CALIFICARE! România - Spania 19-17, iar Neagu & co. sunt în ”optimile” Campionatului Mondial de Handbal din Germania

După victoriile 29-17 cu Paraguay și 31-28 cu Slovenia, naționala României a trecut și de puternica națională a Spaniei, scor 19-17, și s-a calificat în optimile de finală ale Campionatului Mondial de Handbal Feminin din Germania.

Meciul contra ibericelor a fost unul extrem de strâns și cu o eficacitate scăzută de ambele părți: 47 - 43% procentajul șuturilor transformate. România s-a aflat mereu la conducere. După 9-7 la pauză, ”tricolorele” au intrat mai greu în repriza secundă și, cu 15 minute înainte de final scorul era 12-14. Apoi a urmat un festival Neagu (8 goluri) & Drăguț, iar elevele lui Martin Ambroș au revenit la conducere până la final.

Lotul României pentru CM 2017:
Denisa Dedu, Iulia Dumanska - portari, Valentina Elisei Ardean, Ana Maria Popa - extreme stânga, Cristina Neagu, Cristina Florianu, Gabriella Szucs - interi stânga, Eliza Buceschi, Mădălina Zamfirescu, Cristina Laslo - centri, Crina Pintea, Timea Tătar, Cynthia Tomescu - pivoţi, Melinda Geiger, Ana Maria Dragut - interi dreapta, Aneta Udriştoiu, Ana Maria Berbece - extreme dreapta.

Rusia a fost suspendată de la Jocurile Olimpice de iarnă 2018 de către Comitetul Internațional Olimpic... ”De Moș Nicolae, Juve ia bătaie”. Au trecut 22 de ani de la cel mai ”alb” meci al Stelei din Liga Campionilor, contra ma...