Finala Cupei Mondiale 2018! Franţa a învins Croaţia cu scorul 4-2 şi a câştigat Cupa Mondială la fotbal (LIVE TEXT)

Reprezentativa Franţei a câştigat Cupa Mondială la fotbal pentru a doua oară în istoria sa, după ce a învins, duminică, la Moscova, cu scorul de 4-2 (2-1), selecţionata Croaţiei. Pentru Franţa au marcat Mandzukici '18 (autogol), Griezmann '39 (penalti), Pogba '59 şi Mbappe '65. Golurile Croaţiei au fost reuşite de Perisici '28 şi Mandzukici '69.

LIVETEXT

min. 90+5 Fluier final. Franţa câştigă Cupa Mondială 2018, după ce învinge Croaţia în finală cu scorul de 4-2.

UPDATE 19.27: Scorul a ajuns 4-2

După debutul reprizei a doua, Paul Pogba a marcat în minutul 59, cu un şut din afara careului.

Kylian Mbappe a majorat scorul la 4-1, după ce a marcat în minutul 65, cu un şut din afara careului.

Croaţia a redus din diferenţă, după ce Mario Mandzukici a profitat de o greşeală al lui Lloris şi a marcat în minutul 69.

UPDATE 18.37: Franţa conduce din nou, după un penalti

Franţa conduce Croaţia, scor 2-1, după ce Antoine Griezmann a transformat o lovitură de la 11 metri acordată după un henţ al lui Perisici şi în urma consultării sistemului VAR.

UPDATE 18.28: Croaţia a egalat, scorul este 1-1

Croaţia a egalat Franţa în finala Cupei Mondiale, scor 1-1, după ce Ivan Perisici a marcat în minutul 28.

UPDATE 18.19: Franţa conduce Croaţia, scor 1-0

Franţa conduce Croaţia, scor 1-0, în finala Cupei Mondiale, după ce Mario Mandzukici a marcat în proprie poartă, în minutul 18.

Mandzukici a trimis cu capul în proprie poartă la centrarea lui Antoine Griezmann.

INFORMAȚII DE DINAINTE DE MECI:

În teren au fost trimişi următorii jucători:

Franţa: Lloris - Pavard, Varane, Umtiti, Hernandez - Kanté, Pogba - Mbappé, Griezmann, Matuidi - Giroud. Selecţioner: Didier Deschamps

Croaţia: Subasici - Vrsaljko, Lovren, Vida, Strinici - Brozovici - Rakitici, Modrici - Rebici, Perisici - Mandzukici. Selecţioner: Zlatko Dalici

Meciul este arbitrat de argentinianul Nestor Pitana, ajutat de asistenţii Hernan Maidana şi Juan P. Belatti, iar arbitru de rezervă va fi olandezul Bjorn Kuipers.

Înaintea partidei a avut loc festviatea de închidere în cadrul căreia au cântat Will Smith, alături de Nicky Jam şi Era Istrefi imnul oficial al Cupei Mondiale.

De asemenea, a fost prezent şi fostul internaţional brazilian Ronaldinho, care a cântat alături de mai mulţi copii şi o solistă din Rusia.

La meci sunt prezenţi preşedintele rus Vladimir Putin, cel francez, Emmanuel Macron, şi preşedinta Croaţiei, Kolinda Grabar-Kitarovici.

Trofeul Cupei Mondiale a fost adus pe teren de fost campion german Philipp Lahm.

Sursa: news.ro

Sursa foto: hepta.ro

Melodia care i-a înnebunit pe fani! Cum sună imnul lui Cristiano RONALDO... Românca Elena Pagu are 91 de ani şi este campioană mondială şi europeană la marş...