Antena Căutare

Ministerul Agriculturii vrea să le dea apicultorilor un ajutor de minimis de 37 milioane lei

Fundamentarea resurselor financiare necesare aplicării schemei de ajutor de minimis s-a făcut avându-se în vedere numărul de familii de albine înscrise în anul 2018 transmis de Agenţia Naţională pentru Zootehnie „Prof. Dr. G.K. Constantinescu” şi valoarea sprijinului de 20 lei/familia de albine.

Ministerul Agriculturii vrea să le acorde apicultorilor un ajutor de minimis de 37 milioane lei, care să compenseze efectele fenomenelor hidrometeorologice nefavorabile manifestate în perioada martie – mai asupra sectorului apicol, arată un proiect de Hotărâre publicat pe site-ul ministerului.

”Resursele financiare necesare aplicării schemei de ajutor de minimis reglementată de prezenta hotărâre, sunt de 37 milioane lei reprezentând circa 7,789 milioane euro şi se asigură de la bugetul de stat în limita prevederilor bugetare aprobate Ministerului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale pe anul 2019”, arată documentul.

Fundamentarea resurselor financiare necesare aplicării schemei de ajutor de minimis s-a făcut avându-se în vedere numărul de familii de albine înscrise în anul 2018 transmis de Agenţia Naţională pentru Zootehnie „Prof. Dr. G.K. Constantinescu” şi valoarea sprijinului de 20 lei/familia de albine.

”Urmare fenomenelor hidrometeorologice nefavorabile precum secetă, grindină, ploi torenţiale sau vânt puternic manifestate în perioada martie - mai 2019, familiile de albine nu au putut să beneficieze de hrană suficientă, datorită diminuării timpului pentru cules, precum şi datorită cantităţii mici de polen şi nectar”, mai spun autorii documentului.

Articolul continuă după reclamă

Pentru a putea preîntâmpina pierderile de familii de albine care apar din cauza fenomenelor hidometeorologice nefavorabile, apicultorii au fost nevoiţi să facă cheltuieli suplimentare pentru menţinerea acestora şi pentru a asigura rezervele de hrană, conform tehnologiei apicole.

Sprijinul financiar reprezentând ajutor de minimis se acordă întreprinderilor care îşi desfăşoară activitatea în sectorul apicol, în domeniul producţiei primare, pentru compensarea efectelor fenomenelor hidrometeorologice nefavorabile manifestate în perioada martie – mai 2019 asupra sectorului apicol, astfel încât să se asigure continuarea ciclului de producţie şi este în valoare de 20 lei/familia de albine.

”Pentru a reduce impactul acestor pierderi şi pentru continuarea activităţii în sectorul apicol, prezentul proiect de act normativ reglementează acordarea de sprijin financiar în cadrul unei scheme de ajutor de minimis pentru compensarea efectelor fenomenelor hidrometeorologice nefavorabile manifestate în perioada martie – mai 2019 asupra sectorului apicol”, se menţionează în document.

Valoarea totală a ajutorului de minimis care se acordă unei întreprinderi unice nu poate depăşi suma de 20.000 euro pe durata a trei exerciţii financiare, în cursul exerciţiului financiar respectiv şi în cele două exerciţii financiare precedente.

Fenomenele hidometeorologice nefavorabile care s-au manifestat pe întreg teritoriul ţării au fost comunicate de către reprezentanţii formelor asociative şi Instituţiile Prefectului, fiind monitorizate la Ministerul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale de către specialiştii Direcţiei Politici în Zootehnie.

De asemenea, potrivit hărţilor de monitorizare a climei din perioada martie – mai 2019, elaborate de Administraţia Naţională de Meteorologie s-a constat faptul că au existat abateri semnificative privind regimul de temperaturi şi precipitaţii care s-au înregistrat în această perioadă de timp.

Ajutoarele de minimis acordate în temeiul prezentului proiect de hotărâre a Guvernului nu pot fi cumulate cu ajutoarele de stat acordate anterior prin scheme de ajutor de minimis, în cazul în care acest cumul de ajutoare depăşeşte suma maximă de 20.000 euro pe beneficiar şi pe durata a trei exerciţii financiare, în cursul exerciţiului financiar actual şi în cele două exerciţii financiare precedente.

Sursa : news.ro

Curs valutar BNR 4 iulie 2019. Euro scade pe piaţa interbancară sub cursul anunţat miercuri... BNR explică păstrarea dobânzii: Rata anuală a inflaţiei a rămas constantă...
Înapoi la Homepage

Puteți urmări știrile Antena 1 și pe Google News. 📰

Video recomandate
Hello Chef sezonul 9, 29 martie 2025. Confruntarea dintre Roxana Blenche și chef Samuel. Verdictul lui Vlad Craioveanu Sambata, 29.03.2025, 15:40
Citește și
Cât vor plăti românii când retrag banii cash de la ATM-ul băncii care a emis cardul
Care este diferenţa dintre oţet şi acid acetic alimentar. Ce trebuie să știi despre ele Catine.ro
(P) Cum poți să câștigi bani dintr-un hobby
Ținuta de gală a Thaliei a atras toate privirile la un eveniment caritabil. Cum a arătat vedeta Happy Channel
Fiul lui Dan Capatos, sportiv de performanță la doar 13 ani. Face sacrificii uriașe pentru a-și vedea visul... DivaHair
Rux a petrecut pe manele alături de un personaj controversat care spune că a câștigat un milion de lire în două... Libertatea.ro
Românii vor plăti mai mult pentru comenzile online din afara UE. Regulile de transport vamal se schimbă după... Ziare.com
Anunțul lui Ilie Năstase, după lovitura uriașă dată de Ion Țiriac în România: „Asta e important!” AntenaSport
De ce au divorțat, de fapt, Daciana Sârbu și Victor Ponta. Motivul dezvăluit de politician: „Dacă eu n-am fost... Elle
Tzancă Uraganu, momente de tandrețe, în mașină, cu Laura Vass! Cum i-au surprins la ceas de seară,... Spynews.ro
Carmen Harra vorbește despre surpriza de la alegeri: „O femeie apare în prim plan!“ BZI
Loredana a sărutat un celebru tiktoker! Acesta a rămas fără reacție BZI
Oana Lis continuă să vândă din casă pentru a-și ajuta soțul: ”Avem multe cărți, icoane…” Antenastars.ro
Plăcintă creață cu brânză sărată, pentru gustări delicioase HelloTaste.ro
Se complică situația tinerei de pe OnlyFans care a fost găsită aruncată pe un drum din Dubai. Ultimul anunț... Antena3.ro
Elon Musk a vândut X pentru un preț mai mic decât cel pe care l-a plătit în 2022. Cine a cumpărat platforma useit
Horoscopul zilei de 1 aprilie 2025. Leii sunt dispuși să-și confrunte trecutul. Află ce se întâmplă cu zodia ta Catine
George Simion și Victor Ponta au activat aproape exclusiv ca și candidați, cu activitate aproape spre zero în... Jurnalul
Suveraniștii la putere într-un sondaj comandat de Nicușor Dan: George Simion și Victor Ponta ar intra în turul 2 Kudika
Ingredientul pe care moldovencele îl pun în mâncarea de urzici. Se face aşa de peste 100 de ani Playtech
Scene cutremurătoare în Turcia. Unul dintre cei mai cunoscuți cântăreți s-a stins chiar în timpul unui concert Redactia.ro
Wizz Air va deschide o nouă bază în România. Compania anunţă noi rute şi 100 de vouchere surpriză pentru... Observator
Prima oră de viață a bebelușului, ora magică. Cum poate influența sănătatea inimii nou-născutului MediCOOL
Ghișman. Rețetă de plăcintă tradițională dobrogeană HelloTaste
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume s-a iubit cu colega ei ProSport
Cu cât se vinde 1 kg de MIEL, cu 3 săptămâni înainte de Paște Gandul
Un nou ciclon lovește România! Meteorologii anunță ploi, vijelii și ninsori. Când se schimbă vremea CanCan
Mituri și adevăruri despre alergiile de primăvară la copii DeParinti
Selena Gomez și-a etalat picioarele într-o ținută roșie sexy, alături de logodnicul ei, Benny Blanco ZUTV
Mormântul unui faraon necunoscut a fost găsit în Egipt. Cum a rămas ascuns până acum UseIT
3 rețete cu ton din conservă care te vor salva când vrei să gătești ceva rapid și gustos Hello Taste
Abonează-te la newsletter!

Lasă-ne adresa ta de mail și te vom ține la curent zilnic cu cele mai importante știri, astfel încât să nu pierzi nimic niciodată.


x