Antena Căutare

Mastersul de la Madrid se va juca pe zgura albastra

Ion Tiriac a explicat care sunt argumentele in favoarea folosirii la Masters-ul de la Madrid a zgurii albastre.

Proprietarul turneului de la Madrid a castigat lupta cu jucatorii. Din 2012, in capitala Spaniei se va juca pe zgura albastra. Ion Tiriac a fost primul care a inlocuit copiii de mingi cu modele, acum va schimba culoarea zgurii, din rosie ea va deveni albastra. Intr-un interviu acordat cotidianului spaniol As, romanul explica de ce e mai bine asa.

- E deja decis, Mastersul de la Madrid se va juca pe zgura albastra...
- Nu exista nicaieri vreo regula care sa specifice ca zgura trebuie sa fie galbena, albastra sau verde. Acum 30 de ani, la Stuttgart, jucam pe zgura de o culoare albastru inchis. In SUA zgura a fost mereu verde. Acest sport, ca toate celelalte, trebuie sa progreseze si acest lucru trebuie facut cu ajutorul sportivilor, dar si cu cel al audientelor televiziunilor. Este indubitabil ca, pe culoarea albastra, mingea se va vedea mai bine.


- E un argument doar pentru vizibilitate sau e ceva mai mult?
- In nici un caz nu vorbim aici despre cosmetica. Nu suntem atat de nebuni incat sa implementam aceasta reforma doar dintr-un capriciu sau ca o noutate pentru o singura zi. Cred foarte mult in acest proiect si nu sunt primul care o face. In atletism, pistele incep sa fie din ce in ce mai multe albastre, cum este cazul Stadionului Olimpic din Berlin. Atletii concureaza fara sa joace o minge, dar se vad mai bine pe o pista albastra.


- Sunteti sigur ca aceasta schimbare va fi acceptata bine de publicul de la Madrid si de telespectatori?
- Se va vedea mult mai bine, de asta sunt sigur. Vizibilitatea creste cu 25-30 la suta. Obligatia noastra este ca o finala pe care o pot juca sportivi de clasa mondiala, ca domnii Djokovic, Nadal sau Federer, sa aiba cea mai buna vizibilitate. In China ea poate fi urmarita de 300 sau 400 de milioane de oameni. In multe tari, tenisul a devenit al doilea sport, dupa fotbal. Avem o responsabilitate fata de toti telespectatorii, cat si fata de acest sport.

Articolul continuă după reclamă


- Sunt jucatori care nu sunt de acord cu aceasta schimbare, printre ei si Rafael Nadal
- Nadal e un mare campion, care e cu picioarele pe pamant. Unul dintre cele mai dificile lucruri pe care le-a reusit Rafa e ca a ramas un om, o persoana normala. In 50 de ani am vazut multi campioni care au ramas cu picioarele pe pamant si au stiut sa se adapteze la orice imprejurare, Laver, Santana, Emerson, Connors, Vilas, chiar si Nadal. Presupun ca domnul Santana, ca director al turneului va vorbi cu Rafa...

"Nadal va accepta pana la urma"


- Conceptul pe care-l propune Nadal este "respect pentru traditie". Cum vi se pare?
- Cred ca vremurile se schimba mereu, si vorbim aici si de tenis. Trebuie sa mentionam ca vopseaua pe care o vom utiliza nu are componente chimice. E complet naturala. Si pe langa vizibilitate se potriveste mai bine cu decorul de pe Terenul Central.


- Cuvantul "traditie " are greutate in tenis, domnule Tiriac...
- Asculta, cand eu si Ilie Nastase am castigat Roland Garros-ul, in 1969, am primit pentru acest lucru 100 de dolari. Speram ca in acest an sa ridicam valoarea premiilor la Madrid si speram sa depaseasca 10 milioane de dolari, premiile de la feminin si masculin. Timpurile se schimba, stiu, si jucatorii merita mereu mai mult. Ce ne facem cu spectatorii, si ei merita sa li se dezvaluie mai mult si in conditii cat mai bune. Si trecerea la albastru nu e nici o inventie.


- Sperati ca Nadal sa accepte pana la urma?
- Chiar nu inteleg de ce nu-i place lui Rafa culoarea albastra. Nu stiu motivul. Altii au incercat, Feliciano, Verdasco, Ferrer, si le-a placut. Se simt bine, pe langa argumentele de vizibilitate si cele stiintifice de care v-am vorbit. Il apreciez pe Nadal, iar sportul mondial are nevoie de un produs ca el. Si, peste toate, si pentru ca stie sa fie un om normal il respect enorm. Cum am spus domnul Santana va vorbi cu Rafa, ii va explica motivele. Cred ca Rafa le va accepta. In timp ce campionii apar si dispar, acest sport e mereu in progres, iar Rafa Nadal e cineva necesar pentru acest progres.


- Cu dumneavoastra se poate vorbi si despre alte lucruri. Credeti ca Djokovic va rezista in ritmul in care joaca? Ne aflam in fata jucatorului perfect?
- Djokovic e un jucator mare, nu perfect. Niciodata nu am vazut un jucator perfect, nu-l cunosc. Cel mai aproape de perfectiune este Federer. Acum este momentul lui Djokovic pentru ca a stiut sa gaseasca o geometrie, o tehnica incomodanta pentru Nadal. Dar, mai devreme sau mai tarziu, Nadal si ceilalti vor gasi antidotul pentru Djokovic.

Sursa: gsp

Foto: gsp.ro

Romania, la acelasi nivel cu Gabonul. Vezi la ce!... Adrian Mutu, in Top 25 fotbalisti ratati...
Google News A1Adaugă-ne ca sursă preferată în Google

Puteți urmări știrile Antena 1 și pe Google News. 📰

Înapoi la Homepage Citește și
Emoție uriașă pentru fanii gimnasticii! Orașul din România care le dedică monumente Sandrei Izbașa și Cătălinei Ponor
Emoție uriașă pentru fanii gimnasticii! Orașul din România care le dedică monumente Sandrei Izbașa și...
Jeff Bezos își vinde iahtul în valoare de 500 de milioane de dolari. Ce sumă a cerut miliardarul pentru nava sa, Koru
Jeff Bezos își vinde iahtul în valoare de 500 de milioane de dolari. Ce sumă a cerut miliardarul pentru nava sa,... Catine.ro
Imaginile momentului cu Cristi Chivu după ce a câștigat Cupa Italiei. Cum a apărut alături de familie pe teren
Imaginile momentului cu Cristi Chivu după ce a câștigat Cupa Italiei. Cum a apărut alături de familie pe teren
Hande Erçel a participat la Cannes. Ce ținută a purtat vedeta pe covorul roșu
Hande Erçel a participat la Cannes. Ce ținută a purtat vedeta pe covorul roșu Happy Channel
Fiul lui Dan Capatos, sportiv de performanță la doar 13 ani. Face sacrificii uriașe pentru a-și vedea visul împlinit
Fiul lui Dan Capatos, sportiv de performanță la doar 13 ani. Face sacrificii uriașe pentru a-și vedea visul... DivaHair
Bătaie la Aeroportul Băneasa după un zbor Germania-România: conflict început în avion, continuat la sol
Bătaie la Aeroportul Băneasa după un zbor Germania-România: conflict început în avion, continuat la sol Libertatea.ro
Momentul în care Cristi Borcea a ajuns să se “împrumute” pentru o aventură cu o femeie celebră. Cine l-a ajutat
Momentul în care Cristi Borcea a ajuns să se “împrumute” pentru o aventură cu o femeie celebră. Cine... AntenaSport
Este vestea momentului în showbiz! La 53 de ani, celebra actriță a anunțat oficial nașterea celui de-al treilea copil al său: „Bun venit în lume, fiule”
Este vestea momentului în showbiz! La 53 de ani, celebra actriță a anunțat oficial nașterea celui de-al treilea... Elle
Andreea Popescu, înțepătură la adresa lui Rareș Cojoc? Influencerița a transmis un mesaj puternic
Andreea Popescu, înțepătură la adresa lui Rareș Cojoc? Influencerița a transmis un mesaj puternic Spynews.ro
Oana Lis continuă să vândă din casă pentru a-și ajuta soțul: ”Avem multe cărți, icoane…”
Oana Lis continuă să vândă din casă pentru a-și ajuta soțul: ”Avem multe cărți, icoane…” Antenastars.ro
Pulpe de pui cu ardei și morcovi, în sos de roșii cu usturoi și rozmarin, la cuptor
Pulpe de pui cu ardei și morcovi, în sos de roșii cu usturoi și rozmarin, la cuptor HelloTaste.ro
Ultimele zile ale cormoranului: 10 țări, printre care și România, cer UE împușcarea acestor păsări pe motiv că mănâncă prea mult pește
Ultimele zile ale cormoranului: 10 țări, printre care și România, cer UE împușcarea acestor păsări pe motiv... Antena3.ro
Samsung ar fi renunțat la lansarea unui telefon important, potrivit surselor. De ce nu ar mai ajunge pe piață dispozitivul
Samsung ar fi renunțat la lansarea unui telefon important, potrivit surselor. De ce nu ar mai ajunge pe piață... useit
Ilie Bolojan este decis să „arunce în aer” parteneriatul strategic cu SUA! Acuzații grave aduse de Sorin Grindeanu!
Ilie Bolojan este decis să „arunce în aer” parteneriatul strategic cu SUA! Acuzații grave aduse de Sorin... BZI
Problema industriei noastre de armament: are ținta, dar n-are pușca
Problema industriei noastre de armament: are ținta, dar n-are pușca Jurnalul
Jessie J a învins cancerul: Am plâns ore întregi și apoi am respirat pentru prima dată după un an...
Jessie J a învins cancerul: Am plâns ore întregi și apoi am respirat pentru prima dată după un an... Kudika
Se schimbă totul. Când primesc elevii bursele școlare în mai și ce sumă le intră în conturi . Anunțul Ministerului Educației
Se schimbă totul. Când primesc elevii bursele școlare în mai și ce sumă le intră în conturi . Anunțul... Redactia.ro
Sute de locuri de muncă noi în Maramureș, după deschiderea unei fabrici de componente electronice
Sute de locuri de muncă noi în Maramureș, după deschiderea unei fabrici de componente electronice Observator
Cauze ale durerilor de sân. De ce pot apărea aceste simptome 
Cauze ale durerilor de sân. De ce pot apărea aceste simptome  MediCOOL
Scallion Pancakes. Rețetă de clătite chinezești cu ceapă verde
Scallion Pancakes. Rețetă de clătite chinezești cu ceapă verde HelloTaste
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot ProSport
Cornel și Bianca Păsat au ANULAT divorțul! IREAL ce s-a întâmplat, cu câteva ore înainte să ajungă la notar
Cornel și Bianca Păsat au ANULAT divorțul! IREAL ce s-a întâmplat, cu câteva ore înainte să ajungă la notar CanCan
De ce rutina zilnică este importantă pentru copilul tău
De ce rutina zilnică este importantă pentru copilul tău DeParinti
Soțul înstrăinat al Siei a făcut o declarație șocantă despre sobrietatea artistei, în plin scandal privind custodia copilului
Soțul înstrăinat al Siei a făcut o declarație șocantă despre sobrietatea artistei, în plin scandal privind... ZUTV
Google schimbă bara de căutare. Prin ce transformare va trece una dintre cele mai folosite unelte digitale
Google schimbă bara de căutare. Prin ce transformare va trece una dintre cele mai folosite unelte digitale UseIT
Ciorbă de ștevie cu franjuri de ouă. Rețetă cu arome de primăvară
Ciorbă de ștevie cu franjuri de ouă. Rețetă cu arome de primăvară Hello Taste
Abonează-te la newsletter!

Lasă-ne adresa ta de mail și te vom ține la curent zilnic cu cele mai importante știri, astfel încât să nu pierzi nimic niciodată.


x