Barcelona si Real, etapa fara eroare in Primera: Messi, la un gol de recordul lui Muller

Barcelona si Real Madrid bifeaza o etapa fara greseala in Primera Division. Granzii Spaniei s-au distrat cu Atletico Madrid si Bilbao, finalistele Europa League de anul trecut.

Barcelona s-a impus cu 5-1 in fata lui Athletic Bilbao si a doborat recordul celor de la Real Madrid pentru cel mai bun start de sezon. Catalanii au ajuns la 13 victorii in primele 14 runde, depasind astfel cele 12 succese ale madrilenilor din sezonul 1991-1992.

Lionel Messi a ajuns la a cincea "dubla" consecutiva si mai are un singur gol pentru a egala recordul de 85 de reusite al lui Gerd Muller, obtinut in 1972. Pique (23), Messi (25, 70), Correia (45) si Fabregas (57) au semnat golurile catalanilor, care conduc detasat ierarhia din La Liga. Golul de onoare al oaspetilor a fost reusit in minutul 66 de catre Ibai.

Derby-ul Madridului, dintre Real si Atletico, a fost adjudecat de "galacticii" lui Jose Mourinho. Cristiano Ronaldo a fost omul meciului. Portughezul a deschis scorul in minutul 16 dintr-o lovitura libera, pentru ca in partea secunda sa ofere pasa decisiva la golul de 2-0 semnat de Ozil. Ronaldo putea majora diferenta de pe tabela, dar a nimerit de doua ori barele portii lui Courtois.

Dupa 14 etape disputate, Barcelona ocupa prima pozitie, cu 40 de puncte acumulate, in timp ce Atletico Madrid, 34 de puncte, si Real, 29 de puncte, completeaza podiumul din Primera.

Etapa nebuna in Anglia: Chelsea pierde la West Ham, City face egal cu Everton, United ramane lider... Serie A: Stoian inscrie cel de-al doilea sau gol la Chievo. Napoli, Inter si Lazio continua cursa de urmarire a liderulu...