Atletico Madrid - Olympique Marseille, finala Europa League 2017-2018! O finalistă, decisă de o nouă eroare gravă de arbitraj

Atletico Madrid și Marseille își vor disputa finala Europa League din ediția 2017-2018 a competiției. Seara de Europa League a fost una liniștită pentru Atletico, cea care s-a calificat cu o victorie, respectiv una dramatică pentru Marseille.

Atletico Madrid și Olympique Marseille își vor disputa finala Europa League din ediția 2017-2018 a competiției. Seara de Europa League a fost una liniștită pentru Atletico, cea care s-a calificat cu o victorie, respectiv una dramatică pentru Marseille. Francezii au avut nevoie de prelungiri și de o eroare uriașă de arbitraj pentru ultimul act.

Atletico Madrid - Arsenal 1-0 (2-1 general), un ”fleac” defensiv pentru Cholo Simeone
Specialitatea casei pe Wanda Metropolitano din Madrid. Elevii lui Diego Simeone au marcat pentru 1-0 în minutul 45+3, au închis meciul și s-au calificat lejer în finala Europa League.

Atletico Madrid a învins-o pe Arsenal, scor 1-0, după reușita lui Diego Costa (45+2), și merge în marea finală. De cealaltă parte, "tunarii" încheie era Arsene Wenger. Pentru antrenorul francez, acesta e ultimul meci în cupele europene la cârma lui Arsenal, după 22 de ani.

RB Salzburg - Marseille 2-1 (după prelungiri, 3-2 general). Francezii prind finala după un meci distrus de o brigadă dezastru condusă de rusul Serghei Karasev

Cealaltă semifinală Europa League a ajuns în prelungiri. După primele 90 de minute, Salzburg conducea cu 2-0 și a întors astfel rezultatul din tur când Marseille s-a impus cu același scor. Rolando a dat lovitura în minutul 116 și i-a dus pe francezi în finală.

Calificarea lui OM a fost adusă și de brigada rusului Serghei Karasev. Cornerul din care a rezultat golul lui Rolando a fost acordat total eronat, mingea ieșind în aut de poartă dintr-un jucător de la Marseille. Nici centralul, nici tușierul, nici adiționalul, nici rezerva de arbitri, nimeni nu a văzut o fază extrem de simplă.

După Real-Juventus, Real Bayern și AS Roma - Liverpool, iată o nouă calificare decisă de arbitraje. Nevoia de VAR e uriașă într-un fotbal european în care oamenii nu mai fac față și scriu istoria fotbalului cu fluierul în gură!

Finala Europa League, Atletico Madrid - Olympique Marseille se va juca pe 16 Mai pe stadionul celor de la Lyon!

4 mai 2018. Ziua în care ne amintim că Il Grande Torino a dispărut! 69 de ani de la accidentul tragic... Veste de ULTIMĂ ORĂ despre Michael Schumacher: „Soția lui a decis! Din păcate, trebuie să respectăm hotărârea!”...