Antena Căutare

Preşedintele israelian Reuven Rivlin însărcinează Parlamentul să formeze un guvern, o premieră în Israel

Preşedintele israelian Reuven Rivlin a însărcinat joi Parlamentul să găsească un premier, pentru a scoate Israelul dintr-un impas politic unic în istoria sa şi a evita organizarea unui al treilea scrutin în mai puţin de un an, relatează AFP.

Pentru ”prima oară în istoria Israelului”, potrivit preşedintelui, niciun candidat nu a fost în măsură să formeze un guvern în urma alegerilor legislative de la 17 septembrie, după ce Benjamin Netanyahu şi Benny Gantz nu au reuşit să unească o majoritate.

”Ce se petrece acum? Nimeni nu ştie cu adevărat, pentru că acest lucru nu s-a mai întâmplat anterior”, rezuma joi marele cotidian Yediot Aharonoth.

Legea fundamentală a Israelului, echivalentul Constituţiei, prevede însă un ”ghid de supravieţuire” în cazul unor asemenea încurcături politice - numite "plotter" (”încâlceală”) de către comenatatori.

După ce le-a dat liderilor principalelor două partide - al Likud Benjamin Netanyahu şi al Albastru-alb Benny Gantz -, preşedintele i-a încredinţat joi lui Yuli-Yoel Edelstein, preşedintele Knessetului (Parlament) grija de a găsi o personalitate în măsură să conducă un viitor guvern.

Articolul continuă după reclamă

Edelstein primeşte acest mandat nu în nume personal, ci în numele Parlamentului, care are un termen de 21 de zile - până la11 decembrie - să-i prezinte lui Rivlin un document semnat de cel puţin o majoritate de 61 de aleşi care se angajează să susţină un deputat în postul de premier.

”Statul israelian traversează o perioadă sumbră a istoriei sale”, a declarat preşedintele în Parlament, îndemnându-i pe aleşi să acţioneze ”responsabil”, pentru a evita organizarea unui al treilea scrutin în decurs de un an, după alegerile legislative din aprilie şi septembrie, care nu au condus la formarea unui executiv.

”Soarta voastră politică nu este mai importantă decât soarta unei bătrâne la spital”, a subliniat Rivlin, îndemnând clasa politică israeliană să înceteze să se gândească la interesele personale şi să ia în considerare interesul superior al statului şi populaţiei.

GANTZ SAU NETANYAHU

Benjamin Netanyahu, cel mai longeviv premier din istoria Israelului, este susţinut de un ”bloc” de 54 de aleşi, format împreună cu aliaţii săi din cadrul ultradreptei şi unor partide evreieşti ultraortodoxe.

Gantz contează pe susţinerea unor formaţiuni de centru-stânga, dar şi pe deputaţi arabi israelieni, care nu ar face însă parte din guvern.

În pofida faptului că nu au reuşit să formeze un guvern, Netanyahu şi Gantz încă mai pot primi această sarcină din partea deputaţilor, ceea ce deschide calea unor noi negocieri.

”Netanyahu şi-a privilegiat interesele personale (...) şi trebuie să-şi amintească faptul că suntem în continuare o democraţie şi că majoritatea poporului a votat pentru altă politică decât a sa”, a declarat miercuri seara Benny Gantz, după ce a eşuat în eforturile sale de a forma un guvern.

”Poporul nu poate fi ostaticul unei minorităţi extremiste”, a adăugat Gantz, care l-a acuzat pe Netanyahu de faptul că a ridicat un ”zid” cu scopul de a-l împiedicat să conducă ţara.

Netanyahu l-a invitat din nou, joi, pe Gantz la negocieri directe.

”Vino personal, la negocieri imediate, tu şi cu mine, fără condiţii prealabile.Statul este important pentru noi amândoi! Trebuie să facem un ultim efort să formăm împreună un guvern de uniune”, a declarat el.

FACTORUL MANDELBLIT

Însă un punct-cheie îi desparte pe cei doi - dacă reuşesc să ajungă la o înţelegere asupra unui guvern de uniune naţională, fiecare vrea să fie primul care guvernează în cadrul unei rotaţii.

De ce? Deoarece Netanyahu, care ar putea fi inculpat în diverse dosare, vrea să fie în post în cazul în care are de-a face cu justiţia. Iar Gantz refuză să împartă puterea cu o persoană care riscă să fie inculpată.

Toţi ochii sunt, aşadar, aţintiţi asupra procurorului general Avichaï Mandelblit, care urmează să decidă dacă îl inculpă sau nu pe Benjamin Netanyahu de ”deturnare de fonduri”, ”abuz de încredere” şi ”corupţie” într-o serie de dosare, între care unul - ”scandalul Bezeq" - este deosebit de sensibil.

În acest dosar, Netanyahu este suspectat că a oferit acorduri guvernamentale care i-ar fi putut aduce milioane de dolari patronului societăţii de telecomunicaţii Bezeq, în schimbul unei acoperiri favorabile din partea unuia dintre publicaţiile grupului, site-ul Walla.

O inculpare ar putea scade şansele lui Netanyahu de a obţine susţinerea deputaţilor. Iar o exonerare ar putea să-i convingă pe aleşii reticenţi să i se alăture în coaliţie.

Sursa : news.ro

Evaluarea finală, încheiată. Parlamentul va vota noua Comisie Europeană pe 27 noiembrie... Cofondatorul Extinction Rebellion Roger Hallam minimalizează Holocaustul şi provoacă un val de condamnări...
Google News A1Adaugă-ne ca sursă preferată în Google

Puteți urmări știrile Antena 1 și pe Google News. 📰

Înapoi la Homepage Citește și
Fiul prințesei moștenitoare a Norvegiei, acuzat de 40 de infracțiuni! Câți ani de închisoare a primit Marius Borg Høiby
Fiul prințesei moștenitoare a Norvegiei, acuzat de 40 de infracțiuni! Câți ani de închisoare a primit Marius...
Jeff Bezos își vinde iahtul în valoare de 500 de milioane de dolari. Ce sumă a cerut miliardarul pentru nava sa, Koru
Jeff Bezos își vinde iahtul în valoare de 500 de milioane de dolari. Ce sumă a cerut miliardarul pentru nava sa,... Catine.ro
Prinţesa thailandeză Bajrakitiyabha a murit după mai bine de trei ani petrecuţi în comă
Prinţesa thailandeză Bajrakitiyabha a murit după mai bine de trei ani petrecuţi în comă
Hande Erçel a participat la Cannes. Ce ținută a purtat vedeta pe covorul roșu
Hande Erçel a participat la Cannes. Ce ținută a purtat vedeta pe covorul roșu Happy Channel
Fiul lui Dan Capatos, sportiv de performanță la doar 13 ani. Face sacrificii uriașe pentru a-și vedea visul împlinit
Fiul lui Dan Capatos, sportiv de performanță la doar 13 ani. Face sacrificii uriașe pentru a-și vedea visul... DivaHair
Bătaie la Aeroportul Băneasa după un zbor Germania-România: conflict început în avion, continuat la sol
Bătaie la Aeroportul Băneasa după un zbor Germania-România: conflict început în avion, continuat la sol Libertatea.ro
Au primit “interzis”! Afacere de milioane de euro între Ion Ţiriac şi Nadia Comăneci: “Nu e legal”
Au primit “interzis”! Afacere de milioane de euro între Ion Ţiriac şi Nadia Comăneci: “Nu e... AntenaSport
Nadia Comăneci, anunț despre soțul ei, Bart Conner, după 30 de ani de căsnicie. Ce a dezvăluit legendara sportivă după ce a fost celebrată la 50 de ani de la prima notă de 10 din istoria gimnasticii olimpice: „Mă emoționez…”
Nadia Comăneci, anunț despre soțul ei, Bart Conner, după 30 de ani de căsnicie. Ce a dezvăluit legendara... Elle
Cât costă cinci nopți de cazare la hotelul din Brașov la care se află Gabriela Cristea. Nu e deloc ieftin
Cât costă cinci nopți de cazare la hotelul din Brașov la care se află Gabriela Cristea. Nu e deloc ieftin Spynews.ro
Oana Lis continuă să vândă din casă pentru a-și ajuta soțul: ”Avem multe cărți, icoane…”
Oana Lis continuă să vândă din casă pentru a-și ajuta soțul: ”Avem multe cărți, icoane…” Antenastars.ro
Budincă de chia cu căpșuni proaspete. Rețetă pentru un mic dejun savuros
Budincă de chia cu căpșuni proaspete. Rețetă pentru un mic dejun savuros HelloTaste.ro
Ce a găsit Metrorex în patru trenuri, pe care le-a retras temporar din circulație. Anunțul companiei pentru călători
Ce a găsit Metrorex în patru trenuri, pe care le-a retras temporar din circulație. Anunțul companiei pentru... Antena3.ro
Modelele iPhone care au fost compromise de o breșă de securitate. Ce smartphone-uri se află pe listă
Modelele iPhone care au fost compromise de o breșă de securitate. Ce smartphone-uri se află pe listă useit
Kelemen Hunor propune refacerea PSD-PNL-UDMR! Ce se întâmplă cu USR
Kelemen Hunor propune refacerea PSD-PNL-UDMR! Ce se întâmplă cu USR BZI
REPORTAJ: Ultimul partizan din România – „vedeai comunistul, băgai glonț pe țeavă și te duceai să te însori cu moartea”
REPORTAJ: Ultimul partizan din România – „vedeai comunistul, băgai glonț pe țeavă și te duceai să te... Jurnalul
De la 1 iulie 2026 se scumpește shopping-ul online din afara UE. Cât plătești în plus pe comenzile de la platformele chinezești
De la 1 iulie 2026 se scumpește shopping-ul online din afara UE. Cât plătești în plus pe comenzile de la... Kudika
La câte grade trebuie să setezi aerul condiționat ca să nu plătești enorm la curent. Trucul simplu recomandat vara
La câte grade trebuie să setezi aerul condiționat ca să nu plătești enorm la curent. Trucul simplu recomandat vara Redactia.ro
ANM extinde Codul roșu de caniculă în aproape toată ţara. Temperaturi de până la 41 de grade
ANM extinde Codul roșu de caniculă în aproape toată ţara. Temperaturi de până la 41 de grade Observator
Înotul în timpul menstruației. Sfaturi practice de la medicul ginecolog
Înotul în timpul menstruației. Sfaturi practice de la medicul ginecolog MediCOOL
Antena 1 | V2
Antena 1 | V2 HelloTaste
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot ProSport
Cornel și Bianca Păsat au ANULAT divorțul! IREAL ce s-a întâmplat, cu câteva ore înainte să ajungă la notar
Cornel și Bianca Păsat au ANULAT divorțul! IREAL ce s-a întâmplat, cu câteva ore înainte să ajungă la notar CanCan
Cum să creezi o bibliotecă acasă care să-l facă pe copil să iubească cititul
Cum să creezi o bibliotecă acasă care să-l facă pe copil să iubească cititul DeParinti
Soțul înstrăinat al Siei a făcut o declarație șocantă despre sobrietatea artistei, în plin scandal privind custodia copilului
Soțul înstrăinat al Siei a făcut o declarație șocantă despre sobrietatea artistei, în plin scandal privind... ZUTV
Google schimbă bara de căutare. Prin ce transformare va trece una dintre cele mai folosite unelte digitale
Google schimbă bara de căutare. Prin ce transformare va trece una dintre cele mai folosite unelte digitale UseIT
Antena 1 | Show
Antena 1 | Show Hello Taste
Abonează-te la newsletter!

Lasă-ne adresa ta de mail și te vom ține la curent zilnic cu cele mai importante știri, astfel încât să nu pierzi nimic niciodată.


x