen vs. acid hialuronic: două filozofii diferite, un singur scop
(P) Biostimulatori de colagen vs. acid hialuronic: două filozofii diferite, un singur scop
Mert Yazicioglu iubește din nou. Cum arată femeia care l-a cucerit pe actorul turc
Mert Yazicioglu iubește din nou. Cum arată femeia care l-a cucerit pe actorul turc Happy Channel
Fiul lui Dan Capatos, sportiv de performanță la doar 13 ani. Face sacrificii uriașe pentru a-și vedea visul împlinit
Fiul lui Dan Capatos, sportiv de performanță la doar 13 ani. Face sacrificii uriașe pentru a-și vedea visul... DivaHair
Bătaie la Aeroportul Băneasa după un zbor Germania-România: conflict început în avion, continuat la sol
Bătaie la Aeroportul Băneasa după un zbor Germania-România: conflict început în avion, continuat la sol Libertatea.ro
Ce avere a lăsat în urmă Gabi Mureşan, decedat la doar 44 de ani. Salariul pe care îl avea ca primar
Ce avere a lăsat în urmă Gabi Mureşan, decedat la doar 44 de ani. Salariul pe care îl avea ca primar AntenaSport
Ce i-a răspuns public Simona Halep lui Alexandru Ion Țiriac după ce acesta a comentat la pozele cu ea, alături de omul de afaceri Dorin Mateiu, de la Wimbledon: „Nu aș putea să fiu...”
Ce i-a răspuns public Simona Halep lui Alexandru Ion Țiriac după ce acesta a comentat la pozele cu ea, alături de... Elle
Alina Pop a cedat, după ce a fost bătută! Tiktokerița a izbucnit în lacrimi: „Eu am fost geloasă”
Alina Pop a cedat, după ce a fost bătută! Tiktokerița a izbucnit în lacrimi: „Eu am fost geloasă” Spynews.ro
Oana Lis continuă să vândă din casă pentru a-și ajuta soțul: ”Avem multe cărți, icoane…”
Oana Lis continuă să vândă din casă pentru a-și ajuta soțul: ”Avem multe cărți, icoane…” Antenastars.ro
Budincă de chia cu căpșuni proaspete. Rețetă pentru un mic dejun savuros
Budincă de chia cu căpșuni proaspete. Rețetă pentru un mic dejun savuros HelloTaste.ro
Viața într-unul din cele mai fierbinți orașe din lume. Oamenii dorm pe peroanele de piatră din gări, pentru că în case nu se poate sta
Viața într-unul din cele mai fierbinți orașe din lume. Oamenii dorm pe peroanele de piatră din gări, pentru că... Antena3.ro
Compania Apple a fost dată în judecată de către utilizatori. De ce e acuzată
Compania Apple a fost dată în judecată de către utilizatori. De ce e acuzată useit
PSD prezintă soluțiile deblocării crizei politice: „Este nevoie de un pact național!”
PSD prezintă soluțiile deblocării crizei politice: „Este nevoie de un pact național!” BZI
Litoralul, lăsat pe întuneric, în vârf de sezon: Hoteluri fără lumină și fără bucătării funcționale, din cauza penelor de curent
Litoralul, lăsat pe întuneric, în vârf de sezon: Hoteluri fără lumină și fără bucătării funcționale, din... Jurnalul
Performanță uriașă pentru România! Rareș Cojoc și Andreea Matei au scris din nou istorie în China
Performanță uriașă pentru România! Rareș Cojoc și Andreea Matei au scris din nou istorie în China Kudika
Ce să ai în portofel de Sfântul Ilie pentru noroc și belșug
Ce să ai în portofel de Sfântul Ilie pentru noroc și belșug Redactia.ro
Șoseaua care a inspirat
Șoseaua care a inspirat "Baltagul", redescoperită de turiști. Cât costă o vacanță pe Drumul Talienilor Observator
Proprietățile medicinale ale ceaiului de anason. Cum te poate ajuta această băutură
Proprietățile medicinale ale ceaiului de anason. Cum te poate ajuta această băutură MediCOOL
Antena 1 | V2
Antena 1 | V2 HelloTaste
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot ProSport
Cornel și Bianca Păsat au ANULAT divorțul! IREAL ce s-a întâmplat, cu câteva ore înainte să ajungă la notar
Cornel și Bianca Păsat au ANULAT divorțul! IREAL ce s-a întâmplat, cu câteva ore înainte să ajungă la notar CanCan
Ce se întâmplă când lași copilul să ia decizii singur?
Ce se întâmplă când lași copilul să ia decizii singur? DeParinti
Soțul înstrăinat al Siei a făcut o declarație șocantă despre sobrietatea artistei, în plin scandal privind custodia copilului
Soțul înstrăinat al Siei a făcut o declarație șocantă despre sobrietatea artistei, în plin scandal privind... ZUTV
Google schimbă bara de căutare. Prin ce transformare va trece una dintre cele mai folosite unelte digitale
Google schimbă bara de căutare. Prin ce transformare va trece una dintre cele mai folosite unelte digitale UseIT
Antena 1 | Show
Antena 1 | Show Hello Taste
Abonează-te la newsletter!

Lasă-ne adresa ta de mail și te vom ține la curent zilnic cu cele mai importante știri, astfel încât să nu pierzi nimic niciodată.


x