CM de baschet/ SUA si Lituania vor lupta pentru un loc in marea finala

Statele Unite si Lituania sunt ultimele doua semifinaliste de la Campionatul Mondial de baschet care se desfasoara in Turcia.

"A fost un meci greu si trebuie apreciata Rusia pentru ca a jucat foarte bine timp de 40 de minute, dar acum a venit momentul sa ne gandim la următorul meci. Am facut ajustari la pauza si le-am citit jocul mai bine", a declarat Durant la finalul partidei.

SUA va intalni in penultimul act nationala Lituaniei, care a trecut cu 104-85 de Argentina. Europenii au inscris opt cosuri de trei puncte in prima repriza, din noua incercari, si au condus cu 32 de puncte la finalul sfertului trei.

In cea de-a doua semifinala se vor intalni tara gazda, Turcia, si Serbia, formatia care a eliminat campioana mondiala en-titre, Spania.

Oficial: Pablo Brandan si Laurentiu Marinescu au semnat cu Steaua... Carlos Queiroz, demis din functia de selectioner al nationalei Portugaliei...