CM Gimnastica, feminin: Romania, locul patru in finala pe echipe/ Rusia, campioana mondiala

Echipa nationala feminina de gimnastica s-a clasat pe locul patru in finala Campionatului Mondiale de la Rotterdam. Romania si-a incheiat evolutia in finala pe echipe cu un punctaj de 173.096, fiind surclasata de echipele Chinei, Rusiei si Statelor Unite, la fel ca si in calificari.

In cea de-a doua rotatie, Romania a evoluat la barna. Sandra Izbasa a primit 14.333 pentru un exercitiu prezentat fara greseli majore la executie, iar Ana Porgras, care a reusit o evolutie foarte buna, chiar daca a avut o mica ezitare la saltul lateral, a primit 15.066. Cea de-a treia nota obtinuta pentru Romania, la barna, de Gabriela Dragoi, a fost 14.133.

La sol, campioana olimpica Sandra Izbasa a fost notata doar cu 14.200, dupa ce a fost depunctata cu 0.300 din cauza unei iesiri din sol. Diana Chelaru a primit 14.733, iar Ana Porgras s-a descurcat bine si a primit 14.133. La sarituri, Diana Chelaru a reusit un concurs foarte bun si a primit 14.700, in timp ce Raluca Haidu a fost notata cu 14.866. Sandra Izbasa a fost punctata tot cu 14.700.

Clasamentul general:

1. Rusia 175.397
2. SUA 175.196
3. China 174.781
4. Romania 173.096

Liga Campionilor - Rezultate inregistrate miercuri: Inter - Totteham 4-3/ Englezii au revenit de la 4-0... "Jimmy Jump" are concurenta serioasa! Vezi cine e rivalul sau!...