Liga Campionilor: Barcelona-AC Milan 3-1 / Bayern Munchen, in semifinale

FC Barcelona s-a calificat in semifinalele Champions League dupa ce a invins pe teren propriu formatia AC Milan, scor 3-1, in mansa secunda din cadrul sferturilor de finala. In tur, la Milano, scorul a fost egal, 0-0.

Golurile partidei au fost marcate de Messi ('11, '41 ambele din penalty) si Iniesta ('53), respectiv Nocerino, in minutul 32.

Pe Camp Nou, Messi n-a reusit sa nimereasca poarta in primele 10 minute din doua tentative. A intervenit insa "centralul" Kuipers in minutul 11, iar starul Barcei n-a ratat de la punctul cu var.

Nocerino a egalat in minutul 33, insa tot gazdele aveau sa intre in avantaj la vestiare dupa ce Messi a mai transformat un penalty acordat in urma unei decizii controversate. In repriza secunda, Iniesta a facut rapid 3-1 si de-atunci pentru italieni totul a fost pierdut.

FC Barcelona: Victor Valdes - Dani Alves, Mascherano, Pique (Adriano '75), Puyol - Xavi (Thiago Alcantara '63), Busquets, Fabregas (Keita '78) - Cuenca, Messi, Iniesta. Antrenor: Josep Guardiola.

AC Milan: Abbiati - Abate, Nesta, Mexes, Antonini - Nocerino, Ambrosini, Seedorf (Aquilani '61) - Boateng (Pato '69, Maxi Lopez '83) - Robinho, Ibrahimovici. Antrenor: Massimiliano Allegri.

Bayern Munchen, calificata in semifinalele LC

Echipa germana Bayern Munchen s-a calificat in semifinalele Ligii Campionilor, dupa ce a invins, marti, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (2-0), formatia franceza Olympique Marseille, in mansa secunda a sferturilor de finala ale competitiei.

Golurile invingatorilor au fost marcate de Olici, in minutele 13 si 37.

In tur, la Marsilia, Bayern a invins cu scorul de 2-0.

Bayern Munchen: Neuer - Lahm, Boateng, Badstuber, Alaba - Timosciuk, Luiz Gustavo - Muller (Rafinha '39), Kroos (Pranjici '67), Ribery - Olici (Gomez '75). Antrenor: Jupp Heynckes.

Olympique Marseille: Mandanda - Azpilicueta, Fanni, Nkoulou, Morel (Amalfitano '46) - Mbia, Cheyrou - Valbuena, A. Ayew, Brandao (Gignac '74) - Remy (Kabore '63). Antrenor: Didier Deschamps.

Campania "Mitica la brutarie" are hit... Antonio Cassano: "M-am temut ca o sa mor"...